Az Országgyűlés lezárta a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. programjáról szóló törvény módosításának általános vitáját, a részletes vita a jövő héten kezdődik. A javasolt módosítások életbe lépéséig a program a hatályos jogszabályi keretek közt működik.
A hitelező pénzügyi intézmények az első negyedéves, január 15-én lezárt kényszerértékesítési kvótájukból viszonylag kis számban ajánlottak fel ingatlant az államnak megvételre. Az ebből a kvótából felajánlott ingatlanok közül az első adásvételi- és bérleti szerződéseket már megkötötték. A többi, folyamatban lévő ügy esetében az eljárás idejére a hitelező felfüggeszti a végrehajtási eljárást. A második negyedéves, április 15-én lezárt kvóta szerinti ügyletek a törvényi határidők alapján a közeljövőben érkeznek be a hitelezőktől.
Az eddig felajánlott ingatlanok forgalmi értéke 5 100 000 és 7 800 000 forint között szóródik, ennek megfelelően a kifizetendő vételár nagyjából 2 500 000 és 3 900 000 forint közé esik. Az ingatlanok jellemzően az ország keleti régióiban helyezkednek el, budapesti ingatlant a hitelezők eddig nem ajánlottak fel. A két-, vagy többgyermekes ingatlantulajdonosok mindegyike megfelelt a törvényben foglalt szociális feltételeknek, ők a települési önkormányzattól rendszeres szociális segélyben, vagy foglalkoztatást helyettesítő támogatásban részesülnek. A felajánlott ingatlanok száma folyamatosan nő, az Országgyűlés döntését követően pedig jelentősen emelkedhet.
A Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára nemrég elmondta, hogy a korábban tervezett 5 ezer helyett 25 ezer lakást vásárol meg a Nemzeti Eszközkezelő 2014 végéig, ebből 8 ezret még idén. Hogy mindezt miből teszi? A program forrásáról korábbi cikkünkben tájékozódhat >> |
A kormány és a Bankszövetség megállapodása szerint a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. az idén 8 ezer ingatlan átvételére készül. Ennek végrehajtásához szükséges a küszöbön álló törvénymódosítás, ami a jelenleginél szélesebb kör számára tenné elérhetővé a programot. A most hatályos törvény szerint az az ingatlan kerülhet be a programba, melyet a hitelező kényszerértékesítésre jelölt. Ez a feltétel a beterjesztés szerint megszűnne. Változás várható a szociális rászorultsági feltételek tekintetében is, melyeket a benyújtott törvényjavaslat szerint a kormány rendeletben fog szabályozni.
A Nemzeti Eszközkezelő Zrt. eddig közel 30 pénzügyi intézménnyel kötött keretmegállapodást. Ugyanakkor a törvénymódosítással változni fog az eljárásrend, ezért a közreműködő pénzügyi intézményekkel új keretszerződéseket fognak kötni. Szintén az új törvénytől függ majd az önkormányzati ingatlanátadás folyamata is, ennek részletei is a törvény hatályba lépése után lesznek ismertek. Továbbá be kell illeszteni az Otthonteremtési programba a Nemzeti Eszközkezelőhöz kerülő és esetlegesen tartósan ott maradó lakásállomány kezelésének és hasznosításának módját is.