Hírek
Cikkek
Mennyit ér belvárosi lakása? Egy párizsi garzont
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 16:39
Bolyongásra indulunk Európába. A cél: ingatlanvásárlás Európa fővárosaiban és üdülőhelyein. Az ingatlanos gyűjtőportálok és közvetítői honlapok segítségével megkeressük, milyen ingatlanokhoz juthatunk 100.000 illetve 1.000.000 euróért.
Cikkek
Nem mondunk le semmiről, inkább akciózunk
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 16:04
A magyarországi lakosság többsége a megszorítások ellenére megtalálja a megoldásokat arra, hogy megszokott vásárlási szokásain ne kelljen változtatnia - mondta a Nielsen piackutató vállalat igazgatója.
Cikkek
A civilek megint a vagyontörvény visszavonását kérik
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 16:00
A vagyontörvény megsemmisítését kéri az Alkotmánybíróságtól (Ab) az a beadvány, amelyet első helyen Zlinszky János volt alkotmánybíró és Bencze Izabella, a Kincstári Vagyoni Igazgatóság volt vezérigazgató-helyettese jegyez - közölte a az Élőlánc Magyarországért Mozgalom sajtószolgálata.
Zlinszky János és Bencze Izabella az országgyűlési képviselőkhöz intézett korábbi felhívás 62 aláírója nevében az állami vagyonról szóló 2007. évi CVI. törvény megsemmisítését kérik az Alkotmánybíróságtól - olvasható a közleményben.
Az indítvány szerint a kihirdetett törvény az Alkotmány több szakaszába ütközik, mert a köztulajdonnak nem biztosít a magántulajdonnal egyenrangú védelmet; nem veszi figyelembe, hogy az állam tulajdona a nemzet vagyona, amellyel csupán az egész nemzetet képviselő szervezet rendelkezhet, és korlátozza az állampolgárok részvételét a közvagyonnal kapcsolatos tulajdonosi jogok gyakorlásában.
Az aláírók kezdeményezik, hogy az alkotmánybírák szólítsák fel az Országgyűlést olyan törvény megalkotására, amely a nemzeti vagyon őrzését és kezelését az alkotmánynak megfelelő módon biztosítja.
Zlinszky János elmondta, kérelmüket úgynevezett "utólagos normakontroll iránti kérelemnek" tekintik.
Az Élőlánc Magyarországért mozgalom a nemzeti vagyon eladása, az úgynevezett vagyontörvény elfogadása ellen szeptember 10-én a Parlament épülete előtt tüntetett a jogszabály szavazása alatt. A tüntetést akkor támogatásáról biztosította a Professzorok Batthyány Körének elnöksége, a MAGOSZ, a Magyarországért Egyesület és az Energiapolitika 2000 Társulat.
Mondjunk nemet - ezt kérik hatvanketten
Ott az államfői szignó a vagyontörvényen
Fidesz: a vagyontörvénnyel kisemmizik az országotMTI
Cikkek
Nincs biztos iparág, sok a felszámolás
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 15:45
Idén 24 százalékkal nőtt a cégek fizetésképtelenségi mutatója az egy évvel korábbihoz képest, a leginkább kockázatos ágazatok közé tartozik változatlanul az építőipar, valamint a kis- és nagykereskedelem.
Cikkek
OMV: a Molnak nincs párja
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 15:36
Az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern a várható szinergiák fényében változatlanul a Mollal való összeolvadást tartja a legjobb megoldásnak - jelentette ki a cég vezérigazgatója Bécsben.
Cikkek
Ezreket rúgnak ki a BBC-től
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 15:32
Tetemes adósságai miatt több mint 2000 munkatársától kényszerülhet megválni a BBC. A Financial Times értesülése szerint a brit közszolgálati rádió vezérigazgatójának a jövő hétre kell elkészíteni javaslatait a 2,9 milliárd euróra (hozzávetőleg 726 milliárd forint) rúgó adósság rendezésére.
A brit lap beszámolója szerint a 2000 fős leépítés a dolgozói létszám több mint 12 százalékát jelenti, de egyes források szerint akár 3 ezer fős leépítésre is sor kerülhet.
Leépítés Egerben
Szélnek eresztik a City bankárait
Kirúgták, mert háromszor is visszabeszéltMTI
Cikkek
A posta 2013-ig nem privatizál
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 14:29
A Magyar Posta Zrt. az uniós piacnyitásig, 2013-ig terjedő stratégiájában nem szerepel a társaság privatizációja, ám a legfontosabb, hogy a céget felkészítsék a piaci versenyben való helytállásra - mondta Szabó Pál, a cég vezérigazgatója.
A 133. Postai Világnap alkalmából megtartott nemzetközi eseményen Guozung Huang, az Egyetemes Postaegyesület (UPU) vezérigazgató-helyettese felhívta a figyelmet az úgynevezett egyetemes postai szolgáltatások jelentőségére, mivel minden ember alkotmányos joga, hogy eljusson hozzá a postai szolgáltatás. Ennek biztosítása a nyílt piaci versenyben is az állam felelőssége marad.
Bernard Damiens, a PostEurop igazgatótanácsának elnöke kiemelte, hogy a hagyományos postai szolgáltatásoknak meg kell küzdeniük az e-mailek terjedésével, az ügyfelek részéről jelentkező kiváló minőségű szolgáltatási igénnyel.
Hozzátette: mivel a hagyományos leveleket, csomagokat szállítani kell, ez befolyásolja az üvegházhatású gázok kibocsátását, amit az EU a következő 5 évben 10 százalékkal szeretne csökkenteni.
Postai piacnyitás: nyertünk két évet
Kettő az egyben: bolt és kisposta
Szusszanásnyi időt kapott a Magyar Posta (hanganyag)MTI
Cikkek
Kijev részletekben törleszt
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 14:14
A orosz Gazprom gázipari társaság közleményben erősítette meg, hogy megállapodást írt alá Ukrajnával ez utóbbi adóssága rendezéséről, a törlesztés módjáról. A Gazprom a megállapodás részleteit nem ismertette.
Ukrajna október 22-e előtt átutalja az első 200 millió dollárt az orosz-ukrán RosUkrEnergo földgázkereskedelmi cégnek - ezt Konsztantyin Csucsenko, a RosUkrEnergo vezérigazgatója hozta nyilvánosságra.
A Gazprom korábban azt közölte, hogy Ukrajna 1,3 milliárd dollárral tartozik a ki nem egyenlített földgázszállításokért, és amennyiben Kijev nem fizet, illetve a fizetésről nem állapodnak meg, úgy a Gazprom novembertől kénytelen lesz leállítani a fölgázszállításokat.
Meglepte a piacot: nőtt a Gazprom-eredmény
Kijev kifizeti a gázszámlát
Nyakunkon az újabb gázválság
MTI
Cikkek
Mi a közös bennünk és Szingapúrban?
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 14:13
A szingapúri és a magyar miniszterelnök is azt hangsúlyozta, hogy saját országa kapu lehet, amelyen keresztül a másik állam befektetői az egész régiót elérhetik.
Cikkek
Végre vége a ferihegyi bérvitának
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 13:48
Ferihegyen 6,5 százalékos idei béremelésben állapodtak meg a szakszervezetek és a Budapest Airport képviselői, illetve abban, hogy 2008. január 31-ig nem lesz sztrájk a repülőtéren - közölte a BA.
Cikkek
Új otthon gyorsan, pontosan: Készház Vásár
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 13:24
A hagyományos építkezés helyett ma már egyre több család dönt a könnyűszerkezetes építkezés mellett. A VI. Készház Vásár október 26-28-ig kerül megrendezésre (x)
Cikkek
Rizikós lízing: rengeteg a visszavett autó
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 13:09
A közelmúltban jelentősen megnőtt az autóvásárló ügyfelek és a vásárlást finanszírozó cégek kockázata a lízing és a pénzügyi kölcsönök terén - mondta a PSZÁF főigazgatója.
Cikkek
"Köze nem lesz a biztosítóknak a betegekhez"
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 12:59
Teljes piaci rendszer az egészségügyben, emelkedő járulékok, megszűnő orvosválasztás, bezáró kórházak, kiszolgáltatott orvosok és betegek - a Fidesz szerint ez lesz a következménye az új biztosítási rendszernek.
Cikkek
Áramár: 5-10 százalékos emelést javasolnak
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 12:55
A Magyar Energia Hivatal 5-10 százalékos áremelést javasol a lakosságot villamos energiával ellátó Egyetemes Szolgáltatók végfelhasználói árában 2008 januárjától.
Cikkek
Kevesen adóznak - még mindig ez a probléma
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 12:46
Az adórendszernek nem a magas elvonás a legnagyobb problémája, hanem hogy szűk az adó- és járulékbázis - mondta az adótörvények módosításáról szóló törvényjavaslat expozéjában Tátrai Miklós pénzügyminisztériumi államtitkár.
Cikkek
A foglalkoztatással még meggyűlik a bajunk
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 12:24
Az önkormányzati és területfejlesztési miniszter szerint hosszú távon a foglalkoztatás Magyarország számára a legnagyobb probléma. Bajnai Gordon az úgynevezett lisszaboni akcióterv éves jelentéséről adott tájékoztatást.
Cikkek
Francia és német kutatóé a fizikai Nobel-díj
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 12:23
A számítógépes merevlemezek technikájának felfedezéséért ítélték oda a 2007. évi fizikai Nobel-díjat; a Svéd Királyi Tudományos Akadémia által kitüntetett, Albert Fert francia és Peter Grünberg német kutató azt a mágneses jelenséget fedezte fel, amely nélkül ma már egyetlen winchester sem boldogulna.
E jelenség felhasználása forradalmasította az adatok merevlemezről való visszakeresésének technikáit - áll az akadémia indoklásában. A felfedezés emellett főszerepet játszik a különböző mágneses érzékelőkben, és az elektronikai berendezések új generációjának kifejlesztésében, s emellett a nanotechnológia ígéretes területének az egyik első gyakorlati alkalmazásának tekinthető.
Grünberg és Fert 1988-ban, egymástól függetlenül fedezte fel az "óriás" mágneses ellenállás (GMR) addig teljesen ismeretlen fizikai jelenségét, amelynek során a mágneses erőben beálló nagyon gyenge változások sokkal nagyobb változásokat generálnak az elektromos ellenállásban. A mai számítógépek mágneses merevlemezén tárolt információkat ennek a hatásnak köszönhetően lehet a komputer által olvasható elektromos jelekké alakítani.
Ez a felfedezés tette lehetővé az elmúlt években a számítógépes merevlemezek radikális miniatürizálását, illetve a rajtuk tárolható információk mennyiségének jelentős növelését.
A közel két évtizeddel ezelőtti felfedezés Nobel-díjjal való jutalmazásán nincs mit csodálkozni. Szakértők szerint a tudományos Nobel-díjakat, de különösen a fizikai Nobel-díjat következetesen olyan tudósoknak ítélik oda, akik évekkel korábban lezárták már tudományos munkájukat, s arról bebizonyosodott, hogy további kutatások és fejlesztések alapjául szolgált.
A francia állampolgárságú Fert 1938-ban született Carcassonne városában, s 1976 óta a Paris 11 egyetem professzora. Kutatásait jelenleg a CNRS/Thales elektronikai cégcsoport általános fizikai részlegénél végzi, amelynek egyik alapítója volt 1995-ben. Az "óriás" mágneses ellenállás jelenségét még a Thomson CSF egyik laboratóriumával együttműködésben fedezte fel.
Grünberg 1939-ben született Pilsenben, s 1972 óta Németország egyik legnagyobb tudományos központjában, a Jülichi kutatási központ szilárdrészecske-kutató intézetében professzor.
Tavaly John C. Mather és George F. Smoot személyében két amerikai tudósnak ítélték a fizikai Nobel-díjat a világegyetem, a naprendszerek és a csillagok keletkezésével kapcsolatos, e folyamatok mélyebb megértését segítő kutatómunkájukért. A kitüntetés tízmillió svéd korona, (közel 1,1 millió euró) pénzjutalommal jár.
Az orvosi és a fizikai Nobel-díj bejelentése után szerdán a kémiai, csütörtökön az irodalmi Nobel-díj, pénteken pedig a Nobel-békedíj idei kitüntetettjeit nevezik meg - utóbbit a norvég fővárosban, Oslóban. A svéd központi bank által 1968-ban alapított közgazdasági Nobel-díj új tulajdonosát jövő hétfőn hirdetik ki.
A díjakat idén is XVI. Károly Gusztáv svéd király adja majd át, december 10-én, az alapító Alfred Nobel mérnök és üzletember 1896-ban bekövetkezett halálának évfordulóján. Az igazoló oklevélen és az aranyérmen kívül minden díj mellé 10 millió svéd koronás (közel 1,1 millió eurós) pénzjutalom is jár.
Orvosi Nobel-díj: beletúrtak az egerek génjeibe
Átadták a Nobel-díjakat
MTI
Cikkek
Mit tud Bukarest? A menedzserek is oda húznak
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 11:49
Még mindig a nyugat-európai fő- és nagyvárosok a legnépszerűbbek, de mind többször döntenek a vállalatvezetők a közép- és kelet-európai új EU-tagországok fővárosai mellett, amikor új székhelyet-telephelyet keresnek.
Cikkek
Bajnai beperli Orbánt
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 11:34
Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter jó hírnév megsértése miatt beperli Orbán Viktort, a Fidesz elnökét - közölte a szaktárca sajtó és kommunikációs osztálya.
"A pártelnök az elmúlt hetekben az uniós források felhasználása kapcsán több esetben alaptalanul vádaskodott, és félrevezette a magyar közvéleményt" - írják, hozzátéve, hogy ezzel az ellenzéki politikus rossz színben tüntette fel Magyarországot az Európai Unió közvéleménye és intézményrendszere előtt is.
"Az Orbán Viktor ellen indított per így az ország jó hírnevének helyreállítását is szolgálja. Az uniós források szabályszerű felhasználását irányító miniszter lépése egyúttal az uniós forrásokért pályázó polgármesterek, vállalkozók, civil szervezeti vezetők és a pályázati rendszerben dolgozó tisztségviselők jó hírnevének megőrzését is szolgálja" - tudatják.
A közlemény szerint, amennyiben a bíróság megalapozottnak találja Bajnai Gordon keresetét, a megítélt - de a tájékoztatásban meg nem jelölt - nem vagyoni kártérítés összegét a miniszter közérdeket szolgáló alapítványok javára ajánlja fel.
Szijjártó Péter, a Fidesz szóvivője közleményében úgy reagált: immár cáfolhatatlanul világossá vált, hogy az EU-források elosztása nyakig úszik a korrupcióban, az uniós pénzek jelentős részét egy felülről irányított, központilag vezérelt rendszerben, maffiamódszerekkel ellopják.
Az ellenzéki politikus hangsúlyozta: a Magyarországra érkező EU-források nem a kormányt, hanem a magyar embereket illetik meg, azonban az országon és a gazdaság eredményein egyáltalán nem látszik a beérkező pénzek hatása. A pénznek azonban valahol lennie kell. Arra a kérdésre pedig, hogy hol, választ adhatnak a közelmúlt sorozatos botrányai, lelepleződései - tette hozzá a szóvivő.
Orbán vs. Gyurcsány: mit szeretünk bennük?
Zuschlagék már hét éve csapolnak?
Hazugság, ostobaság, botrány, vagy micsoda?
Orbán: Maffiamódszerekkel osztják a pénzeket
MTI
Cikkek
Ázsiában imádják az Audit
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 11:20
A Volkswagen csoport luxusmárkája, az Audi 741.300 járművet adott el az első kilenc hónapban, 8,3 százalékkal többet mint a tavalyi első háromnegyed évben - közölték a cégnél.
Szeptemberben 84.700 autót értékesítettek, 1,8 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. Idén egyvégtében a 12. rekordévre számítanak, 950 ezer kocsit, 45 ezerrel többet remélnek eladni a tavalyinál.
A korábbi évekhez hasonlóan az első kilenc hónapban is az Európán kívüli, felzárkózó piacok voltak a legjobbak. Kínában 26 százalékkal, Indiában 34 százalékkal, Oroszországban 59 százalékkal, a Közel-Keleten 33 százalékkal szaporodtak az eladások. Kisebb mértékben minden piacon nőtt az értékesítés, kivéve Németországban, ahol az első kilenc hónapban 1,1 százalékkal, sőt, szeptemberben 9,9 százalékkal kevesebb kocsit adott el az Audi, mint egy évvel azelőtt. A luxuspiac erősségét jelzi azonban, hogy a német piaci részaránya még így is 7,8 százalékra nőtt az első kilenc hónapban az egy évvel korábbi 7,5 százalékhoz képest.
Amit nem gondolnánk: Szlovákia autónagyhatalom
Jönnek az új VW-modellek, összesen 12MTI
Cikkek
Igaz szerelem: az OMV akár két évet is vár
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 10:21
Türelmesek vagyunk, és még ha két évet kell is várnunk ennek az ügyletnek a befejezésére, hát megvárjuk - mondta az OMV vezérigazgatója.
Cikkek
E-jeles elemek: félelmet kelt e rengeteg
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 10:01
Miért is kell ennyi izét belerakni egy gyümölcsös joghurtba vagy a kedvenc csokinkba? Színezékek, tartósítószerek, sűrítők, stabilizátorok, zselésítők, savanyúságot szabályzó anyagok...
Cikkek
Nőtt az orosz búzaexport - 33 százalékkal!
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 09:49
Oroszország búzaexportja 33 százalékkal nagyobb volt az első nyolc hónapban, mint egy évvel azelőtt, az emelkedő árak miatt a bevétele ebből több mint megkétszereződött.
Oroszország az első nyolc hónapban 5,38 millió tonna búzát exportált a FÁK-on kívülre, illetve összesen 6,06 millió tonnát, az egy évvel korábbi 4,03 millió, illetve 5,03 millió tonna helyett, jelentették az orosz vámhatóságnál kedden.
A FÁK-on kívüli exportból a bevétel 1,09 milliárd dollárra ugrott az egy évvel korábbi 490 millióhoz képest.
Az első nyolc hónapban az orosz búzaimport 422 700 tonnára csökkent az egy évvel korábbi 1,06 millióhoz képest. Majdnem a teljes behozatal a FÁK-országokból származott.
Csökkent a búza ára
Semmi se maradjon parlagon
Budapest lehet a régió gabonapiaca - itt a Gabonet (hanganyag)
Feszültség maradt a búza piacán (hanganyag)MTI
Cikkek
Egy év alatt 1,1 milliárd euróval zuhant a külkerhiány
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 09:42
Az idén az első nyolc hónapban a külkereskedelmi áruforgalom hiánya az előzetes adatok szerint 830,6 millió euró volt, 1.115,4 millió euróval kevesebb, mint egy évvel korábban - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.
Az egyenleg 43,819 milliárd euró export és 44,650 milliárd euró import mellett alakult ki.
Az idén az első hét hónapban a külkereskedelmi deficit 639,2 millió euró volt, 958 millió euróval kevesebb, mint egy évvel korábban.
Ismét csökkent a külkereskedelmi hiány
A Világbank értékeli a reformokat
MTI
Cikkek
9,5 százalékkal nőtt az ipari termelés
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 09:38
Az ipari termelés az idén augusztusban az előző év azonos időszakához képest 9,5 százalékkal nőtt, munkanaphatástól megtisztítva pedig 12,2 százalékkal emelkedett - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden az előzetes adatok alapján.
Az ipari termelés júliusban 12,1, munkanaphatástól megtisztítva 9,4 százalékkal nőtt az egy évvel korábbihoz képest; tavaly augusztusban 9,0 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához viszonyítva, a munkanaphatástól megtisztított index megegyezett a kiigazítatlan indexszel.
Kevesebb embernek van munkája
Csak esik, csak esik az építőipari termelés (hanganyag)MTI
Cikkek
Feketemunkások buktak le szabolcsi építkezéseken
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 08:38
Tizenöt feketemunkás bukott le négy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei építkezésen, ahol a határőrség és az Észak-alföldi Munkaügyi Felügyelőség nyíregyházi kirendeltsége tartott ellenőrzést - közölte a Nyírbátori Határőr Igazgatóság sajtóreferense.
A tizenöt magyar dolgozót négy vállalkozó foglalkoztatta munkaszerződés nélkül a múlt héten egy-egy nyíregyházi, demecseri, gégényi és nagyhalászi építkezésen - mondta Tanyik József.
A határőr alezredes hozzátette: a feketén dolgoztatók és munkát vállalók ellen a munkaügyi hatóság indított eljárást.
Példálózó munkavédelem: öltözők, zuhanyzók...
Felállt a fehérítő bizottság
I love APEH - ez még messze vanMTI
Cikkek
Közpénzek a Hír TV-nek és az ATV-nek
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 08:19
Egyetlen döntéssel összesen nyolcvanötmillió forintot kapott a Hír TV és az ATV. A javaslatot az SZDSZ-es delegált Tímár János kivételével az egész elnökség támogatta
Cikkek
Szűk sávban várható a forint
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 07:58
Szűk sávban várható ma a forint: az inflációs kilátások viszonylag jók, de a Magyar Nemzeti Bank kamatcsökkentése fokozatosnak ígérkezik, ez tartja némi bizonytalanságban a befektetőket, írta a Dow Jones hírügynökség kereskedők véleményét idézve kedd reggel.
A forint kedd reggel 250,10-40/euró volt, 0,53 százalékkal erősebb az euróval szemben a londoni bankközi piacon, mint az év végén.
Legfrissebb devizaárfolyamok
A szlovák korona kedd reggel 2,28 százalékkal erősebb, a cseh korona 0,10 százalékkal erősebb, a lengyel zloty 2,15 százalékkal erősebb volt az euróval szemben, mint az év végén.
Miközben a feltörekvő piaci valuták általában gyengültek a nem elsőrendű amerikai jelzálogadósok törlesztési nehézségei okozta nemzetközi tőkepiaci nyugtalanság miatt, a cseh korona az utóbbi két hónapban erősödött, mert a piaci szereplők a kis kockázatú befektetéseket keresik, és éppen ilyen, a japán jenhez hasonlóan, a csekély hozamú cseh korona is. Ezért a cseh korona az utóbbi két hónapban többnyire a többi térségi valutával szemben haladt.
A cseh korona a tartalékvaluta
Újabban, korábbi rekord teljesítményéhez képest, gyengélkedik a szlovák korona, mert a befektetők attól tartanak, hogy az EU statisztikai hivatalának államháztartás-elszámolási kifogásai miatt Szlovákia nem fogja tudni tartani az euróövezeti csatlakozásra kitűzött, 2009. január elsejei határidőt. A szlovák pénzügyminisztérium cáfolja ezt az eshetőséget.
Mihez kezdesz, lengyel alapkamat?
3 alá mennek jövőre a csehek
Szlovákia jövő januárban hátradőlhetMTI
Cikkek
Az IMF is borúlátó a világgazdasággal kapcsolatban
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 07:31
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) erőteljesen visszafogja az Egyesült Államok, és szerényebben az eurózóna, valamint Japán jövő évi gazdaságnövekedésével kapcsolatos várakozását
Cikkek
Peres úton kell behajtani a kartellezők büntetését
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 07:08
A hét közepéig választhatnak az államnak járó kártérítés megfizetése vagy az elhúzódó pereskedés között a kartellvádak miatt elmarasztalt autópálya-építők.
Cikkek
Megugrott a balti infláció: 7 alatt nincs megállás
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 06:54
Magasan állt a szeptemberi infláció a balti országokban, Litvániában 10 éves rekord szinten volt.
Az infláció kedvezőtlen alakulása miatt egyre távolibbnak tűnik az az időpont, amikor a balti országok csatlakozhatnak az eurózónához.
Hétfői bejelentés szerint Litvániában a szeptemberi éves szintű infláció 7,1 százalék volt az augusztusi 5,5 százalék után. A havi szintű emelkedés 1,4 százalékot tett ki. A helyi statisztikai hivatal adatai szerint az élelmiszerárak 12,7 százalékkal, a közüzemi árak 12,5 százalékkal nőttek éves szinten. A Danske Bank hétfőn ismertetett értékelése szerint Litvániában az infláció kezd kikerülni az ellenőrzés alól.
A másik balti országban, Lettországban az éves szintű szeptemberi infláció 11,4 százalékra nőtt az augusztusi 10,1 százalékról. Ebben szerepet játszott az élelmiszer-, valamint a közüzemi árak növekedése, továbbá a benzin drágulása. Az infláció havi szintű növekedése 1,4 százalék volt szeptemberben az augusztusi 0,4 százalékos emelkedést követően.
Észtországban szeptemberben ismét felgyorsult az infláció, miután az előző hónapban lassult: az éves szintű infláció 7,2 százalékra nőtt az augusztusi 5,7 százalékról. A szeptemberi havi szintű infláció 1,1 százalék volt, miután augusztusban csupán 0,1 százalékot tett ki a havi növekedés júliushoz viszonyítva.
Árgus szemmel figyelik az inflációnkat
Tovább gyorsult a cseh infláció
Még Bulgáriában is hamarabb lesz euró?
A Baltikum nem kér a harmonizált adóalapbólMTI
Cikkek
Ingatlanadó: sokat kell beszedni, hogy megérje
Privátbankár.hu | 2007. október 9. 06:35
Az új adónemet a cégek és a magánszemélyek is kötelesek lennének fizetni, így kerülhető el az értékes épületek rohamos tulajdonoscseréje. Ráadásul csak akkor éri meg kivetni, ha legalább néhány száz milliárd forintos bevétele lesz
Cikkek
Orvosi Nobel-díj: beletúrtak az egerek génjeibe
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 20:42
Megkezdődött a Nobel-hét! Az első 2007-es Nobel-díjat - az orvosit - két amerikai és egy brit állampolgárságú kutató, Capecchi és Smithies, illetve Evans kapta az őssejtkutatás terén elért eredményeiért
Cikkek
A tőkejövedelem megadóztatása - ezzel kampányol
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 19:55
A tőkejövedelmek 10-15 százalékos megadóztatásának jelszavát írta egyebek között zászlajára Zoran Milanovic horvát szociáldemokrata vezető, akinek balközép irányultságú Horvát Szociáldemokrata Pártja a novemberi választások fő esélyese a közvélemény-kutatások eredményei szerint.
Milanovic úgy fogalmazott a német hírügynökségnek adott zágrábi nyilatkozatában, hogy ezzel az intézkedéssel "igazságot szolgáltatna az alacsony bérű emberek tömegeinek". Szavai szerint csak azok ellenzik ezt az elképzelését, akik "az 1991 és 1995 között lezajlott háborúban kétes módokon milliárdokat kerestek".
Milanovic az ország "újraiparosítását" is tervezi, és azt ígéri, hogy ha győz, erősíteni fogja a régiókat a jelenleg "mindent uraló" Zágrábbal szemben.
A Horvátországba utazó turistákat is érdekelheti programjának az az eleme, hogy kormányra jutása esetén megváltoztatná az ittas vezetés szabályait. Jelenleg mindenki ittas vezetőnek számít Horvátországban, aki úgy vezet a horvát utakon, hogy a szervezetében - akármilyen csekély mennyiségben is - alkohol mutatható ki. Ezt a "nulla ezrelékes szabályként" ismert szabályozást Milanovic lehetséges kormánya felváltaná "a 0,5 vagy 0,8 ezrelékes szabállyal".
Milanovic szerint a jelenleg kormányzó jobbközép, konzervatív Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) számos politikusa korrupciós botrányokba keveredett, a HDZ kormányzása alatt az "egész államhatalom korrumpálódott". Úgy vélekedett, hogy Ivo Sanader kormányfő, illetve a HDZ kormányzása alatt a parlament "szavazógépezetté degradálódott", a képviselők "pártkatonákká" váltak, ezért megítélése szerint szükség lenne a törvényhozó testület megreformálására is.
Horvátország és Bulgária is leszerel
Elkészült az EU déli vízi kapuja
Ausztria vasfüggönyt húz?
Zöldet kapott a Mol: viheti a Tifont
MTI
Cikkek
Dráma Chicagoban: volt, aki belehalt a maratonba
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 19:31
Drámai jelenetek a chicagoi maratonon: rekordhőmérsékeletek közepette egy futó meghalt, több, mint 300 összeesett - 146-an kerültek kórházba
Cikkek
Elfogadták a Lex Molt
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 19:11
Az Országgyűlés elfogadta a Lex Mol néven emlegetett jogszabályt, vagyis a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő egyes törvények módosítását
Cikkek
Fizethet a minisztérium
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 18:40
Az egészségügyi tárcának fizetnie kell az Arany János utcai bejárata előtt parkoló autók után, ahogy ők is beszedik az emberektől a vizitdíjat - érvelt a Rogán Antal V. kerületi polgármester
Cikkek
2009-től egészségbiztosítási pénztárak - részletek
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 18:26
Az Egészségügyi Minisztérium nyilvánosságra hozta az egészségbiztosítási reform koncepcióját. Az új rendszerben a háziorvosok területi ellátási kötelezettsége nem változik
Cikkek
Hadgyakorlat a Bakonyban
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 18:08
"Bevetési Irány 2007" elnevezéssel hadgyakorlatot tartanak október 1-12. között a Magyar Honvédség kijelölt egységei Várpalota térségében, a bakonyi gyakorló- és lőtéren; a harcászati gyakorlat hétfői főpróbáját megszemlélte Havril András vezérezredes, a HM Honvéd Vezérkar főnöke.
"Évente tartunk egy olyan gyakorlatot, amelyen azt teszteljük, hogy a megadott feladatokat miként sikerült a kijelölt állománynak végrehajtania; 2007-re az volt a cél, hogy fejlesszük az ország védelméhez szükséges képességeket, másrészt eleget tudjanak tenni katonáink a missziós feladatok új kihívásainak" - nyilatkozta a vezérkari főnök a gyakorlatot követőn.
Meghatározó az új vezetési struktúra kialakítása is, amelyben döntő szerepet játszik az összhaderőnemi parancsnokság, s az alkalmasságának felmérése a "békevezetésre és a békétől eltérő vezetési rendszerben való működésre" - tájékoztatott a tábornok.
Havril András szerint a hétfői főpróba megmutatta, hogy az általa meghatározott feladatok végrehajtása időarányos és megfelelt a követelményeknek. A bakonyi gyakorlaton ezer katona és 260 különböző technikai eszköz, harcjármű vesz részt; köztük bevetettek négy harci helikoptert és egy-egy MIG-29-es repülőgép-párt és Gripen vadászgépet is.
A tizenegy napos bakonyi hadgyakorlatra való felkészülés és annak végrehajtása 450 millió forintba kerül - tájékoztatott a vezérkari főnök. A csütörtöki bemutató hadgyakorlatot megszemléli a miniszterelnök is a honvédelmi miniszter társaságában.
"Szőke Lavina 2007"
Oroszország új szövetsége
Budapesten a pakisztáni vezérkari főnökMTI
Cikkek
4 %-os reál-emelést akarnak a szakszervezetek
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 17:49
A szakszervezetek a kormány által tervezett 0,5 százalékos reál kereset-növekedéssel szemben 4 százalékos emelkedést akarnak elérni 2008-ban, s erre tesznek javaslatot az Országos Érdekegyeztető Tanács pénteki bértárgyalásán - jelentette be Borsik János, az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének (ASZSZ) elnöke Nyíregyháza-Sóstógyógyfürdőn.
A szakszervezetek számára elfogadhatatlan a kormány fél százalékos mértékű ajánlata, különösen annak tükrében, hogy az idén a számítások szerint 6,2 százalékkal csökkennek a reál keresetek, illetve csak a járulékok emelése 5,7 százalékos nettó veszteséget jelent a munkavállalóknak. A központi bérajánlás a helyi tárgyalásokhoz jelent segítséget, mivel befolyásolja a munkaadói-munkavállalói alkut.
Az ASZSZ elnöke ezúttal is kitért a korkedvezményes nyugdíjról szóló törvénytervezetre, és megismételte: óva inti a kormányt attól, hogy az érintett munkavállalók szempontjából elfogadhatatlan módosítást "keresztül vigye", s konfrontálódjon a közlekedési dolgozókkal.
A szakszervezeti vezető bírálta az egészségbiztosítási rendszer tervezett átalakítását is, és tárgyalásokat sürgetett róla. "Nem elég, hogy az internetre felkerül a koncepció, a kormány nem bújhat az úgynevezett nyitott jogalkotás demagógiája mögé, a tervezetről tárgyalni kell" - hangsúlyozta. Szerinte a profitalapú biztosítás következtében tovább rétegeződik a társadalom, csak a tehetősebbek kapnak majd jobb szolgáltatást, a 700 ezer "mélynyomorban élőért", a 3-3,5 millió szegényért, az idős, beteg emberekért aligha lesz verseny. A szakszervezetek ezért tiltakoznak az átalakítás megismert módszerei ellen.
Sztrájk a német vasutakon
Min. 9 százalékot szeretne az MSZOSZ
"Vissza a korkedvezményes nyugdíjtervvel!"
Itt a 2008-as költségvetés - mennyi az annyi?MTI
Cikkek
Bajban a világgazdaság - megmenthető Amerika?
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 17:47
Meredeken rontotta a fejlett ipari térségre gazdasági növekedési előrejelzését a Fitch. Szerintük a Fed további agresszív kamatcsökkentést hajt végre, az EKB korábban várt kamatemelése elmarad
Cikkek
Majd két dollárt esett az olajár
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 17:36
Hétfőn késő délután 2 dollár körüli mértékben csökkent a kőolaj ára Londonban és New Yorkban.
Röviddel 17:30 óra előtt az Intercontinental Exchange (ICE) londoni IPE-jegyzésében az északi-tengeri Brent novemberi lejárata 1,96 dollár gyengüléssel 76,94 dolláron volt. A New York-i árupiacon (NYMEX) a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta novemberi jegyzése 1,91 dollárral 79,31 dollárra hanyatlott.
Az árcsökkenést elsősorban a dollár erősödése segítette, miután az elmúlt hetekben többször rekord mélyponton állt az euróval szemben. A WTI ára szeptember 20-án történelmi csúcson, 83,90 dolláron is állt, amihez a gyenge dollár mellett az is hozzájárult, hogy az alapkezelők jelentős befektetéseket hajtottak végre a nyersanyagpiacokon.
Friss tőzsdei árfolyamokMTI
Cikkek
Az alumínium lesz a legkeresettebb fém
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 17:29
Hamarosan az alumínium lesz a legkeresettebb fém a világon - állítja elemzésében a Barclays Capital. A bankcsoport előrejelzése szerint az alumínium iránti kereslet a következő években legalább négyszer akkora lesz, mint az elmúlt évtizedben, miután az egyik legnagyobb felhasználó, Kína várhatóan 2009-ben nettó importőrré válik.
Az elemezés szerint a termelés növekedése egyelőre épphogy elegendő az igények fedezésére, 2008-ban kis többlet várható, majd 2009-ben beköszönt a szűk esztendő. Emiatt az árak emelkedésére lehet számítani: az idén még marad a lanyhának számító irányzat, a jövő év második felében azonban már drágulás várható, s az ár elérheti a 3 ezer dollárt tonnánként. Jelenleg egy tonna alumínium ára 2400 dollár körül van.
Die Presse: virágzó üzlet a magyaroknál a fémlopás
Fém? Szén? Mindenki félrebeszél az új Boeingról
Egyesüléssel jön létre a világ legnagyobb alumíniumipari cégeMTI
Cikkek
Kilenchavi államháztartási hiány: a GDP 4,5 %-a
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 17:20
Az államháztartás első kilenc havi hiánya - az önkormányzatok nélkül - 1.147,1 milliárd forint volt, a GDP 4,5 százaléka. A szeptemberi államháztartási deficit 164,9 milliárd forintot tett ki.
A pénzügyi tárca korábban 2007. szeptemberére - önkormányzatok nélkül - 200,1 milliárd forint hiányt prognosztizált, az első kilenc hónapra pedig az előzetes becslés szerint 1.182,4 milliárd forint deficitet várt, ami a GDP 4,6 százalékával lett volna egyenlő.
Az év egészére a Pénzügyminisztérium (PM) a GDP 6 százalékának megfelelő, 1.529,4 milliárd forint pénzforgalmi deficitet prognosztizál.
Augusztusban - önkormányzatok nélkül - az államháztartás 69,1 milliárd forint deficittel zárt.
Tavaly az államháztartás első kilenc havi pénzforgalmi hiánya - helyi önkormányzatok nélkül – 1.457,2 milliárd forintot tett ki, a GDP 6,3 százalékát.
Veres: 1600 milliárdot odaírhatunk 2009-hez
Mínuszban vagyunk, de Veres derűlátó
Az Ecostat csak az idei hiánnyal ért egyet
Szárnyal a magyar export (hanganyag)MTI
Cikkek
Nokia Intellisync Mobile Suite: Mozgásba hozza az üzletet
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 17:05
Sokat utaznak munkatársai? Bárhol bármikor el akarja érni leveleit, szerveren tárolt fájljait? A Nokia Intellisync Mobile Suite-tal a mobil iroda már nem csak egy elvont fogalom, hanem egy megtérülő, biztonságos befektetés (x)
Cikkek
Mínuszban zárt a BUX
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 16:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 83,93 pontos csökkenéssel, 27.879,10 ponton zárt hétfőn. A pénteki záró értékéhez képest ez 0,30 százalékos csökkenés.
A részvénypiac forgalma 20,8 milliárd forintot ért el, a vezető részvények vegyesen szerepeltek: a Mol több mint 2,5 százalékkal gyengült, a Magyar Telekom, az OTP és a Richter pedig erősödéssel zárt.
Alacsony forgalom és általában kis ármozgások jellemezték a hétfői kereskedést - mondta Juhász Richárd, a Concorde Értékpapír Zrt. üzletkötője. A kereskedési szempontból unalmas napon a befektetők a "Lex Mol" országgyűlési elfogadására vártak. A magyar olajpapír áresését többen ennek tulajdonították - tette hozzá.
A kereskedő szerint a hét kezdő napja az európai, sőt az amerikai piacon is eseménytelen volt, az ármozgások plusz-mínusz 0,5 százalékon belül maradtak.
A Mol 745 forintos, 2,68 százalékos gyengüléssel, 27.050 forinton fejezte be a kereskedést, az olajrészvény forgalma 9,92 milliárd forintot tett ki.
A Magyar Telekom 9 forinttal, 0,96 százalékkal 944 forintra emelkedett, 1,53 milliárd forintos forgalomban.
Az OTP részvények 3,78 milliárd forint értékben forogtak, árfolyamuk 10 forinttal, 0,11 százalékkal 9.490 forintra emelkedett.
A Richter papírok 39.000 forintot értek a kereskedés végén, 1.005 forinttal, 2,65 százalékkal többet, mint pénteken záráskor, forgalmuk 4,91 milliárd forintot ért el.
Az Egis a pénteki záróárhoz képest 10 forinttal emelkedett, 23.000 forinton zárt, a gyógyszergyár részvényeire 65,5 millió forint értékben születtek üzletek.
A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 0,05 ponttal, +0,00 százalékkal 3.582,06 pontra emelkedett.
Nézze meg, hogyan zártak részvényei!
MTI
Cikkek
10 ezer milliárd forint az állami vagyon
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 16:06
Az Országgyűlés gazdasági és mezőgazdasági bizottsága is egyhangúlag támogatta Nagy János kinevezését a Nemzeti Vagyongazdálkodási Tanács elnökévé
Cikkek
Gazdasági megállapodás a szingapúri kormányfővel
Privátbankár.hu | 2007. október 8. 15:50
Várhatóan a mianmari konfliktusról is szó lesz a szingapúri miniszterelnök budapesti tárgyalásain. Li Hszien Lung három napra hétfőn délelőtt érkezett a magyar fővárosba és kedden tárgyal Gyurcsány Ferenc kormányfővel.
Li Hszien Lung hétfőn először Szili Katalin házelnökkel találkozik, magyarországi tartózkodása során Sólyom László köztársasági elnökkel, Kóka János gazdasági miniszterrel és Medgyessy Péter exkormányfővel is megbeszélést folytat. A szingapúri kormányfő két üzletember-találkozón is részt vesz a háromnapos úton, az ELTÉ-n pedig díszdoktorrá avatják.
A két kormányfő keddi találkozóján a tervek szerint kétoldalú gazdasági megállapodást ír alá. Magyarország és Szingapúr várhatóan informatikában és a gyógyszeriparban működhet együtt. A látogatás során további két megállapodást aláírnak majd: az egyik egy intézményközi, amelynek magyar résztvevője a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal (NKTH) lesz, a másik pedig egyetemek közötti, az ELTE részvételével.
Li Hszien Lung nemcsak Szingapúr nevében tárgyal majd Budapesten. A városállam jelenleg a Délkelet-Ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) soros elnöke.
Magyarország Szingapúr legjelentősebb gazdasági partnere a régióban. 2006-ban az árucsere forgalom meghaladta a 700 millió dollárt, ebből a magyar export több mint 130 millió, az import 580 millió dollár volt. Szingapúri cégek eddig mintegy 70 millió dollárt fektettek be Magyarországon. Szingapúr nemcsak befektetési célországként tekint Magyarországra, egyre inkább az innováció és az alapkutatás terén szeretne együttműködni - mutattak rá minisztériumi források.
A budapesti tárgyalásokon várhatóan szó lesz a mianmari konfliktusról, India és Kína felemelkedéséről és a balkáni kérdésekről is.
Gyurcsány Ferenc és Li Hszien Lung legutóbb 2005-ben találkozott Szingapúrban, a magyar miniszterelnök délkelet-ázsiai útján. Akkor a gazdasági mellett a kulturális és az oktatási kapcsolatok fejlesztését jelölték meg célként.
Li Hszien Lung miniszterelnökként eddig kétszer járt Európában: először Nagy-Britanniában, majd Németországban és Franciaországban tárgyalt. Magyarország és Szingapúr 1970-ben létesített diplomáciai kapcsolatot. Az első állandó magyar nagykövet 2001-ben kezdte meg működését a városállamban. Szingapúr utazó nagykövettel és tiszteletbeli konzullal képviselteti magát Magyarországon.
Japán az EU-val szemez
A Világbank értékeli a reformokat
Magyarországot a BT-be!MTI
Friss
A 100 Leggazdagabb
-
Balogh Levente sportvezetői szerepre készül a Magyar Judo Szövetségnél2026. április 28. 14:30 -
Közel-keleti tárgyalásokat folytatott Jászai Gellért a 4iG jövőbeli együttműködéseiről2026. április 28. 05:30 -
Csányi Sándor tovább növeli érdekeltségét a biztonságtechnikai piacon2026. április 27. 14:30 -
Újjáépíti a debreceni Pálma éttermet a magyar milliárdos2026. április 27. 06:30 -
Nem tesz jót a luxus látványa a férfiaknak: önértékelési gondokat és vásárlási kényszert okozhat2026. április 24. 15:30
További hírek >
Piac&Profit cikkei
-
Az iráni háború hatalmas csapást mért az arab egységre
06:32
-
A hurráoptimizmus után: mi várhat a tőzsdére Magyar Péterék kormánya alatt? Interjú
05:39
-
Csendben pusztít a munkahelyi stressz
16:55
-
Felülteljesített a Coca-Cola: profitban és bevételben is verte a várakozásokat
14:51
-
Rekordokat dönt a budapesti Flippermúzeum
13:08
Turizmus Online cikkei
-
The St. Regis Budapest – ahol a monarchia eleganciája randevúzik a modern luxussal
16:29
-
Hogyan támogatják a kiegészítő bevételek a hotelárazást?
14:36
-
Wizz Air: 2025 értékelése, idei kitűzött feladatok
14:12
-
Lufthansa: extra díj a fedélzeti kézipoggyászra
12:52
-
Milyen lesz a turizmus új korszaka?
10:23
A vidék hírei
-
Majális Andornaktályán: egész napos programokkal várják a látogatókat május 1-jén
18:32
-
Vitte a motort... vitte volna
15:07
-
Feljelentés az NKA-támogatások miatt: több tízmillió forint érkezett egri kulturális szereplőkhöz I.
14:29
-
Orbán lebeg: felajánlotta lemondását a Fidesz elnökségének, de még nem döntöttek
13:59
-
Tarr Zoltán és Tanács Zoltán is miniszteri felkérést kapott
12:36
legolvasottabb
-
Dőlni kezdett a pénz Magyarországra két nappal a választás után
2026. április 14. 12:17
-
Gátszakadás: itt vannak a Publicus legfrissebb adatai a Tisza és a Fidesz népszerűségéről
2026. április 10. 08:38
-
Magyar Péter komoly figyelmeztetést kapott Londonból
2026. április 14. 07:12
-
Kiderült, milyen búcsúajándékot adnak Brüsszelben Orbán Viktornak
2026. április 16. 10:07
-
Rakétaként lőtt ki a forint és az OTP, Mészáros Lőrinc cégei zuhannak a tőzsdén
2026. április 13. 10:11
top 24
-
Hatékonyabb lesz a Nemzeti Vagyonvisszaszerzési és Védelmi Hivatal, mint az elszámoltatási biztosok?
2026. április 28. 19:01
-
A Patrióták nekimentek, de így is elfogadta az Európai Parlament a hétéves költségvetés tervét
2026. április 28. 15:11
-
„Negyven nap után már nem törődnek a túléléssel” – döbbenetes állapotok az ukrajnai fronton
2026. április 28. 18:31
-
Hogyan döntenek ma Varga Mihályék?
2026. április 28. 08:23
-
Bárcsak mindig ilyen erős lett volna a forint
2026. április 28. 07:24
Feszült volt a várakozás. 

