Továbbra sincs arra utaló információ, hogy Magyarországra is került volna a Csehországban mérgezést okozó, metil-alkoholt tartalmazó szeszesitalokból, ám a helyzet tisztázásáig az esetlegesen érintett termékek forgalmazását és fogyasztását sem javasolja a hivatal. A Nébih szerint a jelenlegi tisztázatlan helyzet, a nyomon követés lehetetlensége a vállalkozások számára élelmiszerbiztonsági kockázatot jelent. Ugyanakkor felhívja a forgalmazók figyelmét, hogy a cseh egészségügyi minisztérium által közzétett listán szereplő termékeket jelentsék be és a hatóság intézkedéséig a termékeket ne forgalmazzák, mivel azok nem tekinthetők biztonságosnak. Amennyiben egy-egy termékkel kapcsolatban a kereskedőkben gyanú merül fel, úgy a minták laboratóriumi vizsgálatát is elvégeztethetik a hivatallal.
Ugyancsak támogatja a Nébih kemény döntését az Országos Kereskedelmi Szövetség is, amely azt javasolja, ha bárkiben a legkisebb gyanú, vagy kétség is felmerül, akkor köteles az adott árut a polcról levenni, méghozzá a vevők védelme érdekében.
A mai napig nincs meg a mérgező alapanyag
A szeptember elején kezdődött metil-alkohol-mérgezésesben eddig 23 haltak meg és mintegy negyven embert kezelnek mérgezéssel kórházban. Az áldozatok közül többen megvakultak, de pontos adatot erről eddig nem hoztak nyilvánosságra. Az üggyel kapcsolatban a cseh rendőrség 29 embert vett őrizetbe, közülük 13 ellen büntetőeljárás indult, de a súlyosan mérgező alkohol forrását egyelőre nem sikerült megtalálni.
Összeveszett a cseh miniszterelnök és a kormányfő a mérgezés kapcsán
Vaclav Klaus államfő azt mondta, hogy a 20 százaléknál magasabb alkoholtartalmú italok forgalmazásának teljes tiltása értelmetlen, egyszerű és erőfitogtató megoldása a mérgező alkohol következtében felmerült problémának. A cseh miniszterelnök azonnal reagált az államfői kritikára és azt válaszolta, hogy indokolt, szükséges és elkerülhetetlen lépésről volt szó. Ugyanakkor Petr Necas elismerte, hogy a szesztilalom hosszabb távon nem tartható fenn, mert bizonyos gazdasági szereplőknek súlyos károkat okoz, és az adókiesés az államkasszát is kedvezőtlenül érinti.