Hírek
Cikkek Bepánikolt a BUX a sertésinfluenzától 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 17:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 64,73 pontos, 0,52 százalékos csökkenéssel, 12.418,53 ponton zárt hétfőn.  A részvénypiac forgalma 14,9 milliárd forint volt, a vezető részvények a Richter kivételével gyengültek az előző kereskedési napi záráshoz képest. A sertésinfluenza terjedő vírusa, illetve ennek lehetséges hatásai miatt elbizonytalanodó befektetői hangulatban estek a tőzsdeindexek Európa egészében és a régióban is, az amerikai piacok nyitását követően azonban úgy tűnt túlreagálták a börzék a híreket és a nap végére ledolgoztak valamennyit veszteségeikből - mondta el Sőre Balázs, a Buda-Cash Brókerház határidős üzletkötője. A trendbe illeszkedett a BUX gyengülése is, napközben az index egészen 12.119 pontig esett, majd délután fél négy után korrigált, és végül fél százalékkal zárt alacsonyabban, mint pénteken. Sőre Balázs ismertette: az amerikai határidős indexek a vírus terjedésével összefüggő félelmek miatt jelentős mínuszban jártak, az amerikai tőzsdék azonban ennél kisebb veszteséggel nyitottak, majd emelkedni kezdtek. Az üzletkötő szerint optimizmusra ad okot, hogy nem alakult ki pánik és elképzelhetőnek nevezte, hogy ezzel a sertésinfluenza miatti félelmek "első körén túl vagyunk". Elsősorban a tengerentúli indexek alakulása határozza majd meg a keddi kilátásokat - tette hozzá. Kiemelte az üzletkötő, hogy a Magyar Telekom csak az osztalék mértékével gyengült, 500 forint fölött maradt az árfolyama. A részvénnyel hétfőn kereskedtek először osztalékszelvény nélkül. A forint árfolyama is stabil volt, az euró egész nap 295 forint körül mozgott. A Mol árfolyama 195 forinttal, 1,88 százalékkal 10.200 forintra csökkent, 1,1 milliárd forintos forgalomban. Az OTP részvények ára 42 forinttal, 1,61 százalékkal 2.568 forintra esett, forgalmuk 7,6 milliárd forintot tett ki. A Magyar Telekom árfolyama ugyan 69 forinttal, 11,82 százalékkal 515 forintra gyengült, ám a részvény hétfőn forgott először osztalékszelvény nélkül. Mivel az osztalék mértéke részvényenként 74 forint, az e nélkül számított bázisár 510 forint volt, amihez képest az árfolyam 5 forinttal emelkedett. A papír forgalma 5,3 milliárd forint volt. A Richter papírok árfolyama 465 forinttal, 1,64 százalékkal 28.800 forintra erősödött, a részvények forgalma 766,4 millió forintot ért el. A másik gyógyszeripari részvény, az Egis árfolyama 27,2 millió forintos forgalom mellett 225 forinttal, 1,88 százalékkal 11.775 forintra csökkent. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 1.385,75 ponton zárt hétfőn, ez 20,21 pontos, 1,44 százalékos csökkenés a pénteki záráshoz viszonyítva. Nézze meg, hogyan zártak részvényei!MTI
Cikkek Semmi sem történt a forintpiacon 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 17:21
Csendes kereskedésben alig módosult a forint árfolyama hétfőn a bankközi piacon. Az euró árfolyama 295,75 forint volt délután négy órakor, ami egy árnyalattal gyengébb forintot jelent a péntek délutáni 295,35 forintos és azzal csaknem megegyező hétfő reggeli 295,32 forintos értékekhez képest. Az euró napi szélsőértékei 294,15, illetve 296,60 forint voltak; délelőtt inkább forinterősödés, délután inkább gyengülés volt érzékelhető. A kereskedők ugyanakkor a nap legfontosabb jellegzetességének az alacsony forgalmat tartották, megfogalmazásuk szerint szinte "semmi sem történt" a piacon. Tekintettel azonban arra, hogy a dollár, a jen és a svájci frank keresztárfolyama is emelkedett az euróval szemben, azaz a nemzetközi piacokon a kockázat kerülése vált uralkodó irányzattá, és a feltörekvő devizák közül a zloty jelentősebb veszteséget volt kénytelen elkönyvelni - az euró/zloty 4,50-ről 4,58-ig változott - a forint árfolyamának hétfői alakulását kifejezetten kedvezőnek tartották a kereskedők. Az euró/dollár keresztárfolyam 1,3175-ről indult, ám délután már 1,3100-n is kötöttek üzleteket. Budapesten az amerikai deviza árfolyama hétfő délután 225,36 volt a reggeli 224,86, illetve a pénteki 222,70 forint után. A svájci frank árfolyama 196,40 forintra erősödött 195,55 forintról, 100 japán jent pedig 233,38 forinton jegyeznek a pénteki 228,55 forint után. Az állampapírok másodpiacán még halványabb volt az érdeklődés. A kereskedők kivárásról beszéltek, hiszen az elmúlt időszak látványos hozamcsökkenést hozott: a tízéves államkötvény hozama, amely korábban megközelítette a 12 százalékot is, 10,50 százalék körül alakul, a rövidebb lejáratok, a 2-3 éves állampapírok hozama pedig 13,50 százalékos, sőt kiugró kötésekben akár 14 százalék feletti értékekről tért vissza 11 százalék alá. Optimizmusra ad okot, hogy ezzel egyidejűleg a piacon olyan szereplők is feltűntek, akiket "régen láttak", ám ahhoz, hogy a befektetők valóban higgyenek a most még csak kialakulóban lévő piacban, további megerősítésre, megnyugtató monetáris és gazdaságpolitikai lépésekre lesz szükség - mondják a kereskedők. Legfrissebb devizaárfolyamok a PrivátbankáronMTI
Cikkek Lecsapott az unió négy országra 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 17:16
Túl nagy államháztartási hiánya miatt eljárást indított az Európai Unió Spanyolország, Franciaország, Görögország és Írország ellen. A hiány ezekben a tagállamokban meghaladja az uniós szerződésekben előírt 3 százalékot a hazai össztermékhez (GDP) képest: tavaly rendre 3,8 százalékos, 3,4 százalékos, 5 százalékos, illetve 7,1 százalékos volt. Jóllehet a gazdasági és pénzügyi válság miatt az unió kissé rugalmasabban kezeli a pénzügyi stabilitási kritériumokat, ám ügyelni kíván arra is, hogy az euróövezet stabilitása a legkisebb kockázatnak se legyen kitéve. Az Európai Bizottság már év elején jelezte, hogy a magas hiány miatt az említett országok ellen eljárást tervez indítani. A hivatalos döntést a tagországok kormányait képviselő tanács most hozta meg, amely ezúttal a külügyminiszterek alkotta formációban ülésezett Luxembourgban. Franciaországnak és Spanyolországnak 2012-re kell deficitjét a 3 százalékos határ alá szorítania, Írországnak egy évvel később, Görögországnak viszont már jövőre. Valamennyiüknek már az idén programot kell készíteniük arra, hogyan kívánják csökkenteni a hiányt. London: a 3,5%-os recesszió már csak vágyálom  Bajnai mindenkitől áldozatot kér Adóemeléssel kompenzálják a sokkoló brit hiányt MTI
Makro / Külgazdaság Pakolhat a Jobbik? 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 16:53
A Forsense európai parlamenti választásokkal kapcsolatos felméréséből kiderül, hogy jóval magasabb választói aktivitás várható, mint a 2004-es EP-választásokon. A 22 Magyarországnak járó európai parlamenti helyből 15-öt kapna a Fidesz-KDNP, 6-ot az MSZP és 1-et a Jobbik
Cikkek Enni kell: ez a szerencséje a mezőgazdaságnak 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 16:48
A mezőgazdaságot kevésbé sújtja a gazdasági válság a többi ágazatnál, ennie minden embernek kell, így az agráriumban nem lehet nagy visszaesés - mondta Gráf József földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter hétfőn Budapesten az ágazati válságkezeléssel kapcsolatban. Az élelmiszerek piaca a válság ellenére is növekszik, hiszen a Föld lakossága is folyamatosan gyarapodik, és őket el kell látni ennivalóval. Emellett az élelmiszerek és a mezőgazdasági cikkek rugalmatlan árunak számítanak, azok fogyasztása csak bizonyos határokon belül mérsékelhető, és nem lehet elhalasztani, mint például az autóvásárlást. Az agrártárca vezetője szerint ezt alátámasztja az agrárágazat múlt évi exportteljesítménye is, értéke minden eddigi eredményt túlszárnyalva elérte az 5,7 milliárd eurót. Ebből 1,9 milliárd euró volt a többlet. Gráf József úgy vélte, ez a tendencia az idén is folytatódhat az első három hónap adatai alapján. A miniszter szerint ugyanis a magyar export árualap jelentős hányadára állandó kereslet mutatkozik külföldön. A magyar búzát és más gabonaféléket, továbbá a húst és a hústermékeket, a zöldséget, a gyümölcsöt, újabban pedig a minőségi bort és pálinkát folyamatosan keresik a vevők - tette hozzá. A miniszter jelezte: annak ellenére, hogy többen úgy vélték, a magyar mezőgazdaság idei támogatottsága a válság miatt kevesebb lesz, mint a múlt évben, ez nem így van. Tavaly az ágazat támogatására összesen 233 milliárd forint állt rendelkezésre, szemben az idei 258 milliárd forinttal. A földalapú támogatás sem csökken, mivel az egy hektárra jutó támogatás összege eléri a 43 ezer forintot, míg 2008-ban ez 42.106 forint volt hektáronként. Indul a nemzeti disznótenyésztés  Magyar napszámosok művelik az osztrák földeket Globális agrárpiacot akarnak Gráf: az agrárium egyre nagyobbat harap a GDP-bőlMTI
Cikkek Obama táviratot írt Bajnainak 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 16:35
Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke táviratban gratulált Bajnai Gordon miniszterelnöknek hivatalba lépése alkalmából - közölte a Kormányszóvivői Iroda. Az amerikai elnök üdvözletében hangsúlyozta az Amerikai Egyesült Államok elkötelezettségét a Magyarországgal folytatott együttműködés mellett, többek közt a globális méretű gazdasági válság enyhítését szolgáló lépések, vagy az afganisztáni biztonság és stabilitás megteremtése területén. Bajnai Gordon kinevezése óta számos politikai vezető, köztük Angela Merkel német kancellár, Nicolas Sarkozy francia elnök és José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke is gratulált a kormányfő megválasztásához. Ingatlanadó: Bajnai a nyugdíjasokkal példálózik Leggyűlöltebb lépések: szocpol és családi pótlék Januártól jön az ingatlanadó Idén "nem téma" a cafeteria Ingatlanadó: Dunát lehet rekeszteni a kérdésekkelKiborultak az Autonómok: ez így nem jó! Kiborultak Kiborultak az Autonómok: ez így nem jó!az Autonómok: ez így nem jó!    MTI
Cikkek Kiborultak az Autonómok: ez így nem jó! 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 16:24
Az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége elutasítja a kormány válságkezelő csomagjának több pontját, a tárgyaláson kívül azonban jelenleg nem látnak más alternatívát - jelentette ki Borsik János, a szakszervezeti konföderáció elnöke. A szakszervezeti vezető sajtótájékoztatóján elmondta, elfogadhatatlannak tartják a munkavállalói terhek változatlanságát, vagyis hogy a járulékcsökkentés a kormány tervei szerint csak a munkaadókat érintené. Borsik János inkorrektnek tartja a táppénz mértékének csökkentését is. Az elnök szerint ezzel a kormány az egyszerűbb utat választja a táppénzzel kapcsolatos esetleges visszaélések szigorúbb ellenőrzése helyett. A természetbeni juttatások megadóztatása és járulékkal terhelése pedig több ezer, a vendéglátásban és az idegenforgalomban dolgozó munkavállaló elbocsátáshoz vezethet - közölte az elnök. Alacsonyabb szja-kulcsokat, de növekvő adóalapot eredményezhetnek a kormány adótervei. Jöhet a szuperbruttó - Önnek szuper a nettó? Szavazzon! Már szervezik az országos sztrájkot   A munkaadók Bajnai mellé álltak  Bajnai mindenkitől áldozatot kérMTI
Cikkek Uniós zöldet kapott a hitelgarancia-program 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 16:14
Engedélyezte az Európai Bizottság azt a magyar támogatási programot, amelynek célja megsegíteni a gazdasági válsággal összefüggő hitelszűke miatt pénzügyi nehézségekkel küzdő vállalkozásokat. A korábbinál szélesebb körű program révén a hatóságok támogatott kezességvállalás formájában segítséget nyújthatnak a 2010. december 31-ig megkötött beruházási és forgóeszközhitelekhez. Neelie Kroes versenyügyi biztos azzal indokolta a döntést, hogy a program összhangban áll a brüsszeli bizottság ideiglenes stratégiájával, amely a nemzetközi pénzügyi és gazdasági válság miatt könnyíti az állami támogatások nyújtását "finanszírozási lehetőségek elérésére". "A bejelentett intézkedés megkönnyíti a vállalkozások számára a hitelhez jutást, ily módon az üzleti beruházások és a gazdaságélénkítés ösztönzésének hatékony eszköze, amely nem okoz indokolatlan versenytorzulást", idézte a közlemény a holland biztost. A bizottság Bajnai Gordon miniszterelnök keddi brüsszeli látogatásához időzítette a bejelentést. Bajnai: nem a világ legjobb programja a miénk Állásokat veszélyeztetne a természetbeni juttatások megadóztatása  Uniós pénzek nyomában a magyar jelentésMTI
Cikkek Miniszteri fizetéscsökkentés: húzzák az időt 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 16:05
A miniszterek fizetése már májustól csökkenthetett volna, ha a parlamenti pártok megszavazták volna az előterjesztést
Cikkek Kettesben döcög az Audi 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 16:03
Az Audi bevétele és nyeresége is csökkent az első negyedévben az autópiac pangása miatt, és a társaság az év egészében sem számít túl jó eredményekre. A Volkswagen csoporthoz tartozó luxusautógyártó, az Audi üzemi eredmény 29 százalékkal 363 millió euróra, a bevétele 19 százalékkal 6,7 milliárd  euróra csökkent az első negyedévben az egy évvel korábbihoz képest. Az első negyedben 210 ezer Audi talált gazdára, 16 százalékkal kevesebb mint egy évvel korábban. A világgazdasági válság miatt az Audi az év egészében is arra számít, hogy az értékesítés, a bevétel és a profit egyaránt csökkenni fog: 900 ezer autó eladását várják, ez 10 százalékkal kevesebb lenne a tavalyinál, de jobb, mint az iparági átlag, mert ott 20 százalékos visszaesésre számítanak. Az Audi növelni szeretné piaci részesedését, ez az első negyedévben már sikerült. Tavaly folytatódott az Audi rekordmenetelése, a tizenharmadik egymást követő évben adtak el rekord mennyiséget a Volkswagen luxusmárkájából. Rekord szintet ért el a gyártás, a bevétel és a profit is. Az idén azonban fennállásának legnehezebb évére számít a társaság, és az autópiacot is csak 2010-ben várja stabilizálódni. Tavaly az Audi adózott eredménye 30,4 százalékkal 2,207 milliárd euróra nőtt az előző évi 1,692 milliárdról, a bevétel 1,7 százalékkal 34,196 milliárd euróra emelkedett 33,617 milliárdról, az üzemi eredmény 2,5 százalékkal 2,772 milliárd euróra gyarapodott 2,705 milliárdról. Audikból világszerte 1 003 469-et adtak el tavaly, 4,1 százalékkal többet, mint egy évvel korábban. Idén is kell már ember a Mercedesnek   A GM háta mögött összefognak az európaiak  Csúcsra pörgött az Audi - próbálják meg idén is MTI
Cikkek Lekötötték az összes földgáztároló kapacitást 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 15:45
A 2009-2010-es télre az összes földgáztároló kapacitást lekötötték már - jelentette be az E.ON Földgáz Storage Zrt. Az öt tároló összesen 3,7 milliárd köbméter kapacitását lekötötték a napi 51,5 millió köbméter kitárolási kapacitással együtt. A társaság három körben 12 cég részére biztosítja a tárolást a következő gázévre. Jászberényi Zoltán, az E.ON Földgáz Storage Zrt. vezérigazgatója a cég közleményében kiemelte, hogy jól látszik a gázpiac liberalizációjának hatása a készletek használatában, a kapacitások lekötésében: a cégek a kereskedelmi érdekeiknek megfelelően eltérő időpontokban kezdik a betárolást és fejezik be a kitárolást. Ez azt jelenti, hogy a megszokott gyakorlattal ellentétben a tárolók nem egyszerre állnak át be- és kitárolásra. Ehhez a cég kellő rugalmasságot biztosít - jegyezte meg a vezérigazgató. A közlemény szerint 2010 májusáig továbbra is 200 millió köbméter stratégiai készletet tárolnak az E.ON zsanai tárolójában a Magyar Szénhidrogén Készletező Szövetség (MSZKSZ) megbízásából. Az E.ON mintegy 30 milliárd forint költséggel 600 millió köbméterrel növeli a zsanai tároló kapacitását várhatóan 2009 augusztus végéig. A korábbi tájékoztatás szerint ennek a tárolónak a kapacitása 1,56 milliárd köbméter. A tároló jelentős betárolási kapacitásának köszönhetően Zsanát gyorsan, már novemberre fel tudják tölteni. Az új kapacitásokat az E.ON piaci alapon, azaz nem a szabályozott tarifa- és feltételrendszer szerint értékesíti, részben külföldi partnerek számára. Tele vagyunk gázzal Nem lesz gáz: már feltankoltunk a télre  MTI
Cikkek "A romák elleni erőszak Magyarországon a legdurvább" 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 14:51
Címlapján fényképpel illusztrált beszámolóban foglalkozott hétfőn a The New York Times a magyarországi romák elleni növekvő erőszakkal, amely legutóbb Tiszalökön követelt újabb áldozatot. Az újság a magyarországi cigányokat ért támadások megszaporodását a gazdasági bajok súlyosbodásával hozza összefüggésbe. A romák régóta Európa legelnyomottabb kisebbségi csoportjai közé tartoznak, és a velük szembeni előítélet erőszakhullámmá duzzadt. Az utóbbi egy évben legalább hét romát öltek meg Magyarországon, és roma vezetők szerint mintegy 30 Molotov-koktélos támadást követtek el romák házai ellen, gyakran golyózápor kíséretében - írta a lap. Romaügyi szakértők úgy látják, hogy a romák körüli egyre agresszívabb légkör kialakulásában Magyarországon, akárcsak Közép- és Kelet-Európa más részein, élen járnak a szélsőjobboldali pártok. Vezetőik rájátszanak azokra a régi sztereotípiákra, amelyek szerint a romák kisstílű bűnözők, és a szociális támogatási rendszeren élősködnek az egyre nagyobb gazdasági és politikai zűrzavar időszakában. A hatóságok és a szakértők egyaránt attól tartanak, hogy a munkanélküliség növekedésével szaporodni fognak a romák elleni támadások. A The New York Times felidézte a romákat Csehországban és Szlovákiában ért atrocitásokat is, de arra a megállapításra jutott, hogy az erőszak sehol sem ért el olyan szintet, mint Magyarországon, ahol a durván 600 ezres roma közösség rettegésben és megfélemlítettségben él. A lap megjegyezte, hogy a kisebbség lélekszámáról eltérő becslések állnak rendelkezésre, mert a romák félnek megvallani identitásukat a felmérésekben. "Az utóbbi öt évben Kelet-Európa sok részén keményebben viszonyulnak a romákhoz, és az új szélsőséges irányzatok követői elkezdték úgy felhasználni a roma ügyet, ahogyan korábban nem merték, és nem is adhattak neki hangot" - mondta Michael Stewart, a Nemzetközi Roma Kutatási Hálózat koordinátora az újságnak. A lap szerint a szélsőjobboldali Jobbik párt a vezetőik által "cigánybűnözésnek" nevezett témát használja fel arra, hogy támogatottságát a parlamenti bejutáshoz szükséges 5 százalék közelébe tornázza fel. Ha átlépi a küszöböt, akkor a jövő évi választásokon - első ízben - képviselői mandátumokhoz juthat. Ellenfelei a párttal szövetséges félkatonai csoportot, a Magyar Gárdát vádolják azzal, hogy felvonulásaival és nyilvános gyűléseivel romaellenes érzelmeket szít, és megfélemlíti a helyi roma lakosságot. A Magyar Gárda korábban két olyan településen - Tiszalökön és Tatárszentgyörgyön - is tartott nagygyűlést, ahol később romákat gyilkoltak meg - írta a The New York Times. Panaszkodnak a romák a rossz bánásmód miatt    Kolompár Orbánt gyanúsítottként kihallgatták  Angliában próbálnak szerencsét az iváni romák Olaszliszka óta izzik a cigánygyűlöletMTI
Cikkek Elengedték a munkanélküliek villanyszámláját 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 14:40
Mintegy 1250 munkanélkülinek engedte el két hónap alatt a villanyáram-számla kiegyenlítését a Cseh Energetikai Művek (CEZ) - közölte Ladislav Kríz, a CEZ szóvivője. A CEZ februárban jelentette be: április elsejétől az év végéig tartó akcióban három hónap időtartamra fizetni fogja a cseh munkanélküliek áramfogyasztását. Az ajánlat feltétele, hogy a munkahelyét elvesztő személy korábbi áramszámláit rendesen kiegyenlítette és legalább hat hónapig egyfolytában munkaviszonyban volt. Akik korábban veszítették el munkahelyüket, azokat az új program nem érinti. "Az elengedett áramszámlák száma nagyjából megfelel várakozásainknak" - mondta Kríz azzal, hogy a CEZ a következő hónapokban ajánlata nagyobb kihasználására számít, amikor a projektről való ismeretek elterjednek. 5 milliárdot kapnak vissza az áramfogyasztók Az áram drágulásáért szurkolnak MTI
Cikkek Kóka elővette az egykulcsos adót 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 14:29
Három javaslatot tett napirend előtti felszólalásában Kóka János, az SZDSZ frakcióvezetője a parlamentben. Arra kérte a kormányt, hogy vizsgálják meg az egykulcsos adót bevezető országok tapasztalatait. Emellett azt javasolta, hogy a Reformszövetség javaslatából, az SZDSZ által készített és a parlament elé benyújtott gazdasági javaslatot is aktualizálják, hat százalékos gazdasági visszaeséssel számolva. A frakcióvezető azt is kérte, hogy aktualizálják a plafontörvényt. Kóka: az állam szemet hunyt az adócsalás felett  Bajnai: nem a világ legjobb programja a miénk Bajnai: csak 12 hónapra van pénzünk!  MTI
Cikkek A Jobbik kijut Európába 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 14:26
A Jobbik is szerezhet mandátumot az EP-választáson másfél hónap múlva a Marketing Centrum március végi közvélemény-kutatása szerint - tudatta az intézet. A 2004-es EP-választással szinte azonos, 38 százalék körüli részvételi arányra lehet számítani a június 7-i választáson. A felmérés idején három párt jutott volna át az ötszázalékos küszöbön. A Fidesz várhatóan 15 mandátumot szerezne, az MSZP hatot, a Jobbik pedig egyet. Az MSZP és a Fidesz támogatói gyakorlatilag azonos részvételi elszántságot mutatnak. Az MDF és az SZDSZ támogatóinak szavazási hajlandósága azonban jóval kisebb, mint a nagy pártoké. A Jobbik radikális szavazói viszont érzik a lehetőséget és valószínűleg tízből kilencen részt vesznek a választáson. Így viszonylag alacsony választási részvétel esetén, a Jobbik várhatóan átlépi az ötszázalékos küszöböt. Még sok a bizonytalan szavazó, a "hezitálok aránya 44 százalék". A Marketing Centrum március 26-a és 31-e között készült felmérése során 1011, országszerte véletlenszerűen kiválasztott felnőtt válaszolt a kérdésekre. Az úgynevezett véletlensétás mintavételi eljárásából eredő kisebb aránytalanságokat több szempontú súlyozással korrigálta az intézet. EP-választás: még 4 hétig jelentkezhet! Orbán fogolytáborhoz hasonlította Magyarországot Schmitt: megvan az új többség MTI
Cikkek Fejünk felett lebeg a vasutassztrájk 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 14:22
Nem született megállapodás a MÁV-társaságok képviselői és a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete (VDSZSZ) között a hétfő délelőtti munkaügyi vitán sem a sztrájkkövetelésekről, sem az április 30-i munkabeszüntetés alatt nyújtandó még elégséges szolgáltatásról. Az egyeztetést a MÁV-START és a VDSZSZ képviselői a még elégséges szolgáltatásról hétfőn délután folytatják. A sztrájkkövetelésekről egy később meghatározandó időpontban folytatják a kollektív munkaügyi vitát. A MÁV-START Zrt. a még elégséges szolgáltatásra az április 30-i sztrájk idején 466 vonat közlekedtetését javasolja 0 és 18 óra között, ezzel szemben a VDSZSZ 303 vonat forgalomba állítását ajánlotta, amit a budapesti elővárosi forgalomban 20 vonattal megemelnének. Már szervezik az országos sztrájkot A GYSEV is sztrájkol harmincadikán   MÁV: szó sincs korrupcióról!  MTI
Cikkek Ad hoc jelleggel működik a lakástámogatás 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 13:56
2000 és 2007 között a lakástámogatási pályázatok meghirdetése esetleges volt, a meghirdetésre vonatkozó miniszteri döntéseket nem dokumentálták
Cikkek Új adatközpontot nyitott az Invitel 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 13:33
Az Invitel több százmilliós beruházással mindössze öt hónap alatt hozta létre második, a nemzetközi szabványoknak megfelelő szerverparkját. A szerverközpont 1 500 négyzetméteren helyezkedik el, a terület a piaci igények függvényében, hosszú távon akár 15 000 négyzetméteressé is bővíthető. Az Invitel kivételes adatbiztonságot, a szerverek számára optimális környezetet, környezetbarát megoldásokat integráló, korszerű körülményeket kínál – olvasható a cég közleményében. Martin Lea, az Invitel vezérigazgatója és Zsembery György, a cég értékesítési és marketing vezérigazgató-helyettese a szerverközpont átadóján elmondták: "A Datacenter legnagyobb előnye, hogy segítségével a vállalatok csökkenthetik az IT infrastruktúra működtetésével járó kockázatokat és az üzemeltetési költségeket,  üzleti lehetőségeik pedig azáltal növekednek, hogy a szerverek üzemeltetése helyett alaptevékenységükre koncentrálhatnak. A jelenlegi recessziós folyamatokat figyelembe véve ez különösen nagy értéket képvisel a vállalkozások számára." Negyedik mobilszolgáltató: most már minek?Privátbankár
Cikkek Elüldözzük az ország agyait 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 13:13
A kutatás-fejlesztésnek nincs igazi gazdája Magyarországon, ez bizonytalanságot szül a kutatók körében, s félő, hogy közülük egyre többen távoznak külföldre
Cikkek Zöldfülűek vagyunk a válságkezelésben 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 12:47
Gazdaságélénkítés nélkül nem hozhat tartós eredményt a kormány válságkezelő programja - mondta Parragh László. A várhatóan 6 százalékos gazdasági visszaesés a legnagyobb a rendszerváltás óta, és nincs tapasztalat arra, hogyan lehet ezt kezelni
Cikkek A Danubius sem fizetén idén osztalékot 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 11:53
Nem fizet osztalékot a Danubius Hotels Nyrt. a 2008. év után - erről döntöttek a részvényesek hétfőn, a társaság éves rendes közgyűlésén. A plénumon jóváhagyták a 2009. évre szóló üzletpolitikai célkitűzésekről szóló beszámolót, ami üzemi szinten a múlt évi 1,4 milliárd forint körüli konszolidált nyereséggel számol.     Deák Imre, a szállodatársaság vezérigazgatója elmondta: 2009-ben két százalékos forgalomcsökkenést terveztek, de a gazdasági válság miatt nehéz a tervezés. Hozzátette: az utazók utolsó pillanatban hozzák meg döntésüket, így az egész szakma "last minute" jellegűvé vált. Friss tőzsdei árfolyamokMTI
Cikkek Tőkepótlásból felújítás a BKV-nál 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 11:50
Döntően járműfelújításra és korszerűsítésre költi a BKV a fővárosi önkormányzattól idén esedékes 10 milliárd forintos tőkepótló támogatását - közölte Nyáry Krisztán, a városháza kommunikációs igazgatója
Cikkek Frankcsere: folytassa, MNB! 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 11:34
A Svájci Nemzeti Bank, az Európai Központi Bank, a lengyel jegybank és a Magyar Nemzeti Bank  2009. július végéig folytatja az egyhetes euró és svájci frank devizacsere műveleteket a rövid lejáratú svájci frank források piacának további javulása érdekében - közölte az MNB. A magyar kereskedelmi bankok szűkülő devizaforrásainak növelése érdekében az MNB már tett lépéseket, így március elején bejelentette, hogy a magyar bankrendszer likviditásának bővítése érdekében hosszabb futamidejű likviditáskezelési eszközként három hónapos euró-csereügyletet biztosít a hazai hitelintézeteknek. MNB: titok, hogy váltottuk át az eurómilliárdokat? A devizatartalék dobta meg az MNB eredményét Beindultunk a forinthitelekre MNB: újabb rekorddöntés után a kéthetes kötvények Több pénzből működik az MNBMTI
Cikkek Büdzsével ünnepli a munkát Budapest? 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 11:18
Az MSZP-SZDSZ frakció javaslatára a városvezetés csütörtökön a Fővárosi Közgyűlés elé terjeszti a Fővárosi Önkormányzat ez évi költségvetésének tervezetét
Cikkek Bizottsági háttérszél a gazdasági miniszterjelöltnek 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 11:06
Az Országgyűlés gazdasági bizottsága 16:11 arányban támogatta Varga István nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszterjelölt miniszterré választását. Varga István a bizottsági meghallgatáson azt mondta: a nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter feladata a válságkezelés programjának, a programhoz kapcsolódó cselekvési tervnek a hatékony végrehajtása. Hozzátette: a terv lényege, hogy megvédjék a munkahelyeket, arra kell fókuszálni, hogy minél kevesebb áldozattal kerüljön ki az ország a recesszióból.     A jelölt kiemelt feladatnak nevezte a külföldi befektetők, valamint a hazai vállalkozások bizalmának megerősítését, valamint azt, hogy az uniós és hazai adóforintokat a köz érdekében használják fel. Megjegyezte, hogy a bizalom fontos eleme a versenyképesség megőrzésének. Bajnai: csak 12 hónapra van pénzünk! Bajnai-Gyurcsány: -3 államtitkár Varga István lesz a gazdasági miniszterMTI
KKV Klímaháború, roboturalom, mikro-ufók: ez vár ránk? 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 10:33
Negyven éven belül várható tudományos újdonságokat jövendölt meg egy 46 kutatóból álló nemzetközi csoport a Wired magazin angol kiadásában
Cikkek Biztonságos a magyar sertés 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 10:16
Semmilyen élelmezésügyi kockázat nem merül fel a magyar sertéshússal szemben a mexikói sertésinfluenza megbetegedések kapcsán - közölte a Magyar Sertéstartók Szövetsége. A szövetség közleményében kiemeli: a magyar sertéstelepek állategészségügyi szempontból teljesen zártak, ezért a magyar sertéshús biztonsággal fogyasztható.     Ezzel együtt a szövetség arra kéri a magyar állategészségügyi hatóságot, hogy azonnal kezdeményezzen Brüsszelben uniós szintű fellépést minden Amerikából, különösen Közép-Amerikából érkező hústermék behozatali tilalmának azonnali bevezetésére. Emellett a humán egészségügyi szolgálatok fokozottan ellenőrizzék a Magyarországra beutazókat az influenza miatt, és ha kell, állítsanak fel karantén állomásokat a repülőtereken.     A közlemény szerint a vírust hordozó ember nagyobb kockázatot jelent jelenleg, mint a sertések, vagy a sertéshús. Az Észak- és Közép-Amerikában terjedő sertésinfluenza-kórokozó az elmúlt két hétben több mint 100 halálos áldozatot követelt Mexikóban. Egyre több áldozatot szed a sertésinfluenza Rejtélyes influenzatörzs: már 60 halálos áldozat Sertésinfluenza ütötte fel a fejét MexikóbanMTI
KKV Nyáron mindig csökken a koleszterinszintünk 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 10:03
A gyógyszeres kezelésben részesülőknél is kimutatható a koleszterinszint évszakok szerinti ingadozása
Cikkek Ingatlanadó: Bajnai a nyugdíjasokkal példálózik 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 09:13
Bajnai Gordon azt kérte a pénzügyminisztertől, hogy olyan ingatlanadó koncepció készüljön, amely az alacsony jövedelműeknél nem jár jelentős többletterheléssel
Cikkek Itt az eső - egyelőre csak a tőzsdén 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 09:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 67,10 pontos csökkenéssel, 12.416,16 ponton nyitott hétfőn. A mutató így pénteki záróértékéhez képest 0,54 százalékkal gyengült. A negatív globális hangulat hatására határozott árfolyamesés várható egyébként hétfőn elemzői vélemények szerint a Budapesti Értéktőzsdén. Friss tőzsdei árfolyamokMTI
Cikkek II. Erzsébet is osztozik alattvalói buktáján 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 08:41
Vagyonuk csaknem 40 százalékát elvesztették a leggazdagabb britek a pénzügyi válságot kísérő tőzsdei és ingatlanpiaci árfolyam-összeomlások miatt
Makro / Külgazdaság Obama Eisenhower nyomában 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 08:22
Az amerikaiak túlnyomó többsége elégedett Barack Obama elnök tevékenységével - ez derül ki az ABC televíziós társaság felméréséből, amelyet az elnök hivatalba lépésének 100 napja alkalmából készítettek
Cikkek A font és az adó küldi padlóra az angol focit? 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 08:13
Hátat fordíthatnak a legjobb - és legjobban fizetett - külföldi játékosok az angol futballnak a minap bejelentett brit adóemelési tervek miatt - mondta Arsene Wenger, az Arsenal szakvezetője. Az adóemelés mellett azonban a font jelentős gyengülése is kiszoríthatja az angol klubokat az átigazolási versenyből
Cikkek A lengyeleknek sem lesz hamarabb eurójuk? 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 07:53
Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint most már valószínűtlen, hogy Lengyelország az idén csatlakozhat az euróövezeti belépés előtt kötelező ERM-II. árfolyamrendszerhez
Cikkek Árral szemben: nem tudni, merre evez az OPEC 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 07:42
Miközben az OPEC közel-keleti tagjai Tokióban azt mondták, hogy "eltűrik" a kőolaj jelenlegi mérsékelt árát, azért, mert ezt kívánja a világgazdaság helyzete, a szervezet főtitkára jóval magasabb árat vár
Cikkek Oszkó: program mellett munka is kell a bizalomhoz 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 07:28
Bemutatkozó látogatásra kedden Brüsszelbe utazik Bajnai Gordon és találkozik José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével is, akivel ismerteti kormánya válságkezelő programját
Cikkek Egymilliárdan éhezhetnek a világon 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 07:16
Az IMF és a VIlágbank szerint a globális gazdasági válság humanitárius katasztrófát idéz elő a fejlődő világban, a szegénység drámai méretekben fog növekedni
Makro / Külgazdaság Egyre több áldozatot szed a sertésinfluenza 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 07:06
Százháromra emelkedett a gyaníthatóan a sertésinfluenza miatt elhunyt emberek száma Mexikóban - az Egyesült Államokban egészségügyi szükségállapotot rendeltek
Cikkek Döntés a kisebb miniszteri fizetésekről - még ma? 
Privátbankár.hu | 2009. április 27. 06:49
Házszabálytól való eltérés szükséges ahhoz, hogy a Bajnai-kormány első, a központi államigazgatási szervekről, valamint a kormány tagjai és az államtitkárok jogállásáról szóló törvényjavaslatát még ma elfogadja a Ház. A javaslat megteremti annak lehetőségét, hogy a miniszterelnök az egyes miniszterek illetményét legfeljebb 15 százalékkal csökkentse.     Az előterjesztés másik eleme szerint az állami vezetők nem válthatják meg pénzben ki nem vett szabadságukat, ha hatáskörgyakorlásuk megszűnésétől számított harminc napon belül ismét állami vezetővé választják őket. A házbizottság mai ülésétől függően a kormány javaslatával együtt tárgyalhatják a Fidesz ugyanehhez a törvényhez benyújtott módosító indítványát, amely a 2002-es szintre állítaná vissza a miniszterek, államtitkárok, szakállamtitkárok fizetését. Már májustól kevesebbet kapnak az állami vezetők? Veres János 0 forintos kormánybiztos lesz A közszférában marad az ötnapos munkahétMTI
KKV Válasz a válságra: merjünk lusták lenni! 
Privátbankár.hu | 2009. április 26. 09:16
Három brit rájött, hogy soha sem késő, és változtattak az életükön
Makro / Külgazdaság Prága: 1 nap után kirakták a Klu Klux Klán-vezért 
Privátbankár.hu | 2009. április 25. 12:47
Kiutasították Csehországból David Duke-ot, a fehér felsőbbrendűséget hirdető amerikai szervezet, a Ku Klux Klan egykori főnökét. "Duke úr tartózkodási engedélyét visszavontuk. A rendőrség kiutazási vízumot állított ki számára. Éjfélig el kell hagynia Csehországot" - jelentette ki szombaton Katerina Rendlová idegenrendészeti szóvivő. A Ku Klux Klan egykori főnöke pénteken délelőtt érkezett Prágába, s délután A fekete sashoz címzett vendéglőben őrizetbe vették. A kihallgatás után szombaton reggel szabadon engedték azzal, hogy éjfélig el kell hagynia Csehországot. A cseh hatóságok Duke-ot azzal vádolják, hogy Csehországban is kiadott könyvében megkérdőjelezi a holokausztot és rasszista eszméket hirdet. Klára Slámová, Duke cseh ügyvédje szerint a könyvnek semmi köze Csehországhoz, s ráadásul a szerző engedélye nélkül adták ki. A korábban nyilvánosságra hozott értesülések szerint David Duke előadást tartott volna Prágában és Brnóban, de azok időpontját és pontos színhelyét a neonáci szervezők nem hozták nyilvánosságra. Korábban az volt a terv, hogy a Ku Klux Klan volt vezére a prágai Károly Egyetemen is tart előadást. Ezt eredetileg az egyetem engedélyezte is, de később az engedélyt visszavonta, nehogy botrány legyen belőle. A ilyen és ehhez hasonló egyetemi rendezvényekre ugyanis szabad a belépés, így nehéz lett volna megakadályozni, hogy az előadáson esetleg neonácik is részt vegyenek. A Právo című baloldali lap értesülése szerint David Duke Csehországban rajta van a szélsőséges, nemkívánatos személyek listáján, ezért a hatóságok akár megérkezésekor is letartóztathatták volna, vagy nem kellett volna beengedni az országba. Panaszkodnak a romák a rossz bánásmód miatt A csehek nem kérnek, adnak az IMF-nek MTI
Cikkek Újra aláírásgyűjtésbe kezdett a Fidesz 
Privátbankár.hu | 2009. április 25. 12:22
Egy hónapig tartó aláírásgyűjtést folytat a Fidesz a büntető törvénykönyvet  szigorító "három csapás" törvényjavaslat támogatására, az ellenzéki párt az akciótól azt reméli, hogy a szocialisták végre meghallják az emberek szavát, és napirendre veszik a fideszes javaslatot az Országgyűlésben – mondta Cser-Palkovics András, a Fidesz helyettes szóvivője szombaton az MTI-nek. A fideszes politikus, valamint a KDNP-s Surján László szombaton a budapesti Ferenciek terén gyűjt aláírásokat a törvényjavaslat támogatása érdekében. A Fidesz még februárban nyújtotta be az Országgyűlésnek büntető törvénykönyvet jelentősen szigorító, három csapás néven megismert törvényjavaslatot, amely lényege, hogy aki háromszor követ el erőszakos, személy elleni bűncselekményt, az a harmadik esetben a büntetési tétel maximumának a kétszeresét kaphatja, ha pedig ez meghaladja a 20 évet, akkor a bírónak ténylegesen életfogytig tartó szabadságvesztést kell kiszabnia. A szigorítás az elfogadást követő hatvanadik napon lépne hatályba. A javaslat napirendre vételét azonban március elején leszavazta az Országgyűlés a szocialista képviselők többségének és az SZDSZ-frakciónak a támogatásával. Cser-Palkovics András az MTI-nek azt mondta, az aláírásgyűjtési akciótól azt remélik, hogy az Országgyűlés meghallja az emberek szavát, és napirendre veszi a Btk. szigorítását. Rámutatott: a közvélemény-kutatások egyértelműen mutatják, hogy az emberek számára az egyik legnagyobb probléma a közbiztonság, illetve annak hiánya. Ezért túl azon, hogy a rendőrséget meg kell erősíteni, és büntetőeljárásokat fel kell gyorsítani, a büntető törvénykönyvet szigorítani is kell, és az emberek is ezt várják el a magyar parlamenttől – tette hozzá. A fideszes politikus szerint az MSZP azonban ebben sem az emberekre hallgatott, hiszen a parlamentben nem volt hajlandó napirendre venni a Fidesz javaslatát. A Fidesz ezért döntött úgy, hogy az emberekhez fordul az ügyben, ennek érdekében egyrészt levélben keresték meg a háztartásokat, valamint aláírásgyűjtési akciót indítottak, ami körülbelül egy hónapig fog tartani – mondta. A Fidesz a "három csapás" törvény tervezetét az amerikai úgynevezett "három dobás törvény" (three strikes law) alapján készítette el. Az Egyesült Államokban a 90-es években terjedt el ez a gyakorlat az erőszakos cselekményeket elkövető, visszaeső bűnözőkkel szemben. Korszakváltás: lecsukták a fájlcserélőket  Parkolás: 108 ezer forintos büntetés is lesz Fizetne az APEH, de nincs kinek MTI
Makro / Külgazdaság Postabank: a Deloitte nem kozmetikázott 
Privátbankár.hu | 2009. április 25. 11:44
A büdzsének 152 milliárd forinttal kellett konszolidálnia a Postabank több mint 170 milliárdos rossz minősítésű hitelállományát - de a könyvvizsgáló nem tévedett. Tíz év pereskedés után született ítélet
Cikkek Bajnai: nem a világ legjobb programja a miénk 
Privátbankár.hu | 2009. április 25. 11:18
A kormány válságkezelő programja lehet, hogy nem világ legjobb programja, de a "nyertesek országát" teremtheti meg - mondta Bajnai Gordon miniszterelnök az MSZP választmányának szombati ülésén
Cikkek Navracsics: az amerikaiak figyelnek minket 
Privátbankár.hu | 2009. április 25. 11:06
Navracsics Tibor hazajött Amerikából, ahol rendkívüli nyitottságot tapasztalt a Fidesz és a párt politikája iránt. Lelkes demokraták, diverzifikáció és a magyar romák helyzete
KKV Rejtélyes influenzatörzs: már 60 halálos áldozat 
Privátbankár.hu | 2009. április 25. 10:53
A sertésinfluenza eddig is ismert volt, de egy új altörzs már emberek között is fertőz. Mexikóban 60-an belehaltak, az Egyesült Államokban 9-en túlélték - rejtély
Cikkek MSZP: büntetni kell a holokauszt-tagadást 
Privátbankár.hu | 2009. április 25. 10:38
A holokauszt-tagadás büntethetőségéről szóló törvényjavaslatot kezdeményez az MSZP-frakció jövő héten a parlamentben - jelentette be Simon Gábor, a Magyar Szocialista párt (MSZP) választmányának elnöke szombaton Budapesten, a testület ülésének kezdetén. Az országgyűlési képviselőknek feladatuk, hogy törvényt alkossanak a holokauszt-tagadók megbüntetésére - hangsúlyozta a kormánypárti képviselő. Simon Gábor hozzátette: azon lesz, hogy ez a törvény még a mostani ciklusban megszülessen. Futók és biciklisek bénítják ma Budapestet MTI
Makro / Külgazdaság Kész helyzet: politikai terrorizmus Magyarországon 
Privátbankár.hu | 2009. április 25. 10:35
Amit korábban csak sejtettek, ma már tudják: Magyarországon vannak olyan személyek, akik készek politikai terrorcselekmények elkövetésére
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG