A dolgozók egy része Szíriából, Marokkóból és Pakisztánból érkezett a lap által bemutatott lipcsei idősek otthonában. A munkaerő-hiány az egész régióban jellemző, tízből hat állást csak nagygon nehezen tudnak betölteni.
Helyiek alig jelentkeznek, külföldieket nagyon nagyon nehéz találni, maradnak a menekültek – mondta az intézmény vezetője, aki a szakmai gyakorlatra jelentkező, tanuló dolgozóknak is örül. Nemrég egyébként az illetékes miniszter, Jens Spahn is azt mondta, hogy külföldről kellene szakembereket hozniuk.
Visszaküldik őket
Az Institut der deutschen Wirtschaft (IW) kutatóintézet szerint, míg évekkel ezelőtt főleg egyetemi végzettségű dolgozókból volt hiány, most szakmunkásokból, középfokú végzettségű szakemberekből. Sok menekült pedig rendelkezik az ehhez szükséges képesítéssel.
Problémát jelent, hogy sokukat a szigorodó szabályok alapján újabban visszaküldik eredeti hazájukba. Az intézmény vezetője arról panaszkodik, hogy rengeteg a jogszabály, már egészen bevándorlási szakértővé kellett kiképeznie magát. Volt olyan ápoló, aki már öt éve dolgozott nála, mégis kiutasították az országból.
3+2 év minimum
Egy vállalat arról panaszkodott, hogy még lakást is biztosított egyik dolgozójának, hogy megtarthassa, majd hirtelen őt is kiutasították. Elvileg a “3+2 szabály” alapján a külföldiek maradhatnának a tanulmányaik és szakmai gyakorlatuk megszerzésének idejére, mégis sokukat kiutasítják, különösen egyes dél-német tartományokból.
Nemrég 110 vállalat írt alá egy petíciót Baden-Württemberg tartományban, amelyben a külföldi munkaerőre vonatkozó szabályok egyszerűsítését kérték. A jelenlegi bonyolult szabályok különösen a kisebb vállalatok életét nehezítik meg.
Ingatlanvásárlási tilalom?
Amint korábban írtuk, a német lakosságnak már közel egynegyede “migrációs áháttérrel” rendelkezik, ami azt jelenti, hogy legalább az egyik szülő külföldön látta meg a napvilágot. Valamint "A megkérdezettek 15 százaléka tervezi, hogy a jövőben külföldön vállal munkát – ez nagyságrendileg 1,2 millió főt, a velük távozó kiskorú családtagokkal ez akár másfél millió főt jelent" - mutatja egy új magyarországi felmérés.
A berlini hatóságok viszont úgy próbálnak a lakáshiányon segíteni, hogy a külföldieknek megtiltanák bizonyos típusú ingatlanok megvásárlását – írta a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A polgármester arról beszélt a lapnak, hogy a holland mintát vennék alapul, ahol már régebben bevezetettek hasonló szabályokat.