Forrás: Wikipedia |
Nem is olyan rég, a 70-es években még azt várták, hogy negyven éven belül a hagyományos sportközvetítés elveszíti a varázsát, és az emberek idővel már azért fognak fizetni, hogy egymás brutális mészárlását figyelhessék. Több film is készült a témában – elég csak a Rollerballra vagy a Battle Royale-ra gondolni –, arra azonban kevesek számítottak, hogy ez a valóságban is így lesz.
A Bloomberg cikke szerint márpedig virtuális formában ez ma már meg is valósult, a Call of Duty nevű rendkívül népszerű háborús játék közvetítése 225 milliós virtuális nézettséget produkált – vagyis ennyi ember nézte otthonról azt, hogy két csoport lemészárolja egymást egy virtuális térben. Ráadásul több tízezren jegyet is váltottak arra, hogy mindezt egy stadionban, élőben nézhessék.
Ez kell a jövő kockáinak
Az eSport lassan a fogadóirodákat is meghódítja, a piacból azonban nehezen harap ki magának egy szeletet, jelenleg évente 300 millió dolláros bevételt generáló ágazatról van szó. Csak összevetésképp: a konzol és a PC játékpiac egyenként önmagában 50 milliárd dollár bevételre tesz szert évente, ráadásul ez az elmúlt tíz évben évente másfélszeresére nőtt, és hasonló ütemű növekedésre számíthatunk a következő években is. Vagyis ha még nincs is akkora tábora az eSportoknak, mint a hagyományosnak, ez pusztán idő kérdése.
Ráadásul a fő érdeklődőket – a teljes nézőközönség háromnegyedét! – a relatíve fiatal, 18-34 év közötti férfiak teszik ki, akik elsősorban az interaktivitásra, semmint a passzív nézésre támaszkodnak, mint az idősebb társaik. Így a hirdetések is fiatalosabbak, márpedig itt óriási neveket is találunk a felhozatalban. Az olyan nagy játékfejlesztők, mint az Activision Blizzard, az Electronic Arts vagy a Sony mellett találkozhattunk már Coca Cola hirdetéssel is a meccseken.
Egymást lövik a magyar tankok is: ez már nem gyerekjátékTévedés lenne azt hinni, hogy a számítógép, a mobil, a konzol pöcögtetése csak unatkozó gyerekek szórakozása: az elektronikus sport (merthogy ezt így hívják) Európában több mint 300 millió dolláros piac, amely 23 millió fős közönséggel rendelkezik. Nálunk is egyre nagyobb a piac: Magyarországon az iparág árbevétele meghaladja az 500 ezer dolláros szintet és évente 14 százalékkal nő. A Privátbankár.hu cikkéért kattints ide! >>> |