A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet.
A Reuters adatközlése alapján a héten a benzin ára a mediterrán piacon heti átlagban 2,2 százalékkal nőtt, a gázolajnál 0,5 százalékos volt az árcsökkenés.
Ugyanakkor a forint árfolyama ugyanezen időszak alatt, heti átlagban nem változott. A piaci árak és az árfolyam változását figyelembe véve május 28-án, szerdán a benzin ára várhatóan 2 forinttal emelkedhet, a gázolaj ára nem változik - írja legfrissebb előrejelzésében a GKI Energiakutató.
Forrás: GKI |
Forintosítva ez annyit jelent, hogy...
A hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett a benzin esetében 1,5-2,5 százalék közötti áremelkedés mutatható ki, a gázolajnál 0-0,4 százalék közötti volt az árak csökkenése. Ezen a héten az árfolyam nem befolyásolta a piaci üzemanyagárak forintban mért árát - jegyzi meg a GKI.
Így a benzin ára várhatóan 2 forinttal emelkedik, de elképzelhető, hogy a pénteki, 2 forintos áremelés miatt nem változik az ár.
A fenti adatok alapján a benzin ára 416 forint/liter körüli szintre emelkedhet, a gázolaj ára pedig 423 forintos szinten marad.
Na de mennyit ér a pénzünk?
A GKI összesítése szerint az elmúlt egy évben a benzin ára nem változott, a gázolaj ára viszont 1,5 százalékkal emelkedett.
Az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek ennél kicsit gyorsabban emelkedtek, ezért 0,2 százalékkal kevesebb benzint és 1 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.