Ennek megfelelően 290 nap múlva megváltozik a gyógyszerek forgalmazásának módja, egyebek mellett egy kétdimenziós vonalkódot helyeznek el a gyógyszeres dobozokon, továbbá egy dézsmabiztos manipulálás elleni eszközt is. A gyógyszereket végponttól-végpontig ellenőrzik majd, a gyógyszerészek egy kiadott kód alapján minden egyes vásárlásnál ellenőrzik, hogy az adott készítmény megfelel-e az adattárban lévő adatoknak. A gyógyszerészek az értékesítést követően deaktiválják a kódot, így biztos, hogy hamis termék nem kerülhet a beteghez.
Mi is látni fogjuk
Forradalom előtt a gyógyszerpiac - miért nem lépnek a nagy cégek? |
Ugyan a rendelet csak 2019. február 9-től él majd, az átállás fokozatosan kezdődik, így egy darabig elképzelhető, hogy ugyanabból a készítményből kétféle lesz forgalomban, egy kódolt és egy kódolatlan. A biztonsági elem elhelyezése miatt a gyógyszeres dobozok mérete változhat, megnövekedhet, ám a dobozban lévő gyógyszer közvetlen csomagolásának (bliszter, tartály, stb.) mérete nem változik, így előfordulhat, hogy a nagyobb dobozban csúszkál majd a készítmény.
Mivel a betegek egy része bizalmatlan, illetve ragaszkodik megszokott gyógyszeréhez és bármiféle változást nehezen fogad el, bizalmatlanná válik, így a gyógyszerészek tájékoztató, edukációs tevékenysége nélkülözhetetlen lesz az átállás folyamán, olvasható az OGYÉI közleményében.