Nem veszélyes az oltóanyag
A háziorvos az M1-en az MTI összefoglalója szerint hozzátette ugyanakkor: a vírus génanyagában történt minimális mutáció nagyobb járványt is okozhat, de az oltás ilyenkor is alapvédelmet ad.
Megjegyezte: Magyarországon évek óta nem regisztráltak olyan maradandó károsodást, szövődményt, amelyet az oltóanyag okozott volna.
Kinek jár ingyen az oltás?
Az influenza kellemetlen tüneteket okozó megbetegedés, általában szövődmények nélkül, néhány nap alatt gyógyul, de egyes esetekben a súlyos szövődménnyel járó megbetegedések kórházi kezelést igényelhetnek, sőt akár a beteg gépi lélegeztetésre is szorulhat, bizonyos esetekben pedig halált is okozhatnak. A szövődmények szempontjából a krónikus betegségben szenvedők (közülük is kiemelten az asztmások, elhízottak, cukorbetegek), továbbá a várandós nők esetében nagyobb a kockázat.
A térítésmentes védőoltásra jogosultak köre széles: a 60 éven felülieknek például alanyi jogon jár az ingyenes vakcina, számos további kockázati tényező esetén is jár a térítésmentes influenza elleni védőoltás, mint például a már említett asztma vagy egy meglévő szív- és érrendszeri betegség. A jogosultak köréről itt lehet tájékozódni.
Adómentesen is adható a védőoltás
Mind a munkavállaló, mind a munkáltató számára előnyös lehet az influenza elleni védőoltás - hívta fel a figyelmet korábban a Deloitte. Ez a munkáltatónak a vakcina árába, a munkavállalónak pedig néhány percébe kerül csupán. Számításba véve beteg gyermek vagy idős hozzátartozó ápolása miatti távollétet is, a cégeknek érdemes végiggondolniuk, hogy a hozzátartozók részére is elérhetővé tegyék a védőoltást, ebben az esetben is csak az oltóanyag ára terheli a munkáltatót.
A védőoltások biztosításának adómentes lehetősége azonban nem korlátozódik az influenzára, a dolgozókat egyéb védőoltásokkal is meg lehet óvni: ilyen például a kullancsok által terjesztett agyvelőgyulladás elleni védőoltás vagy a Hepatitis A elleni is.