Mitől vaj a vaj?
A vaj a kenhető zsírok kategóriájába tartozó állati eredetű termék. Kizárólag tejből és/vagy tejszínből készül, alapvető összetevője a tejzsír. Adhatóak hozzá az előállításához szükséges egyéb anyagok, vagyis adalékok, de kizárólag abban az esetben, ha ezek nem a tej bármely alkotóelemének teljes vagy részleges helyettesítését szolgálják. Tejzsírtartalom szerint megkülönböztetünk vajat, háromnegyedzsíros vajat, félzsíros vajat és kenhető vajkészítményt.
A Nébih ezúttal azokat a készítményeket vizsgálta, amelyek tejzsírtartalma legalább 80, de kevesebb, mint 90 százalék, maximális víztartalma pedig 16 százalék, és zsírmentes tejszárazanyag-tartalma 2 százalék.
A tesztelt vajak listáját innen, az oldal aljára görgetve, a "Vaj eredmények" feliratra kattintva érheti el. |
A hazai boltok kínálata alapján összesen 19 előállító 33 különböző termékét tesztelték. 20 tételt magyar tejfeldolgozó üzem állított elő, 13-at más uniós tagállamé.
Mivel a vajak növényi zsírt nem tartalmazhatnak, megmérték a termékek növényi zsírtartalmát is. Megnyugtató eredmény született: a tejzsíron kívül más eredetű, növényi zsír nem volt a vizsgált termékekben. A termékek peroxidszámát is ellenőrizték, amelyek a termékek avasodására utalnak. Ebben szintén nem volt kifogásolnivaló – jegyzi meg a hatóság közleménye.
Négy terméknél súlyos minőségi hibát találtak a szakemberek. Egy esetben csak a víztartalom nem felelt meg a 16 százalékos határértéknek, míg a másik három esetben sem a tejzsír sem a víztartalom (nedvességtartalom) nem felelt meg a jogszabályi előírásoknak.
Laktózmenteseket is néztek
A szakemberek ezen kívül kíváncsiak voltak a termékek laktóztartalmára is. Nyolc mintát – köztük négy laktózmentes terméket – vizsgáltak ebből a szempontból. A „laktózmentes” feliratú vajak laktóztartalma kimutathatósági határérték alatt volt (<0,05g/100g). Megnyugtató hír tehát minden laktózérzékeny embernek, hogy a vizsgált laktózmentes felirattal ellátott vajak valóban laktózmentesek. A nem laktózmentes feliratú vajak laktóztartalma 0,665-0,824 g/100g között változott.
A teszt során a termékek jelölését is ellenőrizték. A gyártás során hozzáadott – egyébként engedélyezett – adalékanyagot, a karotint (E 160a színezék) egy esetben nem tüntette fel az előállító, ami súlyos hibának számít.
Mivel volt baj?
Milyen színűnek kell lennie a vajnak? Fehérnek? Sárgának? Erről bővebben ebben a cikkünkben olvashat >>>> |
Három termék csomagolására nem a hatályos jogszabályban előírt kereskedelmi név került, egy esetben pedig nem tüntették fel a csomagoláson a termék magyar nevét. Egy termék gyártmánylapja a hatályos jogszabálynál nagyobb víztartalmat tartott elfogadhatónak.
A tápértékjelölésekben is előfordultak pontatlanságok, amit feltüntetni ugyan csak 2016. december 13-tól kötelező, viszont önkéntes jelölés esetén meg kell felelni a vonatkozó jogszabálynak.
Néhány termék csomagolásán olvashatóak a „hagyományos”, „tradicionális”, „márkázott” szavak. Ezeket csak szigorúan meghatározott feltételek mellett lehet feltüntetni a termékeken. Az állításokat igazoló dokumentumok bekérése folyamatban van – közölte a Nébih.
Hatósági eljárást összesen 11 termék esetében kellett indítani. Négy terméknél súlyos minőségi hiba miatt, további hét esetben jelölési hibák miatt.
A három dobogós: