Ennek okán egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjbiztosítások, amelyek egy előtakarékossági és életbiztosítási konstrukció kombinációjaként lehetőséget adnak a jövőbeni anyagi stabilitás megteremtésére. Mit érdemes tudni róluk, és miért érheti meg ilyen módon spórolni a nyugdíjas évekre? Cikkünkben összegyűjtöttük a témakör legalapvetőbb tudnivalóit.
A nyugdíjbiztosítások jellegéről dióhéjban
Egy régóta áhított sportautó vagy egy világ körüli utazás: idős korunkra is tűzhetünk ki bakancslistás célokat. Bár jól tudjuk, hogy ehhez stabil pénzügyi helyzetre van szükség, azonban a mai nyugdíjbiztosításokkal egyáltalán nem megvalósíthatatlan vágyakról beszélünk. Lássuk, miről is van szó!
Magyarországon jelenleg három államilag is elismert és támogatott nyugdíjcélú megtakarítási forma érhető el, ezeknek az egyik típusa a nyugdíjbiztosítás. Ez az előtakarékossági konstrukció a gyakorlatban egy speciális életbiztosítási szolgáltatás, amely kimondottan nyugdíjcélú, tehát az időskori, munkanélküli évekre fókuszál.
Működési elve egyszerű, de nagyszerű, mert ilyenkor nincs más dolgunk, mint egy megtakarítási számlán gyűjteni a pénzünket. A megtakarítás összegét jellemzően mi magunk határozhatjuk meg, amelynek mértékét a szerződésünkbe foglalt feltételek szerint idővel csökkenthetjük és növelhetjük is.
A csavar a történetben, hogy a nyugdíjbiztosítások jogi szempontból elsősorban életbiztosításként vannak definiálva, de ez mindenkinek csak jót jelent, hiszen így sem a NAV, sem az állam nem tud hozzáférni az általunk befektetett és megtakarított összeghez. Ráadásul a KATA-s vállalkozók is fellélegezhetnek, mert ezzel az előtakarékossági formával nekik is lehetőségük nyílik az adójóváírásra.
Hagyományos vagy befektetési egységekhez kötött nyugdíjbiztosítás? Íme a különbség!
Amióta a nyugdíjbiztosítások egyre vonzóbbá váltak, annál több fajtájuk jelent meg a piacon. Így, ha arra kerül a sor, jelenleg rengeteg ajánlat közül választhatunk, de fontos, hogy felépítésük szerint meg tudjuk különböztetni őket.
Az egyik nagy csoportba a hagyományos nyugdíjbiztosítások tartoznak - avagy a megtakarításokkal egybekötött nyugdíjcélú életbiztosítások -, amelyek esetében a biztosítók fix kamatot és fix lejárati összeget ajánlanak a szerződésben. A fix kamat mellett többlethozamra is van lehetőség. Fontos megemlíteni, hogy a hagyományos nyugdíjbiztosításoknál a befektetési kockázatot a Biztosító viseli.
Napjainkra egyébként a befektetési egységekhez kötött nyugdíjbiztosítások kerülnek előtérbe, amiért jóval szélesebb befektetési lehetőségeket kínálnak. Népszerűségük a sokoldalúságukban rejlik, miszerint egy ilyen szerződés esetén teljesen személyre szabhatjuk befektetési portfóliónkat hozamelvárásunk és kockázatvállalási hajlandóságunk alapján. A megtakarításunk az általunk választott eszközalap(ok)ba kerülnek elhelyezésre, melyek hasonlóan működnek, mint a befektetési alapok.
Érdemes még megjegyezni, hogy utóbbi esetben, az eszközalapok típusától függően, dönthetünk egy magasabb hozamot ígérő, de kockázatosabb- vagy épp ellenkezőleg -, egy kevésbé kockázatos konstrukció mellett. Tehát a testre szabott szerződés nem csak egy üres ígéret, valóban a saját képünkre formálhatjuk a nyugdíjbiztosításunkat.
A kiegészítő szolgáltatásokról sem érdemes megfeledkezni
Ahogyan minden hosszú távú elköteleződés előtt, úgy egy nyugdíjcélú megtakarítási konstrukció kiválasztásakor is kiemelkedően fontos, hogy a lehető legkörültekintőbb módon térképezzük fel az igényeinket. Ilyenkor célszerű minél több biztosító ajánlatát bekérni és összehasonlítani, majd megnézni, hogy ár-érték arányban melyek a számunkra leginkább kedvező lehetőségek. Érdemes számításba venni az eltérő pénzintézetek kiegészítő szolgáltatásait is, mert ilyen módon akár egy átfogó egészségbiztosításra is szert lehet tenni.