A hazai üzemanyagárak változását alapvetően két tényező alakítja: az üzemanyagok nemzetközi piaci árváltozása és a forint-dollár árfolyamának alakulása. Az árdöntések azonban számos más, az olajvállalatok tényleges beszerzéseinek és működési költségeinek alakulásától függnek, A piaci változások regisztrálását több cég (pl. Bloomberg, Platts, Reuters) végzi, az árjegyzések között esetenként nagyobb eltérés is lehet. A GKI Energiakutató Kft. a Reuters árjegyzései alapján végzi el az árváltozás előrejelzéséhez tartozó számításokat.
A Brent kőolaj ára a múlt héten 85-87 dollár/hordós szinten belül ingadozott, heti átlagban közel fél dollárral lett drágább. Az olajár a múlt hét második felében csak kis mértékben ingadozott. Az árcsökkenés megállását valószínűleg az magyarázza, hogy a szeptemberi statisztikák szerint Szaúd-Arábia a növekvő kitermelés ellenére csökkentette a felhasználásra szánt mennyiséget, s készleteit növelte. A racionális magyarázat emögött az, hogy a szaúdi villamosenergia-termelés az ősz közeledtével már kevesebb kőolajat igényel.
A hét híre volt az is, hogy a kínai ipari termelési adatok valamivel kedvezőbbek voltak, mint az elemzői várakozások. A túlkínálat ellenére Szaúd-Arábia bejelentette, hogy nem tervezi a kitermelés visszafogását annak érdekében, hogy az árak emelkedjenek, s eléggé meglepő, hogy Irán is csatlakozott ehhez a véleményhez. Líbia javasolni fogja a november végi OPEC értekezleten, hogy csökkentsék a kitermelési kvótákat fél milliárd hordó/nap mértékkel – írja a GKI Energiakutató heti elemzésében.
A Reuters adatai szerint a prémium ólmozatlan benzin (10 ppm ESZ 95) tonnánkénti ára (dollárban) a mediterrán piacon a múlt héten 1,9 százalékkal csökkent, a másik két piacon (az észak-nyugat-európai piacon és az ARA, Amsterdam-Rotterdam-Antwerpen piacon) 2,1 százalékvolt az árcsökkenés mértéke. A motorikus gázolaj (EN590) jegyzésára a mediterrán piacon 0,38 százalékkal került lejjebb, az észak-európai piacokon 0,5-1,2 százalékos volt az árcsökkenés. A forint árfolyama az október 20-október 24-i héten 242 Ft/dollár körül ingadozott, összességében kb. 2 forinttal kellett többet adni egy dollárért, mint két héttel ezelőtt. A forint árfolyama a hét második felében tovább gyengült.
Literben és forintban
A múlt hét folyamatai alapján, a már literre és forintra átszámolt különböző tőzsdei jegyzésárak mellett, a benzin esetében 1,2-1,4 százalékos volt a csökkenés. A gázolajnál 0,5-2 százalék körüli volt az árak forintban mért emelkedése.
A mediterrán tőzsdei piaci folyamatok hatására összességében – a 27 százalékos áfával is növelten – benzin ára szerdán esetleg 2 forint körül csökkenhet, de valószínűbb az árak szinten tartása – véli a GKI. A gázolajnál a piaci árak közel egységesen változtak, az árfolyam gyengülését és az árcsökkenés együttes hatását figyelembe véve 1-2 forintos emelés lenne indokolt, azonban a kis változás miatt valószínűbb az árak stagnálása.
A fenti adatok alapján a benzin ára 388 forint/literes szinten marad, a gázolaj ára szintén a múlt heti 399 Ft/liter körül maradhat. (A heti tény forint üzemanyag-árak adatait az Eurostat heti üzemanyagár statisztikájából vesszük, a magyar árakat a MEKH szolgáltatja az Eurostatnak.)
Az elmúlt egy év során a benzin ára közel 4 százalékkal, a gázolaj ára közel 6 százalékkal csökkent.
Az időszaki (utolsó publikált) átlagos keresetek emelkedése miatt 6,5 százalékkal több benzint és 8,7 százalékkal több gázolajat lehet egy havi átlagos nettó keresetből tankolni, mint egy évvel ezelőtt.