Lehet, hogy az internet és az okoseszközök mindent behálózó világában másodpercek alatt lelhetjük fel a számunkra szükséges tudást, de valljuk be, mindenki szeretne azért minél több információt elraktározni az agyában, aztán pedig könnyen előhívni ezeket. A memóriánk jobb teljesítményének okait rengetegen kutatják most is, a Bloomberg pedig ezek alapján gyűjtött össze négy olyan tevékenységet, amelyek pozitív hatással lehetnek az emlékezésre.
Nem baj, ha telerajzolod a füzeted
Ha annak idején te is firkáltál a matekfüzeted szélére, közelebb voltál a megoldáshoz, mint gondolnád: a Waterloo-i Egyetem kutatói ugyanis elvégeztek egy kísérletet: a résztvevőknek minél több szót kellett egy listáról megjegyezniük úgy, hogy vagy leírják, vagy lerajzolják azokat. Azok, akik a rajz mellett maradtak, kétszer annyi szóra emlékeztek, mint azok, akik leírták azokat.
Jeff Wammes, a tanulmány egyik szerzője szerint ilyenkor az agy több területe dolgozik össze, nagyobb hálózatot használ, így egy kifejezésre jobban tudunk emlékezni. Ahhoz, hogy lerajzoljunk valamit, szükség van arra, hogy lássuk a kifejezést, alkossunk egy képet róla az agyunkban, képzeljük el a részleteket, aztán ezt a mentális képest rajzoljuk le egy papírra.
Ami számodra is hasznos lehet, ha nem vagy egy nagy rajzos: a trükk itt az az idegtudomány szakértője szerint, hogy egyszerre több akció történik az információ rögzítéséhez. Megállapították például azt is, hogy a bizonyos mozgásokkal összekötött tanulás is ugyanilyen hatással van az emlékezetre.
Elő a jógamatraccal!
Egy friss kutatás szerint - amely a Journal of Alzheimer's Disease-ben jelent meg - a jóga, azon kívül, hogy egyébként is jobb közérzetet okoz, a memóriánkra is kifejezetten jó hatással van. A kutatásban 25-en vettek rész, mindannyian 55 év felettiek. Két csapatra osztották őket, az egyik csapatnak hetente kellett egy órát jógáznia, amely meditációt, mozgást, mantrázást, légzésgyakorlatokat tartalmazott, a másik csapatnak pedig hagyományos memóriafejlesztő gyakorlatokat kellett csinálniuk. Mindkét csapat 20-20 perces otthoni gyakorlatot is kapott minden nap.
Az eredmény alapján mindkét csapat fejlesztette az emlékezőtehetségét, de a jógások a vizuális memóriájukat (hol hagyták például a kulcsot) jobban, ráadásul kevésbé voltak hajlamosak depresszióra és szorongásra.
Helena Lavretsky pszichiátriai professzor szerint - aki maga is részt vett a kutatás publikálásában - a jóga mozgásfolyamata edzi az agy azon régióit, amelyek a kognitív folyamatokért felelősek.
Mezítláb szoktál futni?
Ki gondolta volna, hogy azzal is segítesz magadon, ha ledobod a cipőd és a zoknid? Az Észak-Floridai Egyetem kutatása szerint pedig a motorikus emlékezet fejlesztésében nagyon jól jöhet. 72 embert elküldtek futni. Az egyik felén volt cipő, a másikon nem volt. Néhányuk feladat az volt, hogy találják el a futópályán elhelyezett apró célpontokat a talpukkal.
A kutatók arra jutottak, hogy azok, akik mezítláb voltak és célpontot kellett eltalálniuk, 16 százalékkal jobb eredményt értek el a többieknél, ami azt jelent, hogy koordináltabb és pontosabb volt a mozgásuk, ami a szakértők szerint a magasabb vérnyomás és fokozott koncentráció miatt volt.
"Rengeteg ember azért fut, hogy kikapcsolja kicsit az agyát, pedig ez nem feltétlenül jó a memóriának. Ha mezítláb futunk, akkor önkéntelenül is koncentrálunk, hiszen nem akarunk megsérülni. Olyan ez, mint egy mini-agytorna" - mondja Tracy Packiam Alloway, az egyetem kutatója.
Akkor most mindenkinek mezítláb kellene futnia? Korántsem, a kutatás viszont jó kiindulópont ahhoz, hogy kiderüljön, hogyan kell a testedzéseket úgy alakítani, hogy azok a memóriára is jó hatással legyenek.
Menj el vidékre
Azok, akik a szabadban, parkban, természetben járnak, a kognitív képességeik széles skáláját használják jobban mint azok, akik bezárkóztak a városba - áll egy 2008-as tanulmányban. A kutatók végül arra jutottak ezzel kapcsolatban, hogy a városi környezet folyamatos figyelmet igényel az agytól (például a közlekedés és a munka miatt), így nincs ideje pihenni. Meglepő eredmény volt viszont, hogy már az is elég az agyunk pihentetéséhez, ha valaki természetképeket nézeget. Szóval, ha nincs más lehetőségünk, lapozgassunk fotóalbumokat a lakásunkban.