Hírek
Cikkek Nagyobb drágulás, sokkal kevesebb építkezés az USA-ban 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 15:34
Szeptemberben 10,2 százalékkal, több mint 14 éve a legalacsonyabb szintre csökkent a megkezdett lakóingatlan-építés az Egyesült Államokban, éves szintű 1,191 millióra. Ugyanakkor az építési engedélyek száma is 1995 januárja óta nem látott mélypontra süllyedt: 7,3 százalékos csökkenéssel éves szintű 1,226 millióra. A Dow Jones Newswires által megkérdezett szakértők szeptemberben a megkezdett lakóingatlan építést csak 4,2 százalékkal  várták mérséklődni, 1,275 millióra, az előző havi 1,331 millióról. A várakozásokban ugyanakkor az szerepelt, hogy szeptemberben a lakásépítési engedélyek száma csak 3,5 százalékkal éves szinten 1,275 millióra csökkent az augusztusi 1,322 millióról.   Augusztushoz képest szeptemberben 0,3 százalékkal - négy hónapja a legnagyobb mértékben - emelkedett az átfogó fogyasztói árindex az Egyesült Államokban. Az energia- és élelmiszerárak nélkül számolt maginfláció 0,2 százalék volt, összhangban az elemzői várakozásokkal. A Dow Jones Newswires által megkérdezett elemzők szeptemberben 0,2 százalékos emelkedést vártak a júliusi 0,1 százalékos csökkenést követően. (Július: +0,1 százalék.) Előrejelzésük szerint az élelmiszer- és energiaárak nélkül számított szeptemberi magindex 0,2 százalékkal bővült, miután augusztusban 0,2 százalékkal nőtt. (Július: +0,2 százalék.) Leálltak az építkezésekkel az amerikaiak Fellendült az amerikai ingatlanépítés Tízéves mélyponton az amerikai építkezések számaMTI
Cikkek A béradatok bátoríthatják a "kamatőröket" 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 15:25
Fél százalékpontos kamatcsökkentést sem zártak ki erre a hónapra egyes londoni felzárkózó piaci elemzők a friss magyarországi bérkiáramlási és munkapiaci adatok után.
Cikkek Most riolitbányászattal riogatják Tokajt a szlovákok 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 15:20
Újabb, a tokaji történelmi borvidéket fenyegető környezetszennyező beruházást próbál megvalósítani egy társaság Szlovákiában: Tokajtól karnyújtásnyira ezúttal perlit gyártáshoz szükséges riolitot akarnak felszíni bányászással kitermelni, miközben még messze nem hárult annak veszélye, hogy a szlovák környezetvédelmi tárca esetleg rábólint az ennél is nagyobb környezeti károkkal fenyegető tőketerebesi (Trebisov) hőerőmű megépítését célzó projektre. Kassa megye önkormányzata kézzel lábbal hadakozik a Kisbáriban (Bara) létesítendő felszíni bánya megnyitása ellen. Noha a megyei önkormányzat kizárólagos jogkörei bőségesen elegendők egy ilyen beruházás megakadályozásához, a selmecbányai (Banská Stiavnica) székhelyű Országos Bányahivatal (HBÚ) kassai körzeti kirendeltsége a kisbári terepen már ki is tűzte a felszíni bányaparcella helyét, ahol robbantásos technológiával termelnék ki a riolitot, azt az üveges szerkezetű vulkáni kőzetet, amelyből egyszerű, hevítéses technológiával, nagyon olcsón tudnák előállítani az építőipar igen széles spektrumában alkalmazható, jó áron, nagy haszonnal értékesíthető végterméket. Zdenko Trebula, a Kassa Megyei Közgyűlés elnöke a tiltakozáson túlmenően Jaroslav Izák környezetvédelmi miniszterhez fordulva azonnali közbelépésért folyamodott, és azt kérte: a tárca a lelőhely nevesítését is tiltsa meg, tekintettel arra a körülményre, hogy a közvetlen térséget a világörökséghez tartozó tokaji történelmi borvidék szennyezné, s ezért elsődleges védelemre szorul. Annál is inkább, hogy Magyarországhoz hasonlóan a borvidék szlovákiai térfélre eső részéért, és az ott megtermő borok márkavédelméért Pozsony igencsak sokat kardoskodott. Trebula Marek Madaric kulturális miniszterhez is levelet írt, melyben azt szorgalmazta, hogy - mivel a tokaji történelmi borvidék Magyarországi térsége évek óta a Világörökség részét képezi - Szlovákia is tegye meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy a térfelére eső terület is felkerüljön az UNESCO jegyzékére, annál is inkább, mert ez a rang a durva környezetszennyező ambíciók ellen is egyfajta védelmet nyújtana. Az ügyben egyelőre sem a környezetvédelmi, sem a kulturális miniszter nem jelzett vissza. A szlovák környezetvédelmi minisztérium azonban máig nem nyilatkozott a korábbi, a tokaji borvidéket ennél is vészesebben fenyegető tiltakozásokra. Tavasszal derült ki, hogy a nevében (a már nem létező) Csehszlovákiát feltüntető cseh-szlovák energetikai társaság (CES) a Tokajhoz hasonlóképpen közeli szlovákiai városban, Tőketerebesen három - két szén és egy gáztüzelésű - hőerőművet akar felépíteni, amelynek levegőbe kerülő hulladékanyaga végzetesen megpecsételné a tokaji szőlők, így a világhírű hungarikum, a tokaji borok sorsát. A tőketerebesi önkormányzat előbb beleegyezett a tervbe, majd az erőteljes lakossági ellenszegülés terhe alatt végül nemet mondott, de a beruházó azóta is - aggodalmakat indokoló magabiztossággal - olyan "környezettanulmányokat" népszerűsít, amelyek szerint a közel ezer megawatt teljesítményű tőketerebesi hőerőmű nem veszélyezteti a tokaji borvidéket. A szlovák környezetvédelmi tárca már hónapok óta elemzi ezeket a tanulmányokat, de egyelőre nem nyilatkozik. A zempléniek egy emberként mondanak nemet az erőműre .Fodor mindent megtesz az erőmű ellen Tőketerebes behúzhatja a féket erőműügyben Hihetetlen, de igaz: Szlovák szénerőmű Tokaj mellett MTI
Cikkek Demján cukorgyárat épít az oroszoknak, városközpontot a szlovénoknak 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 14:47
A TriGránit mintegy egymilliárd dollárt fektet be a voronyezsi területen - közölte Demján Sándor a helyszínen a terület kormányzójával folytatott megbeszélés után. A keddi sajtóértekezletről szerdán Moszkvába érkezett hír szerint Demján elmondta: döntés van már arról, hogy a TriGránit napi 8-12 ezer tonna kapacitású cukorgyárat épít a térségben. Korábbi értesülések szerint a beruházás értéke mintegy 200 millió euró. Demján Sándor kifejtette: a TriGránit célja az, hogy ha bevonul a területre, legalább egymilliárd dollárnak megfelelő összeget fektessen be, s egész beruházáscsomagot alakítson ki, a lehetővé teszi a minőségi kivitelt és a projekt jobb ellenőrzését. Vlagyimir Kulakov voronyezsi kormányzó elmondta: a Demján Sándorral folytatott megbeszélésen szó volt arról is, hogy az állam és magánvállalkozók közös fejlesztésében (PPP) épülő lakásokba költözhessenek a legöregebb, balesetveszélyes házak lakói. "Felajánlottuk a beruházónak azt is, hogy vegyen részt Boriszoglebovszk vízellátásának kiépítésében, amely mintegy egymilliárd rubeles befektetést kíván, valamint Voronyezsben a déli víztározó létrehozásában, amely 500-600 millió rubelbe kerül majd" - mondta a kormányzó. Demján Sándor mindehhez hozzáfűzte, hogy a TriGránit oroszországi projektjeit a Torgovij Kvartal elnevezésű orosz ingatlanfejlesztő cég irányítja, amelyben a TriGránit 50 százalékos részesedést vásárolt szeptemberben. Több mint 220 millió eurós beruházással új városközpontot épít Ljubljanában a TriGránit, Záhony és Koper között pedig szárazföldi konténerkikötő fejlesztése indulhat. A magyar és szlovén kormány első, a szlovéniai Lendván tartott együttes ülését üzleti megállapodások is kísérték. Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a Magyar-Szlovén Üzleti Tanács létrejöttének aláírásakor kiemelte: komoly lehetőségek rejlenek még a két ország gazdasági kapcsolataiban, amelyeknek lökést adhat az üzleti tanács megalakítása. A miniszter példaként említette, hogy 2008-tól Magyarországnak "saját tengeri kikötője" lesz, miután megállapodást kötöttek Koper és Záhony együttműködéséről is. A Masped Zrt., a Magyar Logisztikai Klaszter és a koperi kikötőt üzemeltető társaság olyan szándéknyilatkozatot írt alá, amely magyarországi, szárazföldi regionális konténerkikötő létrehozásáról szól. Jelentős magyar befektetésként értékelték a résztvevők a szlovén vasúttársaság és a TriGránit ingatlanfejlesztő szerződésének létrejöttét a ljubljanai Emonika City Center építéséről. Kibédi Varga Lóránt, a TriGránit vezérigazgatója az aláírást követően elmondta: a szlovén vasúttársaság pályázatát nyerték el egy 200 ezer négyzetméteres új városközpont kialakítására. A Ljubljana szívében kialakítandó épületegyüttesben bevásárlóközpont, irodaház, lakások és szálloda kap helyet. A 220 millió eurós - 55-60 milliárd forintos - fejlesztés jelenleg a legnagyobb zöldmezős beruházás Szlovéniában - értékelte a vezérigazgató. Hozzátette: a jövő év elejére várják az engedélyeket, majd 8-9 hónappal később az építkezés indítását. Az elképzelések szerint 2009 karácsonyára készül el a bevásárlóközpont, majd 2010-re fejeződik be a teljes ljubljanai beruházás. Demjáné a trón Állja szavát a Trigránit (hanganyag) A Trigránit megkezde az 5 milliárd elköltését MTI
Cikkek A Fidesz pénteken kezdi gyűjteni az aláírásokat 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 13:38
A Fidesz és a KDNP péntek délután kezdi el az aláírásgyűjtést a vizitdíjról, a kórházi napidíjról és a tandíjról szóló népszavazásokhoz - jelentette be Tarlós István, a népszavazási kampány vezetője és Nyitrai Zsolt, a Fidesz operatív igazgatója, miután szerdán délben átvették az Országos Választási Iroda vezetőjétől a hitelesített népszavazási aláírásgyűjtő íveket. Rytkó Emília, az OVI vezetője A4-es és A3-as formátumban is átadta a hitelesített aláírásgyűjtő íveket a két politikusnak, akik elmondták, hogy az ívek sokszorosítását és kiküldését követően, pénteken délután kezdődik a kérdésenként szükséges 200 ezer aláírás összegyűjtése. Erre Orbán Viktor pártelnök keddi közlése szerint a Fidesz 48 óra alatt képes lesz, így vasárnap délutánig tarthat a gyűjtés. A népszavazási kampány irányítója nem zárta ki, hogy a Fidesz október 23-i nagygyűlésén, a népszavazás kezdeményezésének egyéves évfordulóján jelentik majd be, hogy összegyűjtötték a szükséges aláírásokat. Tarlós István azt mondta: feltehetőleg az ünnep utáni első munkanapon, vagyis már jövő héten szerdán beadják az összegyűjtött aláírásokat az OVI-nek. Orbán: Írjunk történelmet! Gyurcsány: Most senki sem menekülhet! Lehet népszavazás a tandíjról, a vizitdíjról és a kórházi napidíjról! Ha te így, én is így: a Fidesz is az OVB-hez mentMTI
Cikkek A dugóban ülőket szólongatja a BKV 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 13:32
"Így húz el melletted a BKV", "BKV-val már rég ott lennél" feliratú táblákkal utcai kampányba kezdett a közlekedési cég a főváros nagyobb csomópontjaiban. A kéthetes kampány során szeretnének minél több, dugóban ülő autóst meggyőzni arról, hogy a közösségi közlekedés nemcsak olcsóbb, hanem jóval gyorsabb is - mondta Zelenák Tibor, a BKV főosztályvezetője sajtótájékoztatón a Rákóczi úton, a kampány környezetében. Hozzátette: az elmúlt 10 évben 20 százalékkal nőtt az ingázók száma, és azt szeretnék, ha egy részük legalább alkalomszerűen a környezetkímélő közösségi közlekedést választaná. Arra a kérdésre, hogy a BKV rendelkezik-e elegendő kapacitással, ha megnőne az utasok száma, azt válaszolta: szakembereik azon dolgoznak, hogy a járatok minél jobban alkalmazkodjanak az utasok igényeihez. Behajtókat fogad fel a BKV "Blöffökkel riogat a BKV" .Kevés az utas, számol a BKV Még kevesebb BKV-járat? Így nem fogunk átszokniMTI
Cikkek Kapósabb lesz a kicsi, főleg ha különleges 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 13:28
A budapesti szállodapiacon is sikeresen fognak megjelenni az ún. boutique-hotelek, melyek kis szobaszámú, belvárosi és egyedi kialakítású létesítmények.
Cikkek Fidesz: Gazember a kormány, ha a biztosítók mögé áll 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 13:16
Ha a kormány enged a biztosító társaságok követeléseinek, akkor "gazemberséget követ el" - mondta Mikola István, a Fidesz sajtótájékoztatóján. Az ellenzéki politikus arra a sajtótájékoztatón is kiosztott dokumentumra hivatkozott, amely szerint az egészségbiztosítási piacra belépő társaságok azt kérik, hogy az állam garantálja számukra a profitot, biztosítsa a bevételi és kiadási oldal egyensúlyát, és korlátozza a szolgáltatásokhoz való hozzáférést. A tízpontos, "Biztosítói álláspont" címet viselő dokumentum szerint akkor van értelme az üzleti biztosítók bevonásának a rendszerbe, ha a létrejövő biztosítókban meglesznek az üzleti döntéshozatal feltételei, meghatározzák az "alapcsomag" tartalmát, ami azt jelenti, hogy az államnak ki kell mondania: nem lesz teljes és korlátlan a hozzáférés a szolgáltatásokhoz, és a társaságok piacra lépésének feltétele a rendszer kiszámítható és elfogadható mértékű kockázata. Az anyagban arról is olvasni lehet, hogy a biztosítóknak csak úgy érdemes a rendszerben részt venniük, ha tényleges cselekvési szabadságot kapnak például a szerződéskötésben, a protokollokban, a betegirányításban, ezen kívül többletfeladataik (ügyfél írásbeli tájékoztatása, szolgáltatók minősítése, ügyfélszolgálati hálózat) ellátását a költséghányadban ismerik el. Politikai garanciát kérnek továbbá - nominális értéken - arra az összegre, amelyet befektetnek a rendszerbe, az új vállalatok indulásáig, amennyiben a társaságok a működés első öt évében úgy döntenének, hogy tulajdonrészüket értékesítik. Mikola István kérdésre válaszolva nem kívánta megnevezni, hogy mely biztosítók állították össze az anyagot. Hozzátette: a biztosítók rejtőzködnek. Mint fogalmazott, eddig egyetlen biztosító sincs, aki "arccal" vállalná, hogy részt vesz a rendszerben. Az ellenzéki politikus ismét kinyilvánította, hogy amennyiben a Fidesznek lehetősége lesz, visszaállítja a nemzeti kockázatközösségen alapuló szolidaritási rendszert. A párt jogászai már kidolgozták a lehetőségét annak, hogyan lehet - mint fogalmazott - "visszacsinálni" a rendszert. Kiemelte: ha a kormány elfogadja a fenti követeléseket, akkor a biztosítótársaságok "mögé áll", lemondva ezzel az emberek gyógyulási biztonságáról, ami gazemberség. Szó nincs arról, hogy nyereségorientált biztosítók diktatúrája, rémuralma következne be - jelentette ki Kökény Mihály, az Országgyűlés Egészségügyi Bizottságának szocialista elnöke. A szocialista politikus Mikola István szavaira reagált. Kökény Mihály kiemelte: az egészségbiztosítási reform kapcsán az ellenzék a parlamenti demokrácia kereteit feszegeti. Mint mondta, Mikola István semmilyen javaslattal nem állt elő a tekintetben, hogyan lehetne végrehajtani az egészségbiztosítás reformját. Mikola István olyan változásra mond nemet, amely megőrzi a nemzeti kockázatközösséget, a szolidaritást - szögezte le a szocialista képviselő. Hozzátette: a rendszer az új pénztári szereplőkkel elősegíti egy betegbarát, betegközpontú finanszírozó létrejöttét. Kökény Mihály szerint a Fidesz arra mond nemet, hogy legyen végre valaki, aki őrködik a betegbiztonsági szabályok betartásán. Mint elhangzott, az MSZP olyan biztosítási rendszert akar, amelyben fennmarad a kötelező jövedelemarányos járulékfizetés, és egységes a szolgáltatási csomag. Kökény Mihály közönséges hamisítványnak" nevezte azt a dokumentumot, amelyet Mikola István sajtótájékoztatóján kiosztott. Eü-reform: a szakszervezetek hajthatatlanok Szakszervezetbe menekülnek az orvosok "Köze nem lesz a biztosítóknak a betegekhez" Megállapodtak! Lehet licitálni az eü-pénztárakra MTI
Cikkek Magyar-szlovén kormányülés: nyolcszoros kézrázás 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 12:27
Nyolc kétoldalú megállapodást írtak alá a szlovéniai Lendván a szlovén és a magyar kormány képviselői, az együttes kormányülés első részének zárásaként.
Cikkek Egy nap alatt 1,5 milliót "keres" egy adóellenőr 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 12:18
Az "ADÓ FBI" az év eleje óta 134 ügyben 614 központosított ellenőrzést rendelt el, s a már lezárult 214 ellenőrzés nyomán a kiemelt ügycsoportokban mintegy 12,1 milliárd forint adókülönbözetet állapított meg.
Cikkek Az OMV a frigy után rögtön hűvösre tenné a Molt? 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 12:09
Ha az OMV és a Mol egyesülne, olyan monopolhelyzetbe kerülne az új cég, amihez az európai versenyhivatal sohasem járulna hozzá - mondta Mosonyi György.
Cikkek Újraindul a per a Postabank volt könyvvizsgálói ellen 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 12:06
A Fővárosi Bíróság Gazdasági Kollégiumában újraindult az a per, amelyet a magyar állam indított több mint hat évvel ezelőtt a Postabank volt könyvvizsgáló cégei ellen, a következő tárgyalás várhatóan jövő év április 4-én lesz. A magyar állam és társai, mint felperesek több mint 6 évvel ezelőtt indítottak kártérítési pert a Deloitte könyvvizsgáló cég és két másik könyvvizsgáló ellen. Együttesen mintegy 170 milliárd forintot követeltek a Postabank egykori könyvvizsgálóitól, mert álláspontjuk szerint a könyvvizsgálók hozzájárultak ahhoz, hogy a pénzintézet működéséről, gazdasági teljesítményéről hamis kép alakuljon ki. Az alperesek auditált postabanki mérlegei alapján került sor az 1997-es, illetve 1998-as tőkeemelésekre, majd a bank konszolidációjára, amelyek összességében mintegy 170 milliárd forintjába kerültek az államnak. Az új eljárás azért indult, mert ez év március 2-án a Fővárosi Ítélőtábla a kártérítési perben az állam által követelt, mintegy 132 milliárd forintnyi konszolidációs kárt illetően megalapozatlanság miatt hatályon kívül helyezte a Fővárosi Bíróság elsőfokú ítéletét. Egyúttal a Fővárosi Ítélőtábla másodfokú határozatával mindhárom alperes vonatkozásában új eljárásra utasította a Fővárosi Bíróságot, és jogerősen elutasította a több mint 6 éves perben a részvénynévérték-csökkenéssel kapcsolatos 40 milliárd forintos állami kárigényt, mindhárom, perben érintett könyvvizsgáló cég vonatkozásában. Létrejött a világ legnagyobb magánbankja Tízezermilliárdról döntenek az éj leple alattMTI
Cikkek "Most fizetjük a hibás gazdaságpolitika árát" 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 11:55
A korábbi 3,2 százalékról 2 százalékra módosította idei GDP-növekedési előrejelzését a GKI Zrt., a jövő évre most először kiadott prognózisa 3,5 százalék - jelentette be Vértes András elnök.
Cikkek Al Gore nem indul az elnökségért 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 11:05
Nem indul a jövő évi elnökválasztáson Al Gore volt amerikai alelnök - jelentette ki szerdán egy Norvégiában adott interjúban maga a 2007-es Nobel-békedíj nyertese.
Cikkek Rizikós hitelek - van hova mutogatni 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 10:46
Bankárok szerint a devizakölcsönök felfutása nem jár különösebb kockázattal, és ha minden kötél szakad, a központi bank majd úgyis segít
Cikkek Kihalt a forintpiac 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 10:16
A bankközi devizapiacon érdekelt kereskedők szerint egyelőre nem indult be a valódi piac, meglehetősen visszafogott a forgalom a forint vonatkozásában. Egy euróért jelenleg 250,81 forintot adnak, ami hajszálnyi erősödést jelent a kedd délutáni 250,95/251,05-ös szinthez képest. Legfrissebb devizaárfolyamokMTI, Privátbankár
Cikkek Al Gore nem vállalja 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 10:06
Nem indul a jövő évi elnökválasztáson Al Gore volt amerikai alelnök - jelentette ki egy Norvégiában adott interjúban maga a 2007-es Nobel-békedíj nyertese. "Egyáltalán nem áll szándékomban indulni az elnöki posztért" - mondta a 2000. évi amerikai elnökválasztás vesztes demokrata párti jelöltje, akit arról kérdeztek, hogy a Nobel-díj mennyiben befolyásolja elnöki ambícióit.     A tekintélyes kitüntetés odaítélése előtt néhány nappal egy amerikai politikai szervezet 136 ezer támogató nevében egy napilapban megjelent fizetett felhívásban kérte Gore-t, hogy induljon az elnöki posztért folyó küzdelemben. Al Gore és a klímaügyi szakértők kapták a Nobel-békedíjat Kínos: megint Bushon röhög a világ MTI
Cikkek Szélessávú étlap - nagy net teszt 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 10:05
Virtuális gyönyörtől sugárzó tekintetünk a képernyőre mered: élvezzük, hogy bármikor cseveghetünk, mozizhatunk, olvasgathatunk, e-mailezhetünk. De vajon mennyiért részesülhetünk az internet nyújtotta lehetőségekből? Előfizetési lehetőségek a Privátbankár kosarában
Cikkek Főhet a dízelesek feje - zárul az olló 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 09:35
Tovább csökkent a gázolaj és a 95-ös benzin közötti átlagos árkülönbség - még mindig megéri utánanézni, hol érdemes tankolni
Cikkek Havi 112 ezer lapul egy átlagos borítékban 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 09:19
Az idei év első nyolc hónapjában a KSH adatai szerint a reálkeresetek 6,3 százalékkal csökkentek a tavalyi év azonos időszakához képest
Cikkek Tovább folytatódhat a tőzsdei lejtmenet 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 09:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 30,56 pontos csökkenéssel, 27.919,07 ponton nyitott szerdán. A keddi záró értékéhez képest 0,11 százalékkal gyengült. Elemzői vélemény szerint egyébként a mai nap folyamán tovább folytatódhat a gyengülés a Budapesti Értéktőzsdén. Friss tőzsdei árfolyamokMTI
Cikkek Pihenőt tart az olajár 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 09:03
Szerda reggel csekély kiigazításban olcsóbb lett a kőolaj a szabadpiacon, miután kedden napközben az amerikai referenciafajta 88,20 dolláros, az északi-tengeri Brent 84,49 dolláros, új csúcsra hágott. A nyugati féltekén irányadó amerikai könnyűolajfajta, a West Texas Intermediate a legközelebbi, novemberi határidőre szerda reggel hordónként 87,17 dollár volt, 44 centtel drágább a keddi New York-i zárónál. Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta a legközelebbi, decemberi határidőre szerda reggel 83,05 dollár volt, 50 centtel olcsóbb a keddi zárónál. Megnyugodhat az EU: lesz gáz 86 dollár fölött az olajár - miért?MTI
Cikkek Megint magához nyúlt az OTP 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 09:01
Az OTP Bank október 16-án 150.000 darab OTP törzsrészvényt vásárolt 9.356 forintos átlagáron, a Budapesti Értéktőzsdén - közölte a pénzintézet a tőzsde honlapján.  A bank saját tulajdonában lévő OTP törzsrészvények állománya ezzel 2.248.238 darabra nőtt.   Friss tőzsdei árfolyamokMTI
Cikkek Nagy cirkusz, nagy pénz 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 08:49
Vajon egybeesik-e a sportolók és sportklubok sportértéke az üzleti értékükkel - Márványi Péter jegyzete
Cikkek Előny az Intelnél 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 08:32
A világ legnagyobb lapkagyártója, az amerikai Intel 1,86 milliárd dolláros, adózott eredményt jelentett a harmadik negyedévről, 43 százalékkal többet az egy évvel korábbi 1,3 milliárdnál. Ez a cég történetében rekord nyereséget jelent.     A fő riválissal, az Advanced Micro Devicesszal folytatódó ádáz küzdelem miatt a lapkaárak nem emelkedtek, de a személyi számítógépek és a notesz-számítógépek világszerte nagy kereslete miatt az értékesített mennyiség nőtt, és a cég létszámcsökkentéssel és más takarékossággal is növelte eredményét, némi piaci előnyre téve szert az Advanced Micro Devicesszal szemben. Segített az utolsó másfél évben megvalósított technológiaváltás is: egységnyi szilikonlapból több félvezető lapkát tudnak előállítani. Így az idén várhatóan már csak 4,9 milliárd dollárt költenek beruházásra, a tavalyi 5,5 milliárd dollár helyett.MTI
Cikkek Vásártéri razzia: lecsapott az APEH 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 08:11
A pécsi vásártéren végzett ellenőrzéseket vasárnap az APEH Kiemelt Adózók Igazgatóságának "rapid" csoportja a Fővámhivatal pécsi alegységének és az Artisjus Jogvédő Egyesület szaktanácsadójának bevonásával - közölte az adóhatóság. Az akció célja a számla- és nyugtaadási kötelezettség, az áruk eredetének, a piacon folytatott kereskedelmi tevékenység jogszerűségének a vizsgálata, valamint a szerzői jogdíjakkal és a hamisított márkajelzésekkel kapcsolatos ellenőrzés volt.     Az előzetes bejárás során négy kereskedelmi tevékenységet folytató árust választottak ki, az APEH szerint azért csak ennyit, mert különben a "piaci hírlánc" meghiúsítaná az ellenőrzések eredményességét. Az ellenőrzések során kiderült: három árusítást folytató magánszemély vállalkozói igazolvány és adószám nélkül, illegálisan végezte tevékenységét. Mindhárman bizonytalan forrásból beszerzett CD és DVD lemezeket értékesítettek Artisjus címke nélkül, közülük ketten egyéb - hamis márkajelzésű - árukat is forgalmaztak. A negyedik ellenőrzött adószámmal rendelkező egyéni vállalkozó volt, akinek ruházati termékeket árusító sátrában gyenge minőségű, a vásárlók megtévesztésére alkalmas, hamis márkajelzésű termékeket találtak, a leltár szerint 7 tételben, 65 ezer forint értékben. Ezek mind motoros kabátok voltak, de a rajtuk található védjegyek nem a védjegyek jogosultjaitól származtak. Kevesen adóznak - még mindig ez a probléma APEH-értekezlet: jövőre még nem lesz adóreform Szikora: preventíven fog ellenőrizni az APEH (hanganyag)MTI
Cikkek Eurós feltételek: belehúztak a lengyelek 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 08:10
Lengyelország még az idén  teljesíti az euróbevezetéshez szükséges feltételeket, két évvel korábban az eddig tervezettnél. Zyta Gilowska lengyel pénzügyminiszter bejelentette: a kormány által jóváhagyott felülvizsgált konvergencia terv szerint az idei GDP arányos államháztartási hiány 3 százalék lesz - a tavalyi 3,9 százalék után -, azaz Lengyelország e téren is teljesíti az eurózónához történő csatlakozás feltételét. Lengyelország az euróbevezetéshez szükséges többi feltételnek gyakorlatilag már most megfelel. A kormány azonban ezúttal sem jelölt ki konkrét euróbevezetési céldátumot. EUR/HUF: a pillanatnyi állásMTI
Cikkek Jól bírják a strapát a Mars-autók 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 08:01
Ismét, immár ötödször hosszabbították meg a Spirit és az Opportunity küldetését, és a két önjáró szerkezet a várakozások szerint legalább 2009-ig aktív marad
Cikkek Forint-gyengülés: álljon meg a menet! 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 07:38
A hét eleji előrejelzésekkel ellentétben a forint enyhe lejtőn haladt az utóbbi napokban, de az elemzők kitartanak amellett, hogy ez átmeneti jelenség, és a felzárkózó valuták, köztük a forint gyengülése rövidesen megáll, esetleg már szerdán - írta a Dow Jones hírügynökség kereskedők véleményét idézve. Legfrissebb devizaárfolyamokMTI
Cikkek Családi kasszából a száguldó cirkuszba 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 07:31
Futamonként nagyjából félmillió eurójába kerülhet egy kevésbé tehetség pilótának az, hogy Forma-1-es versenyautóba ülhessen
Cikkek Gyengül az adóprés 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 07:29
Két év alatt mintegy 500 milliárd forinttal, a GDP két százalékával kevesebb adót szed majd be a kormány a jövő évi költségvetés kötelező kiegészítéseként az Országgyűlésnek minap megküldött középtávú terv szerint - írja a Népszabadság. A cikk szerint az adócsökkentés az idén már több mint ígéret: az új költségvetési szabályok szerint a középtávú terveket (leginkább a kiadási elképzeléseket) rendeletbe foglalja majd a kormány, amitől nem lehet eltérni. Igaz: a pénzügyi tárca szerint az, amit a tervek tartalmaznak, nem adócsökkentés, a GDP-arányos elvonás szintje pusztán a gazdasági folyamatok velejárójaként csökken - olvasható a lapban. Moldova: 0%-os társasági nyereségadókulcs (hanganyag) Lesz itt adok-kapok: kitergetve az áfa-törvény Magyarország és adórendszer? Ugyan már! Mennyit keresünk jövőre? És ebből mennyit adózunk? (hanganyag)
Cikkek Építmény- és telekadó: területi győzelem 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 07:08
2009 után sem lesz kötelező az önkormányzatok számára az építmény- és telekadó számított értéken való kivetése - írja a Világgazdaság. A cikk szerint ez azt jelenti, hogy megmaradhat a területalapú adózás. A jelek szerint ráadásul a kormány elálla kisebb adók (innovációs járulék, szakképzési hozzájárulás, rehabilitációs hozzájárulás) összevonásától is - olvasható az újság mai számában. Moldova: 0%-os társasági nyereségadókulcs (hanganyag) Lesz itt adok-kapok: kitergetve az áfa-törvény Magyarország és adórendszer? Ugyan már! Mennyit keresünk jövőre? És ebből mennyit adózunk? (hanganyag)
Cikkek Putyin: csak híresztelés a harmadik elnöki ciklus 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 07:01
Az orosz elnök kijelentette , hogy a 2008 márciusi elnökválasztás után is "hasznos akar lenni az orosz nép számára"
Cikkek A végsőkig is elmennek a lízingcégek 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 06:41
Kihagyott szervíz, lejárt forgalmi, sérült kasztni - csak néhány abból a problémából, amivel a lízingcégek a visszavett autók esetében szembesülnek
Cikkek Ráncfelvarrás vár a THM-re 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 06:33
A miniszterelnök által tavaly életre hívott hitelintézeti bizottság is szót emelt a bankok azon félreérthető gyakorlatának megszüntetése érdekében, ahogyan az úgynevezett teljes hiteldíjmutatót (THM) alkalmazzák - írja a Népszava. A hitelintézetek ugyanis olyan költségeket is felszámítanak a hitelek, elvileg valamennyi költségét tartalmazó mutatója mellett, amelyek a nyilvános ajánlatban nem szerepelnek, ezzel pedig megtévesztik a fogyasztókat. Ezen visszásság orvoslása érdekében jövőre módosulhat a banki mutatókat is szabályzó korábbi jogszabály - olvasható az újság mai számában. A THM sokszor nem tartalmazza az összes költséget (hanganyag) Csak a törlesztőrészlet számít? Már 40 év a plafon Akciós hitelek: bankmatek, jó nagy nullákkal Lakáshitel-tippek: hogyan úszhatjuk meg olcsóbban?
Cikkek A türelem adómentességet terem 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 06:18
A lakástakarékpénztárakban gyűjtött megtakarításokra jóváírt kamat után nem kell adót fizetni
Cikkek Nem törvénysértő a kényszernyugdíjazás 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 06:06
Nem sérti az európai uniós munkajogot az, ha valamelyik tagországban az előírt korhatár elérésekor nyugdíjba küldik az alkalmazottat, hogy helyét fiatalabb dolgozó vehesse át - derül ki az Európai Bíróság kedden ismertetett ítéletéből. Egy spanyol ügy nyomán a bíróság megállapította, nem számít felmondásnak az, ha valakit a nyugdíjkorhatár elérése miatt küldenek nyugállományba. Egy uniós jogszabály alapvetően tiltja ugyan "az életkoron alapuló eltérő bánásmód"-ot, de "a munka nemzedékek közötti jobb elosztása elősegítésére vonatkozó célkitűzést ... úgy kell tekinteni, hogy az objektíve és ésszerűen igazolhatja a nemzeti jog keretein belül" ezt a fajta diszkriminációt - áll a luxembourgi ítéletről kiadott sajtóközleményben. Apróbb módosítások a nyugdíjtörvényben A magyarok tudatosan kerülik a járulékfizetést (hanganyag) Milyen segítséget kap a kirúgott közalkalmazott? A nyugdíjreformhoz a gazdaságnak is pörögnie kell (hanganyag) MTI
Cikkek Pletyka mindenek felett: már a saját szemünknek sem hiszünk 
Privátbankár.hu | 2007. október 17. 06:05
Még akkor is felülünk a híresztelésnek, ha az épp totálisan ellentmond annak, amit a saját szemünkkel látunk - állítja egy friss tanulmány
Cikkek Ami a csövön kifér: termálvíz a csapból 
Privátbankár.hu | 2007. október 16. 20:22
Cordia Thermal Zugló néven több ütemből álló lakóparkot épít a főváros XIV. kerületében a Cordia Magyarország Zrt
Cikkek Az oroszok szeretik a magyar termékeket 
Privátbankár.hu | 2007. október 16. 20:10
Az Oroszországba irányuló magyar agrárexport értéke ez év végére elérheti, vagy akár meg is haladhatja a 300 millió dollárt, szemben a tavalyi mintegy 280 millió dollárral - mondta Benedek Fülöp szakállamtitkár, miután hazaérkezett az orosz fővárosban tett látogatásáról. A minisztériumi vezető szerint az Oroszországba irányuló magyar mezőgazdasági kivitel dinamikus bővülése is jelezi az utóbbi években jól fejlődő magyar-orosz agrárkapcsolatok egyre intenzívebbé válását. A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium (FVM) delegációja az Arany Ősz elnevezésű mezőgazdasági kiállításra látogatott Moszkvába. A magyar delegáció megbeszéléseket folytatott több helyi ágazati és pénzügyi szakemberrel. Benedek Fülöp, a küldöttség vezetője találkozott Alekszej Gorgyejev orosz mezőgazdasági miniszterrel és Andrej Versinyinnel, az orosz-magyar agrár-munkacsoport orosz társelnökével. A kétoldalú tárgyalások komoly eredményének nevezte Benedek Fülöp, hogy az orosz fél jelezte: a jelenleginél is több magyar mezőgazdasági cikkre és élelmiszeripari termékre lenne igény Oroszországban. Ezért nemcsak a készáru-szállítások bővíthetők, hanem a vegyesvállalati együttműködés is. Benedek Fülöp elmondta: a magyar agrárexport növekedését sok esetben az árualap hiánya gátolja. Az agráripari technológiai együttműködésben széles körű lehetőségek rejlenek mindkét fél szerint. Az agrártárca szakállamtitkára utalt arra, hogy várhatóan Oroszország hamarosan feloldja a madárinfluenza miatt még korábban elrendelt, a magyar baromfitermékekre vonatkozó beviteli tilalmat. Emellett tárgyaltak az élenjáró magyar technológiai rendszerek szállításáról is. Az oroszokat e tekintetben a zöldség- és gyümölcstermesztés területe érdekli a leginkább. Hatalmas ugrás az oroszországi magyar exportbanMTI
Cikkek Érdemes a tyúkokkal és talicskával kelni 
Privátbankár.hu | 2007. október 16. 20:05
Október 18-án nyitja meg kapuit Dunakeszin, az M0-ás melletti Kereskedelmi Parkban az első magyarországi Bauhaus áruház
Cikkek Stagnál a német bizalom 
Privátbankár.hu | 2007. október 16. 19:36
A mannheimi Európai Gazdaságkutató Központ (ZEW) hat hónapra előre tekintő németországi konjunktúra- és üzleti hangulatmutatója, mintegy háromszáz intézményi befektető és közgazdász véleménye alapján, meglepetésre októberre is mínusz 18,1 pont, nem rosszabbodott tovább szeptemberhez képest. Mindenesetre ez december óta a legalacsonyabb érték, a pesszimisták növekvő többségét jelezve. Az elemzők mínusz 23,5 pontot vártak októberre. A jelenlegi körülmények megítélése 70,2 pontra esett a szeptemberi 74,4 pontról - közölték a kutatóintézetben. A ZEW előre tekintő mutatójának 71,0 pontos, meredeken emelkedett tavaly januári értéke kétéves csúcs volt, utána folyamatosan csökkent, tavaly novemberre már mínusz 28,5 pontra, 1993. március óta a legalacsonyabbra. Decemberre mínusz 19 pontra, idén januárra mínusz 3,6 pontra, februárra 2,9 pontra javult a mutató, tavaly november óta először jelezve pozitív számmal a bizakodók többségét. Márciusra a mutató 5,8 pontra javult tovább, áprilisra 16,5 pontra, májusra 24,0 emelkedett, de utána lefelé fordult az irányzat: júniusban 20,3 pontra, júliusban 10,4 pontra fogyatkozott, majd augusztusban a negatív zónába került, mínusz 6,9 pontra esve. Lehangolt amerikaiak Kerülik a boltokat a németek Kétéves mélyponton az amerikai bizalmi index (hanganyag)MTI
Cikkek Tízszer olcsóbb, százszor gyorsabb a piszkos munka 
Privátbankár.hu | 2007. október 16. 19:31
Amerikai és brit tudósok rájöttek, hogyan módosíthatóak egyes növények úgy, hogy elvégezzék helyettünk a környezetvédelem piszkos munkáit
Cikkek Házasodna a Lenovo 
Privátbankár.hu | 2007. október 16. 19:17
A vezető kínai számítógépgyártó Lenovo Group Ltd nemzetközi terjeszkedésének többféle lehetőségét, így a vállalat-felvásárlásokat is mérlegeli. "Különféle lehetőségekről gondolkodunk a különböző országok eltérő piacain" - nyilatkozta Anders Cheung, a Lenovo vállalat fejlesztésért felelős elnökhelyettese. "Nyitottak vagyunk minden lehetőség előtt, így szóba kerülhet a cégvásárlás is" - tette hozzá, de hangsúlyozta, hogy hazai felvásárlás jelenleg nem szerepel terveik között. A Lenovo, amely még jelenleg is az IBM 2005-ben átvett európai vállalatának integrálását végzi, augusztusban jelentette be, hogy tárgyalásokat folytat a párizsi székhelyű Packard Bell BV átvételéről, hogy lehetővé váljék piaci részesedésének gyors növelése. Ám ezek a tervek kútba estek, amikor a Gateway - amely maga is célpontja a tajvani Acer Inc 710 millió dolláros felvásárlási ajánlatának - lett a Packard Bell kérője. Ez a frigy megvalósulása esetén még a világ harmadik legnagyobb PC-gyártója címtől is megfosztaná a Lenovót - amely nagy harcban áll a fogyasztókért a piacvezető Dell Inc-del és Hewlett Packarddal. Gigacég a gigabájtoknak Acer-Gateway fúzió a láthatáron Nem semmi, amit a Lenovo produkálMTI
Cikkek Kína lecsap az amerikai áldozatokra 
Privátbankár.hu | 2007. október 16. 19:14
Az állami tulajdonban lévő kínai CITIC bankcsoport részesedést kíván vásárolni a jelzálogpiaci válság miatt súlyos pénzzavarba került amerikai Bear Sterns befektetési bankban - közölte a kínai bankfelügyelet alelnöke. Részleteket egyelőre nem közöltek. Ez az első alkalom, hogy hivatalos formában is szó esik a kínai pénzintézet részesedésvásárlásáról. Korábban már voltak hírek arról, hogy a Wall Street öt vezető befektetési bankja közül a legkisebb, a Bear Stearns komoly tárgyalásokat folytat több befektetővel 20 százalékos részesedés eladásáról. Akkor is felmerült, hogy a lehetséges befektető egy kínai, vagy egy közel-keleti bank lesz. A Bear Stearns részvényei 10 százalékkal olcsóbbodtak a jelzálogpiaci bonyodalmak nyári nemzetközi elterjedése óta, és 25 százalékkal az év eleje óta. Jelenleg piaci tőkeértéke 14,2 milliárd dollár. A CITIC Kína hetedik legnagyobb bankja, idén áprilisban vezették be a papírjait a hongkongi tőzsdén, az elsődleges kibocsátásból 5,4 milliárd dollárra tett szert. A tervezett ügylettel kapcsolatban a kínai bankfelügyelet alelnöke a kormányzó Kínai Kommunista Párt jelenleg zajló kongresszusán utalt arra, hogy "a kínai pénzintézetek új korszak küszöbére érkeztek, gyorsítani akarják a nemzetközi vérkeringésbe való bekapcsolódásukat". Egyebek mellett erre utal az is, hogy egyre-másra jelennek meg a nemzetközi tőkepiacokon a duzzadó valutatartalékoknak köszönhetően hatalmas vagyonnal rendelkező kínai befektetési - és orosz - alapok is, tőkepiaci felügyeleti intézkedések követelésére késztetve az amerikai alapkezelőket, akik arra hivatkoznak, hogy az állami alapok torzítják a szabadpiaci folyamatokat. Amerika belehalna a dollár bukásába A válság jó reklám volt a felzárkózóknak .Kétéves mélyponton az amerikai bizalmi index (hanganyag)MTI
Cikkek "Esős" nap volt ma a tőzsdén 
Privátbankár.hu | 2007. október 16. 18:21
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 357,41 pontos csökkenéssel, 27.949,63 ponton zárt kedden, a hétfői záró értékéhez képest ez 1,26 százalékos gyengülés. A kis és közepes részvények indexe, a BUMIX 4,47 ponttal, 0,13 százalékkal 3.431,82 pontra emelkedett. Dobár Péter, a CIB Közép-Európai Nemzetközi Bank Rt. elemzője szerint kedden főként a nyugat-európai tendenciák érvényesültek a magyar értékpapírpiacon is. Így szinte valamennyi részvény árfolyama csökkent, néhány kisebb papír - például a Fotex, vagy az FHB - kivételével. A Phylaxia csaknem 9 százalékot veszített árfolyamából, ugyanakkor a Fotex mintegy 3,5 százalékot emelkedett. A BUX-ot a vezető részvények is negatív irányba húzták. A Mol a nemzetközi tendenciákhoz igazodva - az olaj árának emelkedése ellenére - veszített értékéből. Dobár Péter úgy vélte, hogy az OTP szintén a kiújulni látszó hitelfélelmek, és a bankszektor általánosan rossz megítélése miatt szenvedett el veszteségeket. A Mol 320 forintot, 1,12 százalékot csökkent, 28.200 forinton zárt, forgalma 14,4 milliárd forint volt. Az OTP részvények ára 200 forinttal, 2,10 százalékkal 9.319 forintra csökkent, a bankpapírok 14,02 milliárd forint értékben forogtak. A Magyar Telekom az előző napi árfolyamán, 8 forinttal, 0,83 százalékkal 957 forintra csökkent, forgalma 863 millió forint volt. A Richter árfolyama 455 forinttal, 1,17 százalékkal 38.285 forintra emelkedett, 2,26 milliárd forintos forgalomban. Az Egis 195 forinttal, 0,86 százalékkal emelkedett, 22.900 forinton zárt, a gyógyszergyár részvényeire 165 millió forint értékben születtek üzletek. A Rába részvények ára 33 forinttal, 1,66 százalékkal 2.019 forintra emelkedett 2,43 milliárd forintos forgalomban. A Fotex 34 forinttal, 3,49 százalékkal 1.009 forintra erősödött. A BÉT összforgalma kedden 36,1 milliárd forintot tett ki. A BÉT felfüggesztette az ÁÉB kereskedési jogát A Budapesti Értéktőzsde Zrt. (BÉT) vezérigazgatója keddi hatállyal felfüggesztette az Általános Értékforgalmi Bank (ÁÉB) Zrt. kereskedési jogát a részvény szekcióban - tájékoztatott kedden honlapján a BÉT. Az indokolás szerint a KELER Zrt. 2007. október 16. napján arról tájékoztatta a tőzsdét, hogy a szekciótag Általános Értékforgalmi Bank Zrt. a klíringszerződését megszüntette. Ezért a Budapesti Értéktőzsde Rt. szabályzatára hivatkozva - amely a kereskedési jogot a szekciótagsághoz, illetve a kereskedési jog gyakorlásához köti - felfüggesztette.   Friss tőzsdei árfolyamok Nézze meg, hogyan zártak részvényei! MTI
Cikkek Menekül a tőke Amerikából! 
Privátbankár.hu | 2007. október 16. 17:53
Friss amerikai államkincstári adatok szerint az Egyesült Államok tőkemérlege 69,3 milliárd dolláros hiányt mutatott augusztusban a júliusi 19,5 milliárd dolláros többlet után. A subprime válság eszerint komoly pánikot okozott az amerikai piacon a befektetők körében. A közel 70 milliárd dolláros hiány havi rekordot jelent, a tőkemenekítés olyan nagyarányú volt, mint amilyet utoljára a 1990-ben tapasztaltak. Az elemzők szerint ugyan lassan visszatér a rendes kerékvágásba a tőkemozgás, de irányváltása "nyugtalanító". Ha a tendencia folytatódik, egyre nehezebb lesz az Egyesült Államoknak finanszírozni folyó fizetési mérlegének tetemes hiányát, és ez a dollár további gyengülését vonhatja maga után. Az amerikai dollár továbbra is őrzi globális kulcsvaluta-státusát, az amerikai gazdaság puszta mérete miatt, de az amerikai makrohelyzet romlása és a befektetői hangulat megingása esetén a dollár még nagyobb nyomás alá kerülhet, és kérdésessé válhat az amerikai szuverén adóskockázat jelenlegi besorolása is, amely a létező legjobb - áll a Standard & Poor"s hétfőn Londonban kiadott elemzésében. Dzsungelbe tévedt az amerikai gazdaság Amerika belehalna a dollár bukásába Lehangolt amerikaiakMTI
Cikkek Elfogták az amerikai kincsvadászokat 
Privátbankár.hu | 2007. október 16. 17:40
A spanyol parti őrség elfogott egy amerikai kincsvadász hajót Gibraltárnál azzal a gyanúval, hogy egy többmillió dolláros lelet begyűjtésére készül, vagy már fel is szedte azt. A parti őrség közlése szerint az Odyssey Marine Exploration amerikai cég hajóját a spanyol partoktól három mérföldre, az Algecirasi-öbölben tartóztatták fel reggel fél tíz körül, és Algeciras kikötőjébe irányították, hogy ott átkutassák. A kapitányát előbb megfenyegették, hogy tüzet nyitnak a hajóra, mert nem akarta a fedélzetre engedni a rendőrséget. A vállalat tavaly májusban jelentette be, hogy egy gyarmatosítás korabeli hajóroncsban ezüst és aranypénzeket, valamint más tárgyakat talált. Ezek értékét mintegy 500 millió dollárra becsülik. Spanyolországban vizsgálatot indítottak annak kiderítésére, hogy a spanyol nemzeti örökség részéről van-e szó. A spanyol kormány addig is óvást emelt az illetékes floridai bíróságon, és kérte, hogy utasítson el minden igényt, amelyet az Odyssey formál a "Fekete Hattyú" roncsára. Veszélyes vizeken: egyre több a kalóztámadásMTI
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG