6p

Az általános infláció szeptemberben régen látott mélypontra esett, de az élelmiszerek továbbra is az átlag fölött drágulnak a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerint is – a Privátbankár Árkosár felmérése pedig kifejezetten magas éves áremelkedést mutatott ki novemberben is. Van, ami már majdnem kétszer annyiba kerül, mint egy éve – megnéztük azt is, mennyiből lehet megúszni az idei libalakomát.

Az élelmiszerek megint jobban drágulnak

A családi nagybevásárlás árának alakulását vizsgálva továbbra sem lehetünk nyugodtak. Bár a KSH legutóbbi inflációs adatközlésében 3 százalékos éves átlagos árszínvonal-emelkedésről számolt be, a többéves mélypontot jelentő adat mögött nyugtalanító számokat is találhattunk. Egyebek mellett épp az élelmiszerek esetében: a KSH ugyanis az átlagot meghaladó, 3,7 százalékos éves árváltozásról adott hírt. A havi adatok sem lettek túl kedvezőek a családi bevásárlás szempontjából: míg a KSH szeptemberben a teljes fogyasztói kosárra 0,1 százalékos árszínvonal-csökkenést mért, addig az élelmiszereknél 1 százalékos áremelkedésről számolt be.

Hogy nincs minden rendben a boltokban, az jól látszik a mi felméréseink szerint is – négy hónapon belül harmadszor is jelentősnek mondható élelmiszerár-emelkedést mért a Privátbankár Árkosár-felmérése a hazai hipermarketekben novemberben. Augusztusban és októberben 7 százalékot meghaladó éves áremelkedést mutattunk ki, a két adat között egy alacsonyabb, 2 százalék alatti drágulást láttunk – novemberben azonban sajnos nem folytatódott a sorminta. (A KSH kedden közli az októberre vonatkozó inflációs statisztikát – a Privátbankár Árkosár adatait szokás szerint egy nappal ez előtt publikáljuk.)

Felmérésünk szerint ugyanis

novemberben újra 7 százalék fölött drágultak az élelmiszerek a hazai hipermarketekben.

Az alábbi grafikonon látszik, hogyan alakult hónapról hónapra a Privátbankár Árkosár éves árindexe:

Ahogy közel 18 éve, ezúttal is három hazai hipermarket egy-egy egységét jártuk végig. Az Auchan, az Interspar és a Tesco üzleteiben néztük meg, hogyan alakult a 30 termékből álló minta-élelmiszerkosarunk ára, amely egy családi élelmiszer-nagybevásárlást hivatott leképezni (a módszertanról bővebben itt). A 7,2 százalékos átlagos áremelkedéshez ezúttal eltérő mértékben járultak hozzá az áruházak: az Interspar egy év alatt 3,8 százalékkal vitte feljebb az élelmiszerkosár értékét, a Tesco 5,6 százalékkal, míg az Auchan éves áremelése erre a hónapra meghaladta a 10 százalékot. Nagy különbség azonban így sem lett az áruházak között, sőt, inkább összerázódott a mezőny az árváltozások eredményeként: két helyen szinte ugyanannyit kellett volna fizetnünk a nagybevásárlásért, a legolcsóbb és a legdrágább áruház között pedig csak 6 százalékpontos a különbség, alig valamivel több mint 2200 forint. Rossz hírünk, hogy a nyugdíjasok sincsenek könnyű helyzetben. Laptársunk, a szintén a Klasszis Médiához tartozó Mfor szokásos havi Nyugdíjas Árkosár felméréből kiderül, miért >>>>

Ami az árakat illeti: történelmi csúcsról egyelőre nem beszélhetünk. Míg ugyanis éves viszonylatban jelentősnek mondható mértékben nőttek az árak, az előző hónaphoz képest valamelyes csökkenést tudtunk kimutatni:

egy hónap alatt 1,2 százalékkal lejjebb került a Privátbankár Árkosár ellenértéke.

Ez most egy szereplőnek köszönhető: az Interspar jelentősebb mértékben, bő 7 százalékkal olcsóbban adta az ugyanabból a 30 élelmiszerből álló árkosarat, mint egy hónapja – a Tesco 1,2 és az Auchan 3 százalékos havi áremelése ellenére így mínuszban tudott maradni a havi árváltozást jelző mutató.

Az év harmadik legdrágább bevásárlása vár ránk

A számla átlagos végösszege novemberben

35 710 forint lett – ennyiért lehetett a szokásos havi családi nagybevásárlást letudni a hipermarketekben.

A havi csökkenés ellenére is összejött tehát 2024 harmadik legdrágább nagybevásárlása novemberben. Persze kevesebbet kellene fizetnünk, ha nem egy helyen tudnánk le a vásárlást, hanem mindent ott vennénk meg, ahol a legolcsóbban adják: így 32 057 forint lenne a számla végösszege. Ez az átlagárnál 3652 forinttal kevesebb – a tripla utazgatás és a bonyolultabb logisztika valószínűleg nem ér ennyit.

Mi lett olcsóbb? Mi drágult?

Az előző hónaphoz képest is vannak komolyabb, 10 százalékot meghaladó árelmozdulások az áruházakban. Novemberben 36 százalékkal emelkedett a krumpli ára, nagyjából 20 százalékkal drágább lett a tojás és a margarin. Meghaladta a 10 százalékot a narancslé, a tészta és a csokoládé havi áremelkedése is. Tejfölt és banánt viszont most több mint 20 százalékkal olcsóbban találtunk, mint egy hónapja, de jelentősebben csökkent a tej, a kávé, a sajt és a jeges tea ára is egy hónap alatt.

Tavaly novemberhez képest 6 olyan terméket találunk, amelynek 10 százalékot meghaladó mértékben csökkent az ára – a tejföl, a túródesszert és a chips került közülük a Top 3-ba. 9 termék viszont jelentősebben drágult – továbbra is a narancslé vezeti az éves áremelkedést, amely novemberben közel kétszer annyiba került, mint egy évvel ezelőtt. A liszt 45 százalékot közelítő drágulását is érdemes kiemelni, a dobogó harmadik fokára a sajt került 26 százalékot meghaladó éves drágulással. A jelentősebb éves árváltozásokat az alábbi grafikonon gyűjtöttük össze:

Havi legolcsóbbak: Márton-napi bevásárlás

November 11-én, Márton napján a hagyomány szerint libalakomát tartanak sok családban, sok étterem kínálatában megjelenik ilyenkor a libamenü. A leggyakrabban libacombot készítenek vörös káposztával – megnéztük, ennek hozzávalóit hol lehet a legolcsóbban beszerezni a hipermarketek közül. A merészebbek szilva chutney-val, fűszeres szilvaszósszal is kínálhatják a libasültet – megvizsgáltuk a fő hozzávaló, a szilva aktuális árát is.

Libacombot felmérésünk idején a három áruház közül csak az Auchanban kínáltak, 3199 forintba került kilónként. Egész libát viszont mindhárom helyen találtunk – ennek elkészítéséhez persze már egy jó nagy tepsi és egy ügyesebb szakács is kell. Az egész liba kilónkénti ára az Intersparban volt a legalacsonyabb (1749 forint), a Tescóban 1799 forintért adták, az Auchanban pedig 1899 forint volt az egész liba kilója ottjártunkkor.

A vörös (avagy lila, avagy Brassica oleracea convar. capitata var. rubra) káposzta mindhárom áruházban hazai termelésű, a legolcsóbbat az Auchanban találtuk kilónként 249 forintos akciós áron. Az Interspar 399, a Tesco 599 forintért adta a káposztát.

Szilvából a legolcsóbbat az Auchanban kínálták 799 forintért, a gyümölcs Magyarországon termett. Az Interspar 839 forintért olasz fekete szilvát ajánlott a legolcsóbban, a Tescóban 959 forint volt a magyar szilva akciós ára.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Évtizedek óta példátlan drágulás történt: méregdrága lett a kávé
Buksza blog | 2024. december 8. 16:45
A kávé ára ötven éve nem látott magasságba nőtt miután az alapanyag kínálata messze elmarad a kereslettől. A háttérben részben a klímaváltozás és az ellátás finanszírozásának némi kavarodása áll.
Vásárló Mi készül a benzinkutakon? Itt a válasz!
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 14:06
Nem lesz áremelkedés.  
Vásárló Gondban lehetnek az M1-nél: ezt hogyan tálalják?
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 08:30
Az októberi kiskereskedelmi forgalom az előző év azonos időszakit mindössze 3,6, az előző havit pedig 1,2 százalékkal haladta meg. Ez kevés lehet a kormány GDP-növekedési álmainak beteljesüléséhez.
Vásárló Új korszakba lép a Dr. Martens
Buksza blog | 2024. december 3. 12:56
Hiába a hírnév, a Dr. Martensnél a túlélésről szólt az elmúlt fél év.
Vásárló A Temu megtalálta a vásárlók gyenge pontját
Buksza blog | 2024. december 3. 11:48
Egy évvel ezelőtt a két kínai online óriás, amelyek hatalmas felfordulást hoztak a kiskereskedelemben, még nem tudták kimazsolázni az év végi bevásárlási szezon legjobb falatját.
Vásárló Ijesztő drágulás a magyar diszkontokban – majdnem a duplájára nőtt a legolcsóbb tojások ára
Csernátony Csaba - Kollár Dóra | 2024. december 2. 05:41
Összességében visszafogottan emelkedett havi és éves szinten is a diszkontokban megvehető alapélelmiszerek ára a Privátbankár Diszkont Árkosara szerint. Ugyanakkor a tojás egészen durva mutatvánnyal rukkolt elő, ami a külföldi helyzetet tekintve annyira nem is meglepő. 
Vásárló A kozmetikai ipar trükkjei – nesze neked, fogyasztóvédelem
Elek Lenke | 2024. december 1. 14:46
Elképesztő mennyiségű, márkájú, fajtájú arc-, kéz- és lábkrémet, lemosót, tonikot, arcmaszkot, szemránckrémet lehet kapni – de hogy melyiket válasszuk, abban senki sem segít. Közben trükkök százaival próbálnak minket befolyásolni.
Vásárló Éves megyei matrica – egy költséghatékony opció
Márkázott tartalom | 2024. november 28. 10:54
Az autópálya matrica kínálat változásainak első lépése a 2015-ben, vármegyékre érvényes matricák bevezetése volt. Az új termék népszerűsége pedig azóta is töretlen, hiszen évek óta az eladási statisztikák élén találhatjuk azt, ez pedig várhatóan jövőre sem változik.
Vásárló A nap képe: dupla annyiba kerül a kolbász Budapesten, mint Bécsben
Privátbankár.hu | 2024. november 27. 17:04
Hihetetlenül hangzik, de igaz: a magyar fővárosban sokkal drágább az utcán kolbászozni, mint az osztrákban.
Vásárló Mi kell egy modern ergonomikus irodába?
Márkázott tartalom | 2024. november 25. 17:48
A modern, egészséges munkakörnyezet már régen nem csupán egy asztal és egy szék kombinációját jelenti. Az ergonomikus iroda kialakítása kulcsfontosságú a munkavállalók egészsége, kényelme – és produktivitása szempontjából is. A dolgozók fizikai és mentális jólétének támogatása kulcsfontosságú egy vállalat működése során, hiszen ezáltal elhivatottságuk, munkakedvük és hatékonyságuk is nő, de mi mindenre van szükség egy ergonomikus iroda kialakításához? Ezt vizsgáljuk az alábbiakban. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG