A juttatások népszerűségét vizsgáló elemzést a c1 cafeteria szoftverben nyilvántartott több mint 30 000 munkavállaló cafetéria-nyilatkozata alapján készítették el. |
Idén megőrizte vezető helyét a Széchenyi Pihenő Kártya kártya (SZÉP) a 28,4 százalékos részesedésével. Az Erzsébet-utalványt csaknem ugyanennyien választották, a dolgozók 25,9 százaléka kérte. A kimutatás szerint a SZÉP kártya elsősége nem volt meglepetés az Erzsébet utalvány viszont a tavalyi ötödik helyről ugrott a másodikra.
A c1 cafeteria szerint ez azért is meglepően jó eredmény, mert míg SZÉP kártyát éves szinten akár 450 000 forint értékben lehet igényelni étkezés mellett szállásra és szabadidős tevékenységre is, addig a hagyományos étkezési Erzsébet-utalványt legfeljebb 96 000 forint értékben, kizárólag étkezésre lehet használni.
Harmadik a népszerűségi listán az egészségpénztár; ezt a megkérdezettek 16,2 százaléka választotta a tavalyi 23,3 százalékkal szemben. Ezt a helyi közlekedés követi 12,4 százalékos aránnyal. Nyugdíjpénztárt a megkérdezettek 9,5 százaléka kért, míg tavaly 15,8 százalék. A visszaesésé oka egyszerű - a kimutatás készítői szerint. Egy másik felmérés szerint az étkezési és a közlekedési hozzájárulás a leggyakoribb. Részletek >>
Megszűnt a bizonytalanság
Az Erzsébet-utalvány elsősorban a pénztárak rovására tudott az idén erősödni. Hozzáfűzik: ez két éves távlatból tekintve nem is meglepő, hiszen a melegétel-utalvány tavaly megszűnt adókedvezménye és az újonnan induló Erzsébet utalvány körüli bizonytalanságok következtében a dolgozók tavaly a kereteiket egyebek között a biztosabbnak ítélt egészségpénztárakba irányították.
A pénzek átirányítása azonban átmenetinek bizonyult, mert az Erzsébet-utalványnak egy év alatt sikerült kiépítenie a szükséges működési feltételeket, és elnyerni a dolgozók bizalmát. Így a korábban máshová vándorolt pénzek az idén visszaáramlottak az étkezési célú felhasználáshoz, mindenekelőtt az Erzsébet-utalványhoz.
Ezzel az egészségpénztár és a helyi közlekedés súlya is visszatért a két évvel ezelőtti szintekre, míg a nyugdíjpénztár súlyának több mint 40 százalékát veszítette el két év alatt. A hatodik helyre erősödött a sorrendben a lakáscélú támogatás, amely népszerűsége megnégyszereződött ugyan tavaly óta, de még így is 1,5 százalék alatt maradt.
Evésre költünk a legtöbbet
A juttatásokat a felhasználás célja szerint vizsgálva kiderül, hogy az étkezési célú felhasználás igen magas, 45,3 százalék. Ennek oka, hogy a SZÉP-alszámlák megoszlása is az étkezések elsődlegességét tükrözi, hiszen az idén vendéglátás alszámlára érkezett a SZÉP-juttatások közel kétharmada, 63 százaléka. Ténylegesen azonban még ennél is nagyobb lehet az étkezés aránya, ha figyelembe vesszük, hogy a szálláshely alszámla egyenlege szálláshelyen való étkezésre is felhasználható.