Tűzoltók oltják a tüzet Budaörsön, ahol kigyulladt egy gyógyszergyári épület 2017. április 25-én. A mintegy 5000 négyzetméteres épület raktárrésze kapott lángra, amit több tűzoltóegység kezdett el oltani. A Pest Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője elmondta, hogy a dolgozóknak időben sikerült kimenekülniük, sérültekről nincs tudomásuk. MTI Fotó: Mihádák Zoltán |
Összesen négyszáz féle gyógyszer érintett abban a tűzben, amely múlt kedden egy budaörsi raktárbázisban keletkezett, a hatóság azonban nem számol gyógyszerhiánnyal a magyarországi forgalmazásban - mondta az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) főigazgatója.
Pozsgay Csilla az ott tárolt készletek pontos mennyiségéről nem adott felvilágosítást. A főigazgató azt mondta, a raktárban lévő gyógyszerek egy része megsemmisült, azonban a többi készítményt is füst- és hőhatás érhette. Utóbbiak kapcsán a gyógyszergyártó felelőssége megállapítani azt, hogy ezek a patikaszerek később forgalomba hozhatók-e.
A UPS Healthcare budaörsi létesítményében, a Pharmaparkban április végén ütött ki tűz. A raktárkomplexum 15 ezer négyzetméteres az irodákkal együtt, egy 5 ezer négyzetméteres terület égett le. Feltételezhetően elektromos szikra okozta a tüzet, a vizsgálatok azonban még nem zárultak le.
Külföldről hozzák a kiső készletet
A budaörsi tűzesetről értesülve az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet azonnal felvette a kapcsolatot a telephelyet üzemeltető céggel, illetve a káreseményben érintett forgalmazókkal.
A tűzben elégett tételek pótlása iránti engedélyek kiadása folyamatos, a forgalmazók úgynevezett kontingensengedélyekkel hozzák be az országba a kieső tételeket. Ez azt jelenti, hogy az Európai Unió tagállamaiban található készleteket csoportosítják át - közölte az OGYEI a Privátbankárral, hozzátéve: a gyors és hatékony ügyintézés eredményeképp valamint a gyógyszernagykereskedőknél kint lévő készletek miatt nem várható gyógyszerhiány.
Csak a dobozon lesz változás
A patikai forgalomban a betegek mindössze annyit vehetnek ebből észre, hogy bizonyos termékek doboza nem feltétlen magyar feliratokat tartalmaz majd, de minden esetben magyar nyelvű betegtájékoztatót csomagolnak hozzá.
Az OGYÉI folyamatosan figyeli a készleteket és amennyiben szükséges, akadozó ellátás esetén azonnal jelez a gyógyszertárak vezetőinek, ezzel is segítve a munkájukat.
A káresemény sem mentesíti a készítmények forgalmazóit attól, hogy a gyógyszerforgalmazás szigorú szabályait betartsák, ez a garancia arra, hogy a betegek ne kaphassanak minőségi hibás termékeket.
Az OGYÉI adatai szerint a tűzben megsemmisült készletek változatos terápiás területeket érintenek, egyetlen olyan gyógyszercsoport sincs, melynek esetében komoly kockázattal kell számolni. Sok termék helyettesíthető – ezek esetében nem okoz gondot, ha a beteg esetleg más márkanéven engedélyezett gyógyszerrel folyatja a terápiát. A jelenlegi adatok azt mutatják, hogy nincs olyan termék, amelyet ne tudnának időben pótolni a cégek – jegyzi meg az OGYÉI.