10p

Mi a legnagyobb probléma a hazai felsőoktatásban?
És a gazdaságban? Mennyit ér egy magyar egyetemi diploma?
Online Klasszis Klub élőben Ádám Zoltánnal, a Corvinusról elbocsátott egyetemi oktatóval

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a közgazdásztól!

2024. október 9. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Újabb jelentős áremelkedést mért az élelmiszerek frontján a Privátbankár Árkosár-felmérése a hipermarketekben - az árak ingadozása akár a kiskereskedelmi forgalom meglepő alakulására is szolgálhat magyarázattal. Miközben a vásárlók a bevásárlókocsit pakolgatják és a nyugta alján egyre nagyobb számokat találnak, talán nem is gondolnak rá: egyre élesebb a háború a kormány és a kiskereskedelmi szektor egyes szereplői között.

Augusztusban egy egészen kiugró élelmiszerár-emelkedést mért a Privátbankár Árkosár-felmérése a hipermarketekben, amelyet szeptemberben egy szintén jelentősnek mondható korrekció követett. Aki arra számított, hogy októberre kisimulnak a hullámok, az nagyot tévedett: havi és éves szinten is ismét jelentős áremelkedésről tudunk beszámolni.

Az adatok alapja ezúttal is egy alapos felmérés: ahogy lassan 18 éve minden hónapban, ezúttal is végigjártunk 3 hipermarketet, hogy megvizsgáljuk, hogyan alakult 30 termékből álló minta-élelmiszerkosarunk ellenértéke, mennyit kellene a kasszáknál hagyni egy átlagos családi nagybevásárlás után. Az Auchan, az Interspar és a Tesco egy-egy üzletét október elsején látogattuk végig, az eredményről a szokásoknak megfelelően egy nappal a KSH hivatalos inflációs adata előtt egy nappal számolunk be a Privátbankár hasábjain.

Jelentős ugrás az árakban

2024 októberében a szeptember havi csökkenés teljes ellentétét mértük: a legutóbbi 4,5 százalékos havi árcsökkenés után most

éppen 4,5 százalékos átlagos havi áremelkedést mértünk a három hipermarketben.

Egy irányba mozgott a három áruház árképzése: a Tescóban 3,1 százalékkal, az Auchanban 4,5 százalékkal, az Intersparban 6 százalékkal kellett többet fizetnünk a nagybevásárlás végén az élelmiszerekért, mint előző hónapban. Éves összehasonlításban ennél is nagyobb lett a mért áremelkedés:

átlagosan 7,1 százalékkal többet kell most adni az élelmiszerekért, mint tavaly októberben.

Itt sincsenek óriási különbségek az áremelés mértékét illetően az egyes áruházak között: 5,3 százalék és 9 százalék között szóródnak a tavalyi értékekhez képest az indexek. Végeredményben még az aktuálisan legolcsóbb és a legdrágább áruház között sincs nagy különbség: csak 4,4 százalék a differencia, ami valamivel több mint 1500 forintot jelent.

Jelentős spórolásra még akkor sem kínálkozik nagy lehetőség, ha mindent ott veszünk meg, ahol a legolcsóbban adják: a három nyugta végösszege így 33 495 forint lenne, de ehhez komolyabb szervezésre és logisztikára lenne szükség, hiszen mindhárom hipermarketet végig kellen járnunk a 30 termék beszerzése érdekében. A spórolás összege az átlaghoz képest így is csak 2635 forint lenne.

Az átlagos kosárérték ugyanis 2024 októberében 36 130 forint lett

- ennyibe kerül most a családi nagybevásárlás a hipermarketekben. Ez minden idők harmadik legmagasabb Árkosár-értéke, ahogy grafikonunkon is látszik:


Mindaz, ami történik, természetesen a nyugdíjas bevásárlóknak is fáj - laptársunk, az Mfor szerda reggel a Nyugdíjas Árkosár legfrissebb részét tette közzé, ennek eredményeit itt olvashatja >>

Mi lett olcsóbb? Mi drágult?

A jelentősebbnek mondható általános áremelkedés ellenére most is találtunk olyan termékeket, amiket most jóval olcsóbban vehetünk meg, mint egy hónappal ezelőtt. Ilyen például a krumpli és az alma - előbbit átlagosan 26,6, utóbbit 10,8 százalékkal olcsóbban adják most a hiperek, mint szeptemberben. A margarin is olcsóbb lett 10,5 százalékkal. Sokkal drágábban találtunk viszont sajtot (+51,7 százalék), banánt (+43,6 százalék) és másfél százalékos zsírtartalmú UHT-tejet (33,1 százalék), mint egy hónapja.

Tavaly októberhez képest a legnagyobb drágulást a narancslé esetében mértük - gyakorlatilag egész évben ez a termék vezeti a drágulási listát, ezúttal közel 69 százalékos áremelkedést mértünk. A jó hír, hogy előző hónaphoz képest egy forintot sem változott a gyümölcslé ára. Az éves drágulási dobogó második helyén a liszt szerepel 55,8 százalékkal, a harmadik helyen pedig a tej 36,1 százalékkal. Jelentősebb árcsökkenésre is van példa azért: a csomagolás méretének növekedése miatt majdnem 20 százalékkal csökkent a túródesszert egységára, de nem sokkal maradt le az éves árcsökkenésben a margarin és a gyümölcsjoghurt sem. A 10 százalékot meghaladó éves árváltozásokat (növekedést és csökkenést is) az alábbi grafikonon gyűjtöttük össze:

Fokozódik a háború a kormány és kisker-multik között

Az eredmények értékelése mellett érdemes kitérni a szektort érintő friss fejleményekre is: legutóbbi felmérésünk kiadása óta a kormány és a kiskereskedelmi üzletláncok barátinak egyébként sem mondható viszonya még feszültebbé vált. Ahogy az borítékolható volt, a bíróság is kimondta: ellentétes volt az uniós joggal az árstop intézménye. 

Miután tehát közgazdaságilag megbukott az árstop (még a jegybank is azt mutatta ki, hogy többet ártott az infláció szempontjából, mint használt), most jogi szempontból is rásütötték a "nonszensz" pecsétet. Közvetlen következménye egyelőre nincs a döntésnek, az árstopot hosszú idő után mostanra már teljesen kivezették - a döntés kommunikációja viszont azt sejteti, hogy még nem lefutott azért az ügy.

A Spar azt közölte: "Bízunk abban, hogy a magyar bíróságok a folyamatban lévő több száz eljárásunkat az Európai Bíróság jogértelmezésének megfelelően fogják lezárni" - ezek közt lehet majd akár olyan is, amit nem lehet majd egy vállrándítással elintézni. A kormány elég keményen állt bele a Sparba a döntést követően: Nagy Márton "árdrágító és profithajhász multi" jelzővel illette a Spart; a nemzetgazdasági miniszter szerint olyan vállalkozásnak nincs helye a magyar piacon, amely a magyar fogyasztók érdeke ellen űz piszkos játszmákat. Az első számú kormánypárti véleményvezér, Bayer Zsolt egyenesen a Spar bojkottjára szólított fel - azt írta: "Normális és tisztességes magyar ember mától be ne tegye a lábát egyetlen SPAR-üzletbe sem. Drágák is, szarok is, ráadásul aljas gazemberek is." Talán véletlen egybeesés, de a Gazdasági Versenyhivatal is vizsgálatot indított mindezek után a Sparnál - a hivatal elnöke szerint ez egyáltalán nem megtorlás, bár az ítéletről azt mondta: "megalázták a magyar fogyasztókat, és nem csak őket, az állami fogyasztóvédelmi szakembereket is."

És ha mindez nem lenne elég a viszony további elmérgesedéséhez (már ha ez egyáltalán még lehetséges): a napokban kötelezettségszegési eljárást indított Magyarországgal szemben az Európai Bizottság a Spar és más külföldi tulajdonú kiskereskedelmi láncokkal szemben alkalmazott, diszkriminatívnak tartott adózás miatt.

Mindezt kezelhetnénk úgy is, hogy a kormány és egy magánvállalat közötti vitáról van szó, különösebb jelentőség nélkül - valójában azonban a hazai kiskereskedelmi szektor egyik legjelentősebb szereplője (és még ki tudja, hány hozzá hasonló versenytársa) érzi magát egyre kényelmetlenebbül a magyar piacon. Nagyon nehéz, vagy inkább lehetetlen lenne mindebből olyan végkfejletet elképzelni, ami a magyar fogyasztóknak kedvező lenne. A magyar fogyasztóknak ugyanis az lenne az érdeke, hogy minél több vállalkozás minél tisztább versenyben igyekezzen a kegyeit keresni: minél magasabb színvonalon, valós árversenyben, egyenlő és kiszámítható feltételek mellett. Ettől egyre messzebb vagyunk, ami egyre inkább meglátszik a hazai árszínvonalon és a hazai üzletek kínálatában is – és lassan mindegy, hogy ezeket a nyugat- vagy kelet-európai üzletekhez hasonlítjuk.

Váratlanul nagyot nőtt az élelmiszerek forgalma - lehet, hogy az áremelkedés is nagyobb volt?

Egy másik friss fejlemény a friss adatközlés a kiskereskedelem alakulásáról. A kiskereskedelmi forgalom alakulását viszonylag nagy késéssel tudjuk csak követni - legalábbis a 21. század negyedéhez közeledve így értékelhető, hogy október elején a KSH még csak az augusztusi adatokat adta ki. Az adatsor kisebb meglepetést okozott, mivel a várakozásoknál nagyobbat bővült a kiskereskedelmi forgalom: naptárhatástól megtisztítva egy év alatt 4,1 százalékos volt a bővülés. A meglepetés hátterében pedig elsősorban épp a Privátbankár Árkosár által is vizsgált élelmiszerek állnak: az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes üzletekben 7,5 százalékkal bővült a volumen, ami kiugró érték és minden várakozást felülmúl - ennél nagyobb bővülésre legutóbb a pandémia előtt, konkrétan 2020 márciusában és februárjában volt példa.

Az adatközlést követő elemzői kommentár szerint ekkora bővülést nehezen magyaráz a mennyiség növekedése - ennyivel nem valószínű, hogy többet enne a lakosság -, inkább a jobb minőségű termékek vásárlása jelenhetett meg a szakértő szerint. A kiugró volumenre azért mi is adunk egy lehetséges magyarázatot: augusztusban a hivatalos adatok szerint 3,4 százalék volt az általános éves infláció, ezen belül az élelmiszereké 2,4 százalék - a Privátbankár Árkosár-felmérése viszont ennél magasabb éves áremelkedést mutatott ki a hipermarketekben: 7,6 százalékot. A KSH a kiskereskedelmi eladási forgalom alakulását az árváltozások hatásának kiszűrésével mutatja - ha viszont kisebb áremelkedést szűrtek ki, mint amekkora valójában jellemző volt, az (legalábbis részben) magyarázhatná a váratlanul magas augusztusi forgalombővülést az élelmiszereknél. Ha a Privátbankár Árkosárnál mért magasabb árindex lenne a korrekciós tényező alapja (7,6 százalék a KSH által mért 2,4 százalékkal szemben), úgy minden bizonnyal az élelmiszerforgalom bővülése is alacsonyabb lett volna.

Havi legolcsóbbak - sütőtök, méz és filteres tea

A Privátbankár Árkosár-felmérése hagyományosan a Havi legolcsóbbak kitekintéssel zárul - ebben a rovatban kiválasztunk három terméket, és az általános módszertantól eltérve márkára és minőségre való tekintet nélkül, kizárólag az árat figyelembe véve megnézzük, hol lehet őket a legolcsóbban beszerezni az áruházak közül.

Beindult a sütőtök-szezon, ezért egyik választásunk erre esett - bár többféle sütőtök is van a kínálatban, a legolcsóbb mindhárom áruházban a kanadai sütőtök volt. Nevével ellentétben ez mindhárom helyen magyar termelésű növényt jelent (egyébként orange sütőtök vagy pézsmatök néven is ismert). A legolcsóbb sütőtököt a Tescóban találtuk, ottjártunkkor 225 forintot kértek egy kilójáért. Az Intersparban az akciós kanadai 229 forintba került, az Auchanban pedig 299 forintot kértek kilójáért.

Októberi tapasztalataink alapján egyre több a felső légúti tünetekkel járó megbetegedés, megnéztük, hogy ezek tüneti kezelése mézzel és/vagy teával honnan lenne a legolcsóbban megoldható. Mézből a legolcsóbbat az Intersparban találtuk: 1776 forint volt ottjártunkkor a sajátmárkás virágméz kilója, amely magyar méztermelőktől származik. Szintén sajátmárkás volt az Auchan legolcsóbb versenyzője, 2221 forintért vehettük meg az Auchan Nívó magyar virágmézet. A Tescóban egy kiló Aranynektár magyar virágméz 2442 forintba került, ezt találtuk legolcsóbbnak polcaikon.

Filteres teából a Tesco sajátmárkása volt a legolcsóbb, kilónként 3193 forintért a Stockwell fantázianevű fekete teát szerezhettük be. Az Intersparban az SBudget erdei gyümölcsös és csipkés teája 4975 forintos kilónkénti áron volt elérhető, a Tescóban pedig a Belin epres vagy erdei gyümölcsös teáját találtuk a legolcsóbbnak 7475 forintos kilónkénti áron.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Vásárló Csokihíd épül Spanyolország és Belgium között
Buksza blog | 2024. október 8. 10:33
A szokásos forgatókönyvre rácáfolva nem egy nyugat-európai nagyvállalat vásárolja fel a dél-európai kissebbik társát, hanem fordítva. 
Vásárló Markáns váltás a H&M-nél, örömteli gágogással
Privátbankár.hu | 2024. október 8. 08:57
Egyetértő gágogás és hápogás fogadta a H&M állatvédő lépését.
Vásárló Az Aldira figyelt a Tesco, úgy fest, jól tette : több mint 1380 milliárd forint a bizonyíték
Buksza blog | 2024. október 4. 14:14
Egy ideje újra jó pénzügyi adatokról számol be a Tesco, amely korábban túlzásba vitt nemzetközi terjeszkedései miatt komoly bajba került. A vásárlók díjazzák az alacsonyabb árakat.
Vásárló Valami megmoccan a benzinkutakon, de mit szólnak majd az autósok?
Privátbankár.hu | 2024. október 2. 13:23
A közlekedők egyik fele kap egy kisebb rossz hírt.
Vásárló Árcsökkentést és akciócunamit hoz az Auchan riválisainak házassága
Buksza blog | 2024. október 2. 08:36
Franciaországban nagy változást hoz az ősz az áruházak körében, eltűnik a Cora, amely a Carrefour tulajdonába került, és az új tulaj jó ajánlatokkal akarja emlékezetessé tenni a változást.
Vásárló Több pénzt kérnek a pénztáraknál a magyar diszkontok - Drágulást mutat a Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérése
Csernátony Csaba | 2024. szeptember 30. 05:45
Egy hónap alatt jelentősen, több mint 4 százalékkal drágult a Privátbankár Diszkont Árkosár-felmérésben szereplő termékek átlagára. 
Vásárló Nagyon szokatlan dolgot produkáltak a saját márkás termékek
Buksza blog | 2024. szeptember 27. 19:21
Immáron egy felmérés is bizonyítja, hogy a vásárlók az elmúlt fél évben óvatosan növelték kiadásaikat, de kétharmaduk kész kipróbálni új termékeket és márkákat, ha azok olcsóbbak.
Vásárló Megadta magát az otthoni gép: javítás vagy vásárlás? Új szabályozás jöhet
Buksza blog | 2024. szeptember 26. 15:01
Régi gondja az embereknek, hogy ha mestert hívnak a ház körüli egyszerű javításokhoz, amelyek egy részét maguk is megcsinálhatnák, durva számlákkal szembesülnek. Az ügy állami szabályozás után kiált.
Vásárló Ilyen volt a 33. Budapest Borfesztivál szeptember 12-15. között a Budavári Palotában
PR | 2024. szeptember 25. 09:15
A Budapest Borfesztivál 33. alkalommal került megrendezésre a Budavári Palota gyönyörű teraszain. A lélegzetelállító Dunai panoráma, az emlékeket őrző falak, a díszes épületek a hűvös idő ellenére is varázslatos hangulatot kölcsönöztek Európa egyik legszebb fesztiváljának. A borok minősége, a gourmet fogások széles választéka, a szakmai programok színvonala az időjárástól függetlenül is felejthetetlen élményt nyújtott a fesztivál látogatóinak.
Vásárló Hadat üzenne a műanyagoknak a sampongyártó világcég – jöhet a dobozos tusfürdő?
Buksza blog | 2024. szeptember 24. 12:43
Az Unilever vezetősége azt várja az ENSZ folyamatban lévő műanyag-kezelési egyeztetési folyamatától, hogy az év végén olyan egyezménnyel végződjön, ami kiüti a műanyag csomagolóanyagokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG