A saját márkás termékek régóta részei az amerikai áruházak kínálatának is, és ahogy Európában, korábban ott is a kispénzű vásárlókat célozták meg a nemzeti márkákénál alacsonyabb áraikkal – írta a CNBC a termékkör jövőjét fürkésző cikkében. Így nem meglepő, hogy infláció megugrásának időszakában nőtt a részesedésük a boltok értékesítésében.
A pénzromlás tempója megszelídült, ezért a nagy kérdés az, hogy részesedésük visszaesik-e a korábbi 18- 20 százalékra vagy az áruházláncok úgy döntenek-e, hogy továbbra is a kínálat élén tartják saját márkás árucikkeiket. Az elmúlt időszakban keletkezett vásárolói felmérések és a kiskereskedők nyilatkozatai arra utalnak, hogy a vállalatok az utóbbi forgatókönyvet választották.
„Az áruházláncok továbbra is befektetnek saját márkás termékeik fejlesztésébe” – mondta Peggy Davies a Private Label Manufacturers Association elnöke. Ebből egyben az is kiderül, hogy az ilyen termékek gyártóinak is van már saját szakmai szervezetük, amely ötezer vállalatot tömörít a világ minden tájáról. Davies szerint eljutottak oda, hogy a saját márkás áru a fogyasztók előnyben részesített terméke lehet a hasonló nemzeti márkás termékekkel szemben.
Soha nem látott sajátmárkás-kínálat várja a vásárlókat
Az Egyesült Államokban a saját márkás élelmiszerek és italok értékesítésének értéke 152 milliárd dollár volt 2023--ban, ami 6,7 százalékkal magasabb az egy évvel korábbinál – derül ki a Circana piackutató cég adataiból. Az eladott mennyiséget tekintve részarányuk 25 százalékról 26 százalékra ment fel. Ez nem látszik soknak, ám a kiskereskedők általában jobb profitot érnek el az ilyen termékeiken, mint a nemzeti márkás árucikkek eladásán.
„A saját márkás termékek eladása fordulóponthoz ért – mondta Sally Lyons Wyatt a Circana vezető elemzője. Hozzátéve: "'Az elérhetőség vált az értékesítés fő mozgatójává. Több áruház, több saját márkás terméket kínál, szélesebb választékban, mint bármikor korábban az Egyesült Államokban.” Korábban úgy vásárolták ezeket az emberek, hogy a spórolás ára a gyengébb minőség."
Ma már viszont az alacsonyabb ár mellett ugyanarra az ízvilágra, minőségre számíthatnak, mintha
ragaszkodnának a drágább nemzeti márkákhoz. Egyre több fogyasztó gondolja úgy, hogy nem rossz
alternatíva, ha saját márkás terméket választ. Ebből fakadóan az ilyen árucikkek erősíthetik a vásárlók
kötődését egy-egy áruházlánchoz.
Erős a növekedés, de vélhetően nem határtalan
A Food Industry Association felmérése szerint 2016-ban a saját márkás termékek a vásárlók 30
százalékánál befolyásolták, hogy melyik boltba mennek. Ez az aránya 2023-ra 50 százalék fölé
emelkedett. Az elmúlt egy évben a fogyasztók 55 százaléka növelte a saját márkás termékek vásárlását,
miközben csak 28 százalékuk vásárolt több nemzeti márkás terméket.
A megkérdezettek 46 százaléka azt mondta, hogy valamelyest vagy jelentősen növelni fogja a jövőben az előbbiek választását, míg csak 27 százalékuk szándékozik többet beszerezni az utóbbi árucikkekből. További eredménye a felmérésnek, hogy az ezredforduló után született Z generáció tagjai jellemzően az előbbi csoportba tartoznak.