Zárka az Állampusztai Országos Büntetés-végrehajtási Intézet Solti Objektumának újonnan átadott fogvatartotti körletében (Forrás: MTI Fotó, Ujvári Sándor) |
Leginkább csomagban vagy látogatófogadáskor kerülnek be telefonok a hazai börtönökbe. A hagyományos mobiltelok mellett egyre többször találnak mini mobiltelefont - amely körülbelül 6x2x1 centis -, a naponta átlagosan lefoglalt öt telefonból három már ilyen készülék.
Hajkefétől a szalámiig
Vannak más tárgyakra megtévesztésig hasonlító telefonok is. Példaul egy asztmapipába rejtett mobiltelefon, egy okosóra, amely alkalmas telefonálásra, de találtak már szappanban, hajkefében, sőt egy kopasz embernek beküldött hajzselében is ilyen készülékeket. A kisebb telefonokat öngyújtónak, pénzérmének álcázva, pezsgőtablettás dobozban, seprű cirokjában, szalámiban, cipő talpában próbálják meg elrejteni az elítéltek.
A börtönökben már bankkártyára hasonlító, nagyon lapos telefont, valamint videotollat is találtak, amellyel mozgóképet és hangfelvételt is lehet készíteni. Találtak olyan rádiót is, amely úgy volt átalakítva, hogy telefonálni is lehessen vele.
Nem lehet akárkit felhívni A büntetés-végrehajtás ad mobiltelefonokat a fogvatartottak védelemhez való jogának érvényesülése érdekében és a hozzátartozókkal való kapcsolattartásra. Ezekről ők tudnak csak hívást kezdeményezni és csak meghatározott embereket hívhatnak fel. A tiltott infokommunikációs eszközök börtönökbe bejutása sérti a büntetőeljárás sikerességét, alkalmas arra, hogy a fogvatartott intézkedjen bizonyítékok eltüntetésére. |
Kár próbálkozni?
Bogotyán Róbert, a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága biztonsági szolgálatának vezetője szerint egyre hatékonyabb az illegális mobiltelefonok felderítése a hazai börtönökben: tavaly 1495, az idén 1680 ilyen készüléket találtak - írja az MTI.