Hírek
Makro / Külgazdaság USA: egy csecsemő a sertésinfluenza első áldozata 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 13:05
Az Egyesült Államokban meghalt az első olyan beteg, akit a sertésinfluenzát okozó H1N1 vírus fertőzött meg - közölte szerdán a kormány illetékese. A 23 hónapos kisgyermek Texasban halt meg. Egyéb részlettel a hivatalos személy nem szolgált. Ez az első, sertésinfluenza által okozott haláleset Mexikón kívül. Az Egyesült Államokban eddig 65 embert betegített meg a H1N1 vírus, legtöbbjük esetében enyhe lefolyású a kór. USA: ne korlátozzák a sertésimportot! Sertésinfluenza: Magyarország felkészült   Már Ausztriában a sertésinfluenza MTI
Cikkek Magyar mentőcsomag kapcsán vizsgálódik Brüsszel 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 13:05
Az Európai Bizottság mélyreható vizsgálatot indított annak megállapítására, hogy a Péti Nitrogénművek megmentése érdekében hozott intézkedések sértik-e az állami támogatásokra vonatkozó uniós szabályokat - jelentették be szerdán Brüsszelben. Az intézkedések a Magyar Fejlesztési Bank által nyújtott, mintegy 85 millió euró összegű, állami kezességvállalással fedezett hitelt érintik. Magyarország nem jelentette be ezeket az intézkedéseket, és a brüsszeli bizottságnak kételyei vannak afelől, hogy azok összeegyeztethetőek-e az állami támogatások közösségi szabályaival. Sínen vannak? A forint akadályozza a miskolci villamost Uniós pénzek nyomában a magyar jelentés  Így lopják az uniós pénzeket MTI
Cikkek Többet vártunk, de kihúzott minket a bajból az EU 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 12:47
Noha az európai uniós csatlakozás számos hozzá fűzött reményt nem váltott be, a tavaly ősszel kibontakozó világgazdasági válság egyértelműen megmutatta, mekkora érték a tagság Magyarország számára
Cikkek T. Ház: vitatkozni fognak a fizetéscsökkentésről? 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 12:47
Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszterjelölt miniszteri esküjével kezdi jövő heti kétnapos ülését a parlament, amely hétfőn megkezdi a miniszteri fizetések csökkentéséről szóló javaslat tárgyalását - közölte a házbizottság szerdai ülése után Mandur László alelnök. A kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvényjavaslat, amelynek általános vitája hétfőn kezdődik, lehetőséget ad a miniszterelnöknek, hogy a miniszterek illetményét legfeljebb 15 százalékkal csökkentse - mondta Mandur László. Az alelnök elmondta, hogy a Fidesz módosító indítványt nyújt be a javaslathoz, így arról a jövő héten még nem szavazhat a Ház, ahogy azt a kormányt szerette volna. Répássy Róbert, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a házbizottság ülése után az MTI-nek elmondta: a miniszteri fizetéseket is szabályozó előterjesztéshez két módosító indítványt nyújtanak majd be. Az egyik továbbra is azt szorgalmazza, hogy a 2002-es szintre álljon vissza a miniszterek fizetése, a másik viszont azt javasolja, hogy - bár csak május közepétől léphet majd hatályba a törvény - a jogszabályt a folyamatban lévő kifizetésekre és május 1-jétől kelljen alkalmazni. Döntés a kisebb miniszteri fizetésekről - még ma? Már májustól kevesebbet kapnak az állami vezetők? Veres János 0 forintos kormánybiztos lesz A közszférában marad az ötnapos munkahét MTI
Cikkek 4-es metró: meghátrált a Bamco, folytatják 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 12:35
Folytatja a 4-es metró alagútjának az építését a Bamco, s legkésőbb május közepén megkezdi a Duna alatt átvezető rész fúrását - hangzott el a BKV vezetőinek szerdai tájékoztatóján. Kocsis István vezérigazgató bejelentette, hogy a 4-es metró alagútját építő Bamco konzorciummal április 14-e óta folytatott vitában győzött a józan ész, és a cégcsoporttól kedden levelet kapott, amelyben közölték, hogy azonnal készek folytatni az alagútépítést. Klados Gusztáv, a 4-es metró projektigazgatója elmondta, hogy a Bamcónak az alapszerződés szerint 27 hét alatt kellene eljutnia az alagút fúrásával a Keleti pályaudvarig. Ehhez képest a cégcsoport 52 hetes ütemtervet terjesztett elő. A Bamco által benyújtott 35 milliárd forint pluszkövetelést a BKV teljesen jogszerűtlennek tartja, ez nem felel meg a szerződési kritériumnak - tette hozzá. Tőkepótlásból felújítás a BKV-nál 350 millióért ki is szélesítik a Margit hidat   Budapest: az el nem készült metró is az útfelújítások akadálya A BKV-t még a válság is sújtja  MTI
Cikkek Írország bukja a legnagyobbat 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 12:00
Írország az ipari országok közül a harmincas évek óta a legsúlyosabb visszaesést szenvedi el. Az ír gazdaság 2008 és 2010 között várhatóan 11,6 százalékkal esik vissza - jósolta korábban az ESRI dublini gazdasági és társadalmi kutatóintézet. Az ESRI közzétett prognózisában a GDP visszaesésének mértékét 14 százalékra módosította a vonatkozó három évre. A GDP ilyen mértékű visszaesése kétszerese a szakértői prognózisokban szereplő mértéknek, és erőteljesebb a többi ipari ország visszaesésénél. Az ESRI szerint az ír gazdaság teljesítménye az idén 8,3 százalékkal lesz kisebb. A szakértők szerint Írországban a munkanélküliség szintén meg fogja haladni a kormány által jósolt szintet: 13,2 százalékos lesz az idén, jövőre pedig 16,8 százalékos. A bruttó államadósság 2010-re a GDP 70 százalékát fogja elérni. Az államháztartás hiánya az idén a GDP-hez viszonyítva 12, jövőre 11,5 százalékot érhet el, szemben a kormányzati előrejelzésben szereplő idei és jövő évre vonatkozó 10,75 százalékkal. Írországot néhány éve még gazdasági fellendülése miatt kelta tigrisnek nevezték a szakértők, akik szerint az ország most főként a pénzügyi válság hatása miatt szenved és elsősorban azért, mert rendkívül túlfűtött volt az ingatlanpiaca. Az elmúlt harminc évben ennél drasztikusabb visszaesésen csak a finn gazdaság ment keresztül: a finn GDP 1990 és 1993 között 11 százalékkal csökkent. Lecsapott az unió négy országra Pénzügyi kilátások: sereghajtó Magyarország  Írországot vizsgálják - újabb pofon?  MTI
Cikkek Nagyon féltjük a Molt 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 11:43
Az emberek 67 százaléka szerint Magyarországnak az a jobb, ha a Mol magyar irányítású marad - derül ki a Szonda Ipsos kutatásából
Cikkek Van elég gázunk 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 11:33
Az Ukrajnából érkező gáz szerdai mennyiségéről még egyeztet a földgázrendszer irányításáért felelős FGSZ Földgázszállító Zrt., de közlése szerint biztosított a magyar fogyasztók gázellátása. Az E.ON Földgáz Trade értesülése szerint keletről csak a Gazpromtól rendelt földgáz érkezik. Az FGSZ közleménye szerint a szerdai napra vonatkozó gázszállítások mennyiségéről folyik az egyeztetés az ukrán Ukrtransgaz gázszállító céggel, de a magyarországi felhasználás teljes egészében biztosított a belföldi termelésből, a magyarországi gáztárolókból és az importból. Szerdán a becsült gázfogyasztás 20-21 millió köbméter, az ilyenkor szokásos mennyiség. Az E.ON Földgáz Trade Zrt. azt közölte az MTI-vel, hogy szerdán az igényelt importmennyiségből Ukrajna felől várhatóan kevesebb gáz érkezik. A német tulajdonú E.ON közlése szerint az FGSZ már fel is szólította a kereskedőket, hogy forráshiány miatt a szerdai igényüket újra határozzák meg. Az E.ON Földgáz Trade azt közölte: "Meg nem erősített értesüléseink szerint keletről csak a Gazpromtól rendelt földgáz érkezik." A nyugati forrásból származó import mennyiségét viszont növelni tudta a cég, így a jelenlegi időjárási viszonyok és a tárolók telítettsége miatt nem jelent gondot az ellátás. A hazai kiegyensúlyozó gázrendszeren keresztül az E.ON a többi kereskedőt, és azok ügyfeleit is el tudja látni, ehhez a társaság önköltség közeli áron biztosít földgázt. Az FGSZ közleménye szerint kedden az ukrán gázszállító vállalat csak az orosz Gazprom forrásaiból származó földgázt igazolta vissza és a visszaigazolt 5 millió köbmétert hiánytalanul át is adta. A vissza nem igazolt és le nem szállított gázt a hazai piacon rendelkezésre álló opciós gázforrásokból pótolta az FGSZ. A liberalizált gázpiac második legnagyobb szereplője, az EMFESZ Első Magyar Földgáz és Energiakereskedelmi és Szolgáltató Kft. kedden jelentette be, hogy ameddig az új beszállítójával, a Gazprom üzleti érdekkörébe tartozó RosGas-zal meg nem köti a szerződést, addig a hazai tárolókból látja el a fogyasztóit. Az EMFESZ eddigi szállítója, a RosUkrEnergo nem jut gázhoz az ukrajnai tárolókból, ezért nem kapja meg az EMFESZ a szerződött mennyiséget. A társaság szóvivője, Gallyas Igor az MTI kérdésére szerdán elmondta, hogy egy több szerződésből álló "rendszer" áll készen a napokban történő aláírásra. Az EMFESZ a kieső gázimport miatt nem kényszerül áremelésre - tette hozzá. Sólyom is beleszólt a gázkérdésbe  Gázszállítót vált az EMFESZ Az ukránok megint elzárták a gázt?  MTI
Cikkek Sertésinfluenza: napokon belül elkezdik gyártani az oltóanyagot 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 11:25
Napokon belül Magyarországra érkezhet az az új, A/H1N1 típusú influenzavírus-törzs, amelynek segítségével elindulhat az oltóanyaggyártás - mondta el Bujdosó László, a Pandémiás Bizottság elnöke a parlament egészségügyi bizottsága előtt. A szakember közölte: az úgynevezett vadvírust már korábban megkérték, a törzs az Egyesült Államokból érkezik. Amint a magyar szakemberek megkapják a vírustörzset, 8-12 héten belül elkészülhet az első 500 ezer adag oltóanyag - mondta el Bujdosó László. Falus Ferenc országos tiszti főorvos arról számolt be, hogy a legfrissebb adatok szerint összesen 2.374 gyanús esetet tartanak nyilván, 87 betegnél igazolták az említett vírus jelenlétét. Európában 106 gyanús páciensről tudnak, közülük négy embernél mutatták ki a vírust. Megérkezett a sertésinfluenza Németországba Még megúszhatjuk a világjárványt USA: ne korlátozzák a sertésimportot!  Sertésinfluenza: Magyarország felkészült  Már Ausztriában a sertésinfluenza  EU: a sertésinfluenzia miatt nem lesz utazáskorlátozásMTI
Cikkek Oszkó: nem igaz, hogy csőd szélén állunk 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 11:16
Magyarország nem áll a csőd szélén - hangsúlyozta a Frankfurter Allgemeine Zeitungnak adott nyilatkozatában Oszkó Péter pénzügyminiszter
Cikkek Ki vagyunk borulva a közbiztonságra 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 11:12
A nyilvánosság és a közbeszéd sugallta kép szerint az elmúlt hónapokban a magyar társadalom szubjektív biztonságérzete drámai módon átalakult
Cikkek Az EP-választás a "harmadikról" szól 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 10:54
Az európai uniós (EP) választás tétje nem belpolitikai, hanem az, hogy az Európai Unióban kik képviselik Magyarországot. Az igazi tét az, hogy ki lesz a harmadik erő a Fidesz és a szocialisták mellett - mondta szerdai sajtótájékoztatóján Horn Gábor. Az SZDSZ kampányfőnöke megjegyezte, hogy a közvélemény-kutatások szerint a választást jelentős többséggel a Fidesz nyerheti meg, míg a szocialisták legalább középpártként fognak szerepelni - álláspontjuk szerint azonban az igazi kérdés az, hogy ki lesz a két említett párt mellett a harmadik erő. A politikus úgy fogalmazott: "leegyszerűsödött a tér", az a kérdés, hogy az egyre inkább "neonáci szövegeket hangsúlyozó, szélsőséges, kirekesztő, gyűlöletkeltő, rasszista, homofób jelzőkkel illetendő Jobbik lesz ez a harmadik erő, vagy pedig a liberálisok". Pakolhat a Jobbik? A Jobbik kijut Európába EP-választás: még 4 hétig jelentkezhet! Orbán fogolytáborhoz hasonlította Magyarországot Schmitt: megvan az új többség MTI
Cikkek Totális pangás az ingatlanpiacon 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 10:47
Az Ecostat Ingatlanbarométer-indexének első negyedéves alakulása az ingatlanpiac további stagnálását, de akár további esését is előre vetítheti
Cikkek Elúszott a Shell-profit fele 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 10:37
A Royal Dutch Shell profitja 58 százalékkal 2,53 milliárd euróra csökkent az év első negyedében a múlt év azonos időszakához képest, követve a többi olajtársaság példáját. A szakértők még ennél is nagyobb visszaesésre számítottak. A legnagyobb európai és a piaci érték alapján a világ második legnagyobb olajipari társaságának nyereségromlása az olaj- és a földgázárak mérséklődésével függ össze - jelentette szerdán a konszern. A kőolaj és a földgáz kitermelése 3,6 százalékkal napi 3,4 millió hordó (1 hordó=159 liter) olajegyenértékre esett a negyedévben, aminek oka a kereslet visszaesése mellett az volt, hogy a meglévő olaj- és földgázmezők hozamának mérséklődését nem ellensúlyozta újabb lelőhelyek művelésbe vonása. A Brent típusú nyersolaj ára az első negyedévben átlagban 44 dollár körül mozgott hordónként, szemben az egy évvel korábbi 97 dolláros árral. A hágai központú konszern legtöbb üzletágából, köztük az olajfinomításból, az üzemanyag forgalamzásából származó nyereség is erőteljesen esett. A nyereségromlás ellenére a Shell folytatja magas osztalékkifizetési gyakorlatát: részvényenként 0,42 dollárt fizet az első negyedév után, az előző év azonos időszakánál 5 százalékkal nagyobb összeget. Kína globális olajbirodalom akar lenni Nem lesz többé Tesco-benzinkút  A kitermelés megmentette a ChevrontMTI
Cikkek Kiszálltunk a bérautókból 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 10:32
A világ legnagyobb bérautó vállalkozása, az amerikai Hertz Global Holdings Inc. 163,5 millió dolláros, részvényenként 51 centes veszteséget jelentett adó után az első negyedévről, ez háromszor nagyobb az egy évvel korábbi 57,7 milliós, részvényenként 18 centes veszteségnél. Az elemzők csak részvényenként 22 centes veszteségre számítottak most. A helyzet számottevő rosszabbodását a kisebb forgalommal, a kényszerűen alacsonyabb árakkal és a növekvő átszervezési költségekkel magyarázták az időközi beszámolóban, de hozzátették, hogy a legújabb jelek szerint "stabilizálódni látszik a piac". A bevétel 23 százalékkal 1,56 milliárd dollárra csökkent, az elemzők átlagosan 1,8 milliárdra számítottak. Az autók bérbeadásából a bevétel 21 százalékkal csökkent világszerte, az egy ügyletre jutó bérletidíj-bevétel átlagosan 3,3 százalékkal esett vissza. Lízing helyett bérletre váltunk?MTI
Cikkek Havi 1500-ért bebiztosíthatjuk lakásunkat 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 10:25
A lakásbiztosításokat is egyre nagyobb arányban kötik az interneten, az online-kedvezmények tovább csökkentik az átlagos lakásbiztosítási díjat
Cikkek Júliustól drágulnak az új lakások! 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 10:13
Mivel a beruházók várhatóan a vevőkre hárítják majd az áfa-emelésből adódó plusz terhet, a következő két hónapban a még elérhető állami támogatások mellett az alacsonyabb árú újépítésű lakások iránti kereslet is élénkítheti majd a piacot
Cikkek Vidéken már nem építkeznek 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 09:23
Az új lakásépítési engedélyek száma 7 százalékkal csökkent 2009 első negyedévében az előző év azonos időszakához képest
Cikkek Belehúztak az ipari árak 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 09:03
Az ipari termelői árak 2009 márciusában az előző hónaphoz képest 0,7 százalékkal, tavaly márciushoz képest 9,1 százalékkal emelkedtek
Cikkek Megérkezett a sertésinfluenza Németországba 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 08:44
Megerősítettek három sértésinfluenza-esetet Németországban, amely immár a harmadik európai ország, ahol felbukkant a kór. A Robert Koch Intézet közlése szerint a kór megfertőzött egy 22 éves nőt, aki Mexikóból tért nemrég haza. A beteget egy hamburgi kórházban kezelik. Egy harmincas éveiben járó férfit a bajorországi Regensburgban ápolnak, és megbetegedett egy 37 éves dél-németországi nő is, aki a közelmúltban ugyancsak Mexikóban járt. Az európai országok közül eddig Németországban, Nagy-Britanniában és Spanyolországban találtak sertésinfluenzával fertőzött embereket. A betegség először Mexikóban ütötte fel a fejét a hónap közepén. Még megúszhatjuk a világjárványt USA: ne korlátozzák a sertésimportot!  Sertésinfluenza: Magyarország felkészült  Már Ausztriában a sertésinfluenza  EU: a sertésinfluenzia miatt nem lesz utazáskorlátozás MTI
Cikkek Hétfőtől árverezik a lakásokat 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 08:15
Jövő hétfőn indítja honlapján első árverését a Hild Csoport, céljuk, hogy hetente legalább egy lakást értékesítsenek ezen a módon, a kikiáltási ár a piaci ár fele lesz
Cikkek Bezzeg a csehek! 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 07:55
A cseh gazdaság - jóllehet szintén recesszióban lesz az idén - így is számottevően jobb állapotban van, mint a többi térségi ország a Fitch Ratings elemzése szerint. A nemzetközi hitelminősítő a cseh szuverén adóskockázati besorolással egyező, magasan elsőrendű - a közepes befektetői "BBB" magyar adósosztályzatnál négy fokozattal jobb - "A plusz"-t adta meg a készülő cseh eurókötvényre. Ehhez fűzött részletes elemzésében a Fitch azt írta: becslése szerint Csehország hazai össztermék-értéke (GDP) az idén 2,5 százalékkal csökken a tavalyi 3,1 százalékos reálnövekedés, illetve a tavalyi évvel zárult öt év 5,3 százalékos éves átlaga után. A cseh gazdaság azonban viszonylag erős pozícióban lépett be a recessziós időszakba, az államadósság-ráta alacsony, a bankrendszer erőteljes, és a közép-kelet-európai térség más országaira jellemző makrogazdasági egyensúlytalanságoknak Csehországban nem sok jele van, áll a Fitch elemzésében. Az államháztartási hiány a hitelminősítő előrejelzése szerint a GDP-érték 4,3 százalékára bővül az idén a tavalyi 1,4 százalékról, az államadósság azonban alig 29 százalék, vagyis még az "A" besorolási csoportra jellemző 39 százalékos középértéktől is jóval elmarad. A külső fizetési helyzet erős: a folyómérleg-hiány mérsékelt, tavaly a GDP-érték 2,9 százaléka volt, és az elmúlt évtized legnagyobb részében a deficitet folyamatosan fedezték a nem adósságteremtő tőkebeáramlások. A cseh bankrendszer - az összesített mérlegfőösszeget tekintve - 97 százalékban külföldi tulajdonban van, ugyanakkor a magánszektorba kihelyezett hitelállomány a GDP arányában mindössze 50 százalék a térségre jellemző 91 százalékos középértékkel szemben. A bankok tőkeellátottsága jó, és a bankszektor nem mutatja azokat a sebezhetőségeket, amelyek több térségi társgazdaságban hozzájárultak a makroszintű feszültségek kialakulásához, áll a hitelminősítő keddi londoni elemzésében. A hitelminősítő ugyanolyan jó adósosztályzatot tart érvényben Csehországra, mint az euróövezeti tag Szlovákiára. A lengyeleknek sem lesz hamarabb eurójuk?  Az utolsó döfést is megkapták a hitelminősítők  A Moody"s megosztotta a balti államokatMTI
Cikkek Korlátolt lesz a Richter is 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 07:48
A Richter Gedeon Nyrt. keddi éves közgyűlésén a részvényesek 76,4 százalékos többséggel megerősítették, hogy alkalmazni kívánják a 25 százalékos szavazati korlátot. Ennek alapján a közgyűlésen 25 százalék fölötti szavazati jogával egy részvényes vagy részvényesi csoport sem élhet, függetlenül a tulajdoni hányadától. A szavazati korlát alkalmazását a társasági törvény 2007 novemberi módosítása teszi lehetővé. A részvényesek ugyancsak 76,4 százalékos többséggel jóváhagyták azt az alapszabály-módosítást, amely a nyilvános vételi ajánlat elfogadását, továbbá a döntést a nyilvános vételi ajánlat megzavarására hozandó lépésekről az igazgatóság hatáskörébe utalja át a közgyűlés hatásköréből. Korlátok között: leszavazta az OTP-vezérkart a közgyűlés MTI
Cikkek LIGA: Bajnai csak ront a helyzeten 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 07:27
A LIGA Szakszervezetek állítása szerint a kabinet nem hajlandó tárgyalni velük a május 8-ára meghirdetett sztrájkkal kapcsolatban
Cikkek Két óriásbank elvérzett a teszteken 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 07:22
A Bank of America és a Citigroup pótlólagos tőkésítésre kényszerülhet a pénzintézeteken végzett stressz tesztek nyomán
Cikkek Hétfőtől újra fúrják a metrót 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 07:14
Létrejött a megegyezés a főváros, a BKV és a 4-es metró alagútját építő Bamco konzorcium között, és ez alapján a társaság tovább fúrja az alagutat - tudta meg az MTI városházi forrásokból. Tájékoztatásuk szerint a 4-es metró projektjét felügyelő bizottság reggel 8 órától tekinti át a beruházással és az alagútépítés továbbfolytatásával összefüggő kérdéseket. Annak részleteit, hogy a Bamco által benyújtott 35 milliárd forintos többletigényt miként rendezték, délelőtt tájékoztatón ismertetik. Fővárosi politikusok korábban az MTI-nek elmondták, hogy nem tartják jogosnak az alagútépítést 61 milliárd forint körüli összegért vállaló Bamco többletigényét. A rendelkezésükre álló szakértői anyag szerint ugyanis inkább a Bamcónak kellene még fizetnie a fővárosnak az eddigi munkálatok alapján. Tőkepótlásból felújítás a BKV-nál   Budapest: az el nem készült metró is az útfelújítások akadálya  Megbukott a 4-es metró Brüsszelben?  MTI
Cikkek Búcsúzzunk el néhány csatornától! 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 07:13
Az elmúlt évek pezsgése után pangás jöhet a magyarországi televíziós piacon, iparági szakértők szerint a jövőben csökkenni fog a magyar nyelvű adók száma - írja szerdai számában a Világgazdaság. A lap emlékeztet arra, hogy 2004 óta a magyar nyelvű adók száma - köszönhetően a tematikus csatornák térnyerésének - 46-ról valamivel 80 fölé emelkedett. A következő időszakban viszont a kínálat nem bővül majd, sőt jó eredménynek tekinthető, ha legfeljebb néhány adó tűnik el évente. Ennek oka részben a gazdasági válság, részben pedig az, hogy Magyarország mint médiahelyszín versenyképessége romlik. Szakemberek szerint különösen a kisebb, tőkével gyengén ellátott, egycsatornás tévétársaságok kerülhetnek nehéz helyzetbe. A lap szerint a mai szabályozási környezet sem segíti a piacot: a cégek átláthatatlannak tartják az előírásokat, a kvótákat, és rendkívül magasnak a műsorszolgáltatási díjat. Racionális, ha egy kereskedelmi csatorna megkerüli az ORTT-t?  Szélessávon a válság - kell az internet! NHH: lemaradásban a digitális tv  Véget ért a Budapest Tv karrierje Világgazdaság
KKV Akik kaszálnak a válságon 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 07:10
A gazdasági válság hatására egyre ijesztőbb méreteket ölt az illegális szoftverkereskedelem a Business Software Alliance (BSA) szerint - írja a Napi Gazdaság. A lapnak Georg Herrnleben, a BSA közép- és kelet-európai, valamint közel-keleti és afrikai régióért felelős igazgatója elmondta: a recesszió arra csábíthatja a vállalkozókat és vásárlókat, hogy hamis termékeket és szoftvereket szerezzenek be. A BSA adatai szerint az illegális szoftverterjesztők évente mintegy 100 milliárd forintnyi kárt okoznak a gazdaságnak az elmaradt adóbevételek és járulékok révén. Ilyet még Bill Gates soha nem látott  Korszerű informatikával milliárdokat spórolhatunk  Vérdíjat tűztek ki a "vírusgazda" fejére Napi Gazdaság
Cikkek Több kulcsos lesz az ingatlanadó? 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 07:03
Az Országgyűlés június végére elfogadhatja a 2010-es adócsomagot is - mondta Oszkó Péter pénzügyminiszter a Népszabadságban megjelent interjúban
Cikkek Még öt év euró nélkül 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 06:59
Magyarország 2014-ig nem csatlakozik az eurózónához - vélik a Reuters által megkérdezett szakértők.
Cikkek Mol-ügylet: a kormány tudta, de tehetetlen volt 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 06:55
A kormány tudott arról, hogy vásárlási szándék van a Mol-részvények iránt, de a két gazdasági társaság ügyletét nem lehetett megakadályozni
Cikkek Még megúszhatjuk a világjárványt 
Privátbankár.hu | 2009. április 29. 06:41
A WHO szerint nem elkerülhetetlen egy nagy sertésinfluenza-járvány kitörése, de célszerű, ha minden ország felkészül egy nagy járvány leküzdésére
Cikkek Marslakókat fedeztek fel magyar kutatók? 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 20:30
Extrém életformák lehetőségét vetik fel a Marson magyar kutatók eredményei: a bolygó sarkvidékek dűnéin folyékony vízrétegre emlékeztető alakzatokat azonosítottak
Cikkek Szerelem: a férfi az anyját, a nő az apját keresi 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 19:35
A legújabb kutatások szerint az illat, az arc kinézete és más testi jellemzők bizonyíthatóan lényeges szerepet játszanak a párválasztásban
KKV Szükségünk lenne rá, de rosszul alszunk 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 19:05
Az ember életének harmadát átalussza, de ez mit sem ér, ha rosszalvók vagyunk. Sokkal inkább szükségünk van a "jó alvásra" mint a "sok alvásra" - a pihenés nem elfecsérelt idő! Tippek a rosszalvóknak
KKV Túlélték a világűrt a szúnyoglárvák 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 19:03
Egy év világűri tartózkodást követően életképesek maradnak a szúnyoglárvák - számoltak be orosz kutatók
Cikkek Botrányos közgyűlés: a BNP Paribas bekebelezi a Fortist 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 18:29
Jóváhagyták a belgiumi részvényesek kedden a Fortis bank és biztosító, valamint a francia BNP Paribas pénzintézet között született új megállapodást, amelynek révén a belga intézet 75 százalékban francia kézbe kerül. A Gentben tartott szavazás némileg botrányos körülmények köztt zajlott, mert az ügyletet ellenzők egy csoportja látványosan elhagyta a közgyűlés helyszínét. A gyűlést előzőleg több ízben meg is kellett szakítani. A Fortis-BNP ügylet az állami kézbe került részvényektől szabadulni kívánó belga kormány bábáskodása mellett jött létre. A korábbi belga-holland intézet az első nagy európai bank volt, amely hathatós segítségre, majd teljes szerkezetátalakításra szorult a nemzetközi pénzügyi válság miatt. Ez volt az a felvásárlási terv, amelybe a korábbi belga miniszterelnök, Yves Leterme - a válság első, bár csak közvetett kormányfő-áldozataként - belebukott. A kormány ugyanis kísérletet tett arra, hogy megkerülje a kisrészvényesek jogát a felvásárlás megakadályozására, de a kísérletet bírósági ítélettel a visszájára fordították. Az ügyletet egyébként a részvényesek egyszer már elutasították. A most jóváhagyott változat értelmében a Fortis 25 százalékos részesedést visszakap a biztosítói ágazatban, de ehhez az anyagi fedezetet szintén a Paribas adja. A felvásárlást még a holland részvényeseknek is jóvá kell hagyniuk. Bankjainkért aggódnak az osztrákok Tárgyal az EBDR és az OTP - de miről?   Lakossági üzletág a bankszektorban 2009  A profit megjelenése még nem a válság vége  MTI
Cikkek Gyeneseit tárt karokkal várja az MDF 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 18:25
Az MDF befogadná soraiba a jelenleg független Gyenesei Istvánt, s ezzel ismét frakciót alakíthatna; a csatlakozásra felkért politikus mérlegel. Az MDF hivatalosan még nem keresett meg, a csatlakozásra való felkérés szándékáról azonban már értesültem - közölte a volt önkormányzati miniszter kedden az MTI-vel. Mint mondta, elzárkózni nincs oka a tárgyalástól, már csak azért sem, mert a somogyi választókerületében a legutóbbi országgyűlési választáson az MDF támogatta őt. A felelős döntéshez - még a nemleges válaszhoz is - azonban ismernie kell a feltételeket - tette hozzá Gyenesei István, jelezve: feltételként szabná azt is, hogy az MDF volt frakciójának tagjai valamennyien egyetértsenek a személyével. Mint közölte, egyelőre mérlegeli a helyzetet. Egy esetleges tárgyalásra a következő két héten belül bizonyosan nem kerül sor - jegyezte meg. A politikus elmondta: ha vállalná, hogy feladva független státusát átül az MDF soraiba, az önálló véleményalkotás lehetőségét a frakció tagjaként sem adná fel. Pakolhat a Jobbik? A Jobbik kijut Európába Almássy beperelte Dávid Ibolyát EP: 100 millióról indulnak a kampányok?MTI
Cikkek USA: ne korlátozzák a sertésimportot! 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 18:20
Az Egyesült Államok kedden sürgette kereskedelmi partnereit: ne korlátozzák az új influenzaveszély miatt a sertéshúsimportot. A Ron Kirk kereskedelmi képviselő, valamint Tom Vilsack agrárminiszter által közösen kibocsátott közlemény megállapította: nincs bizonyíték arra, hogy a sertéshús érintése vagy fogyasztása szerepet játszana az úgynevezett sertésinfluenza terjedésében. Washington azután bocsátotta ki a nyilatkozatot, hogy az utóbbi napokban több ország, köztük Kína, Oroszország és Ukrajna beviteli tilalmat rendelt el az amerikai hústermékekre. Az orosz élelmiszerbiztonsági hatóság kedden terjesztette ki újabb amerikai szövetségi államokra  a vasárnap elrendelt húsbeviteli tilalmat; már Ohióból és New York államból származó nyers húst vagy feldolgozott húskészítményt is tilos bevinni Oroszországba. Sok kormány elrendelte a hússzállítmányok ellenőrzését. Eddig a világ hét országából - köztük az Egyesült Államokból - jelentettek sertésinfluenzás megbetegedéseket. Világjárvány lehet a sertésinfluenzából Bepánikolt a BUX a sertésinfluenzától Biztonságos a magyar sertés Egyre több áldozatot szed a sertésinfluenza  Rejtélyes influenzatörzs: már 60 halálos áldozatMTI
Cikkek A válság felpuhítja a pályázati kereteket 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 18:05
Aki átmenetileg nem tudja teljesíteni a regionális fejlesztési célelőirányzatból kapott támogatásra vállalt feltételeket, annál időlegesen felfüggeszthetők a támogatási kötelezettségek - tartalmazza egyebek mellett a Magyar Közlönyben frissen megjelent kormányrendelet. A kormány múlt év áprilisában hozott rendeletet az akkori Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium által kezelt terület- és régiófejlesztési célelőirányzat felhasználásáról. A rendelkezésre álló 3,6 milliárd forintból a helyi gazdaság fejlesztésére is lehetett támogatást adni, a pályázatokat a regionális fejlesztési tanácsok írták ki, és övék volt a döntés joga is. A támogatást kapott cégeknek az adózás előtti eredmény, valamint az átlaglétszám növelésére kellett kötelezettséget vállalniuk. A mostani módosítás az adózás előtti eredményre vonatkozó kitételt teljesítettnek tekinti akkor, ha az eredmény valós értéke eléri a támogatási szerződésbe foglalt összeg 75 százalékát. Ezt viszont minden évben el kell érni, a kis- és középvállalatoknál 2 éven, míg a nagyobbaknál 3 éven át. A vállalt létszámnövekedésnél eddig elfogadta a rendelet a 75 százalékos teljesítést. A kormány most ezt az arányt 60 százalékra mérsékelte. Új elemként került be a támogatási szerződésbe foglalt kötelezettség felfüggesztése, amelyre a "megváltozott külső gazdasági környezet miatt" kerülhet sor. A felfüggesztést a támogatottnak kell kérnie a regionális fejlesztési tanácstól, amely 6-16 hónapra függesztheti fel a teljesítést. Erre azonban - szerződésenként - csak egyszer kerülhet sor, és a regionális fejlesztési tanács az idei év első napján meglévő szerződések legfeljebb 40 százalékánál függesztheti fel a kötelezettségek teljesítését. Szintén új szabály rendelkezik arról, hogy támogatási előleg nyújtható, eddig erre nem volt mód. Az előleg a támogatás 40 százalékára rúghat. Ad hoc jelleggel működik a lakástámogatás  Zöldfülűek vagyunk a válságkezelésben Uniós pénzek nyomában a magyar jelentés  Az NFÜ cáfolja a 4-es metró pályázatának megakadását MTI
Cikkek Berlin: már a kormányzat is 6%-os recessziót vár 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 17:51
A német kormány 2,25 százalékról 6,0 százalékra változtatja a gazdaság idei gyengülésével kapcsolatos előrejelzését - közölte egy német kormányzati illetékes. A kormány szerdán ismerteti legújabb előrejelzését. A legtöbb szakértő kisebb, 5,0 százalékos idei gazdasági hanyatlással számol. A 2,25 százalékos idei GDP-csökkenésre vonatkozó előrejelzését január 21-én ismertette a német kormány. A név nélkül nyilatkozó illetékes azt mondta továbbá, hogy a kormány a jövő évre nagyobb GPD-csökkenéssel számol, mint a vezető német gazdaságkutató intézetek, amelyek 0,5 százalékos hanyatlást jósolnak 2010-re. Németország a szakadék szélén? A 1,5%-ot sem érte el a német gazdaság bővűlése MTI
Makro / Külgazdaság Markó: nincs tétje a kettős állampolgárságnak 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 17:47
Elvesztette tétjét a magyar állampolgárság megadásának kérdése a romániai magyarok számára, mert Magyarország és Románia egyaránt az Európai Unió tagja - véli Markó Béla, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke. Az MTI azt követően kérdezte a politikust erről, hogy egy keddi bukaresti sajtóértekezleten kijelentette: az RMDSZ ellenzi a román állampolgárság könnyített megadását a moldovaiaknak. "Lehet róla beszélni, meg lehet adni a romániai magyaroknak a magyar állampolgárságot, nem lenne rossz, de Románia és Magyarország viszonylatában ennek már nincs tétje" - mondta Markó, aki szerint most nem ez a legfontosabb téma. Az RMDSZ elnöke kifejtette: csak látszólag van ellentmondás aközött, hogy a szövetség ellenzi a román állampolgárság könnyített megadását a moldovaiaknak, ugyanakkor támogatja az erdélyi magyarok kettős állampolgárságának a gondolatát. Markó szerint alapvető különbség van a Románia és Moldova, valamint Magyarország és Románia között, hiszen ez utóbbi kettő tagja az Európai Uniónak, és lassan eltűnnek a határok a két ország között. Az életszínvonalbeli különbségek sem olyan óriásiak - tette hozzá -, hogy azok szívóhatást gyakoroljanak az esetleg kettős állampolgársággal rendelkező romániai magyarokra. Sólyom átlépte a határt! IMF-hitel: a románok nem engednek az adókulcsból Profitra várva: OTP határok nélkül? MTI
Befektetés Erősödő forint - benézhet 290 alá is? 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 17:25
Kedd délután meredeken emelkedett a forint árfolyama, az eurót a bankközi piacon délután négy órakor 292,40 forinton jegyezték, miközben alig két órával korábban is még 296,40 forinton volt az árfolyama a hétfő délutáni 295,75 forint után. A forint hirtelen erősödését számos tényező együttes hatásával magyaráztak a kereskedők. Az alapot a vártnál kedvezőbb amerikai adatok nyomán kibontakozó piaci optimizmus adta, ennek következményeként felfelé mozdultak a tőzsdék - Európában és a Wall Streeten egyaránt; látványosan gyengült a dollár az euróhoz képest: a délelőtti 1,2970-ről 1,3075-ig jutott; és komoly korrekció következett be az euró/zloty árfolyamban: 4,57-ről 4,4850 alá jutott a jegyzés. A forint árfolyama az elmúlt napok - egy hete 4,37-ről induló - gyengülésében nem követte zlotyt, most azonban - elsősorban veszteségminimalizáló, stop-loss megbízások életbe lépésének köszönhetően - nyert annak korrekciójából. A kereskedők arra is emlékeztettek, hogy az elmúlt időszakban 300 forint körül meglehetősen erőteljes nyomás érte az árfolyamot; úgy tűnik, most ezen a szinten támaszt kapott az euró/forint jegyzés, így a befektetők bátrabban nyitnak pozíciókat. Egyes elemzések szerint rövid távon nem kizárható az sem, hogy az árfolyam "benéz" 290 forint alá, ugyanakkor hosszabb távon még nem ezt tartják "egyensúlyi" árfolyamnak. A dollárral szemben is erőteljes a forint erősödése: az amerikai deviza árfolyama 224,07 volt kedden délután négy órakor a hétfői 225,36 és a kora délutáni 228,80-as szélsőérték után. A svájci frank árfolyama 194,48 forint a hétfő délutánival megegyező reggeli 196,41 forint és a napi csúcsot jelentő 197,59 forint után; 100 japán jent 232,01 forinton jegyeznek, szemben a hétfői 233,38 és a kora délutáni 238,00 forinttal. Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron MTI
Cikkek Az Unió jól járt, de Magyarország tök utolsó 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 17:18
Az uniós GDP a 2004-es bővítés óta 22,5%-al nőtt. Az újak közül mi vagyunk a sereghajtók, de még így is lepipáljuk a régi tagok GDP-növekedésének átlagát. Öt éve vagyunk az Unióban, mégse hallgatnak ránk?
Cikkek Lesz osztalék a Richternél: 590 forint 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 17:03
A Richter Gedeon Nyrt. keddi éves közgyűlésén a tulajdonosok jóváhagyták az igazgatóság által javasolt részvényenkénti 590 forintos osztalékot. A gyógyszergyár az évek óta változatlan osztalékpolitikájának megfelelően a tavalyi nyereség 25 százalékát osztja szét a részvényesek között, ez az összeg az idén összesen 10,98 milliárd forint osztalékot jelent. A fennmaradó 32,76 milliárd forint az eredménytartalékba kerül. Tavaly részvényenként 450 forintot fizetett a cég. Az osztalék kifizetése az idén június 15-én kezdődik. A közgyűlés a részvénytársaság magyar számviteli szabályok alapján készült 2008. évi beszámolóját 360,743 milliárd forint mérlegfőösszeggel és 43,737 milliárd forint adózott eredménnyel fogadta el. Friss tőzsdei árfolyamok Bogsch Erik vezérigazgató a tavalyi év eredményei közül kiemelte, hogy a Richter egyik eredeti vegyületének fázis II. klinikai vizsgálata sikerrel végződött, továbbá Debrecenben megkezdődött a biotechnológiai üzem építése. A Danubius sem fizetén idén osztalékot MTI
Cikkek Kgfb: központi kártörténeti nyilvántartás készül? 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 17:01
A biztosítási rendszer korszerűsítése és általános felülvizsgálata a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló törvényjavaslat célja - mondta a javaslat expozéjában Katona Tamás kedden a parlamentben. A pénzügyi államtitkár közölte, hogy a rendszer szabályozása a korábbiaktól eltérően önálló szabályozásban valósul meg, amelyet a felhatalmazásoknak megfelelően miniszteri rendeletek egészítenek majd ki. Közölte, hogy a javaslat a jelenlegi, korszerűtlen bonus-malus rendszerrel szemben az európai összehasonlítást és következetes alkalmazást is lehetővé tevő központi kártörténeti nyilvántartás létrehozását is megcélozza. Katona Tamás úgy fogalmazott, hogy az áttéréssel a veszélyközösség érdekének megfelelően megvalósítható a kármentes vezetéshez igazodó valódi kedvezményrendszer. Hozzátette, hogy a károk nyilvántartása lévén pedig létrejöhet a valódi káralapú, kockázatarányos díjmegállapítás. Új kgfb: van azért üröm is az örömben Az államtitkár megemlítette, hogy a javaslat tartalmazza a biztosítási évfordulónaptár évhez való kötésének feloldását, ugyanis azt ezentúl a szerződéskötés időpontjához kötik majd, habár a szerződéses időszak továbbra is 12 hónap marad. A jövőben meghatározzák a gépjárműflottára vonatkozó keretszabályokat is - ismertette. Biztosítás: felejtse el a papírmunkát!  Hamarosan a zsebükbe nyúlhatnak a cégautósok Biztosítások az interneten: direkt biztonságos MTI
Befektetés BÉT: újra 10 000 alatt a Mol 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 16:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 53,29 pontos, 0,43 százalékos csökkenéssel, 12.365,24 ponton zárt kedden. A Mol árfolyama 2,06 százalékkal 9.990 forintra csökkent, az OTP részvények ára 1,29 százalékkal 2.601 forintra erősödött. A részvénypiac forgalma 12,1 milliárd forint volt, a vezető részvények árfolyama vegyesen változott az előző napi záráshoz képest. Vaszkó Szabolcs, az Erste Befektetési Zrt. üzletkötője az MTI-nek elmondta: ingadozó kereskedés jellemezte a tőzsdét kedden, a nap túlnyomó részében jelentős mínuszban mozgott a BUX. A kivárás uralta, lemorzsolódó piacot az amerikai makro adatok fordították meg a zárás előtt, így végül minimális mínuszban zárt a tőzsde, amivel Nyugat-Európához képest kicsit felülteljesítőnek számított. Vaszkó Szabolcs a Richtert és az OTP-t emelte ki mint két olyan papírt amely "erőt tudott mutatni" a piacon. A Richter esetében ezt talán az indokolja, hogy a gyógyszerpapírok kicsit kedveltebbek a sertésinfluenza miatt. Az OTP végül 2.600 forint környékére tudott erősödni úgy, hogy nap közben megjárta a 2.500 alatti szintet is - tette hozzá. Kovács Karád, a CASHLINE Értékpapír Zrt. elemzője elmondta: a kezdeti mínuszok után - a részvények 2-3 százalékos mélységet is megjártak a nap folyamán - a globális hangulati fordulattal és a nemzetközi indexekkel összhangban a BÉT is emelkedni kezdett. A korábbi gyengébb teljesítmény hátterében a mexikói események hatására lecsökkent globális kockázatvállalási hajlandóság áll - tette hozzá. Kovács Karád úgy vélte, a szerdai napot is a kivárás uralhatja majd a BÉT-en, hiszen délután teszik közzé a legfrissebb amerikai GDP-adatokat, magyar idő szerint este pedig Fed kamatdöntés várható. A Mol árfolyama 210 forinttal, 2,06 százalékkal 9.990 forintra csökkent, 1,7 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 33 forinttal, 1,29 százalékkal 2.601 forintra erősödött, forgalmuk 8,2 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama 11 forinttal, 2,14 százalékkal 504 forintra esett, forgalma 829,2 millió forint volt. A Richter papírok árfolyama 200 forinttal, 0,69 százalékkal 29.000 forintra nőtt, a részvények forgalma 1,1 milliárd forintot ért el. Szektortársa, az Egis 65,9 millió forintos forgalom mellett 125 forinttal, 1,06 százalékkal 11.900 forintra erősödött. A BUMIX 1.378,70 ponton zárt kedden, ez 7,05 pontos, 0,51 százalékos csökkenés a hétfői záráshoz viszonyítva. Nézze meg, hogyan zártak részvényei! Bepánikolt a BUX a sertésinfluenzától MTI
Cikkek Már bizakodunk - de ez kevés a fordulathoz 
Privátbankár.hu | 2009. április 28. 16:53
Továbbra is pesszimistán látják a gazdaság második félévi kilátásait a magyarországi vállalkozások, mert bár az Ecostat konjunktúra mutatói javultak március-áprilisban, szintjük továbbra is alacsony
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG