Oroszországnak már nem kell a török portéka
Miután Moszkva élelmiszer-embargót hirdetett Törökországgal szemben, megugorhat az Európai Unióba érkező török eredetű élelmiszerimport jövő januártól. Oroszországnak jelentős kereskedelmi partnere volt eddig Törökország, de a november 24-i incidens után, amikor is a török légierő lelőtt egy orosz vadászbombázót a szíriai–török határ térségében, és ezt követően sem igyekezett a feszültséget enyhíteni, drasztikus lépést tett Moszkva Törökországgal szemben - írja a Világgazdaság.
Súlyos szankciók
A héten megjelent orosz kormányrendelet értelmében az ipari, tudományos és kulturális együttműködések mellett az élelmiszer-kereskedelemben is egy sor tilalom lép életbe. A gyümölcsök és zöldségek mellett január 1-jétől nem lehet Törökországból kereskedelmi mennyiségben szárnyasféléket, sót és frissen vágott szegfűt sem Oroszországba szállítani.
A zöldségek bánják a leginkább
Törökország híres a nagy mennyiségben és jó minőségben termelt zöldségekről és gyümölcsökről. Az elmúlt időszakban ebből a termékcsoportból évente 150 millió dollárnyi árut juttattak el török piaci szereplők Oroszországba.
A téli szezonban az eladott zöldség-gyümölcs 40 százaléka török import az oroszoknál. De januártól ezek az áruk feleslegessé válnak, és minden bizonnyal az Unióba keresnek utat maguknak. Így már 2016-tól kerülhet a magyar asztalokra is török paradicsom, hagyma, karfiol, brokkoli és uborka,citrusfélék, alma, szőlő, körte, több csonthéjas és eper is - írja alap.
Az európai gyümölcs is a szemétbe megy
A helyzetet súlyosbítja, hogy az orosz élelmiszer-embargó miatt már az EU-ban is számottevő élelmiszer-feleslegek mutatkoznak: tavaly nyár óta jelentős zöldségtöbblet alakult ki az európai piacokon, és azóta is alacsony árszinteken mozog több más élelmiszercsoport is, így például a tejtermékek vagy a húsfélék, húskészítmények.