Palkovics László. MTI Fotó: Kovács Tamás |
2019-től jöhet a változás
"Az új Nemzeti alaptanterv kialakításakor át kell gondolnunk olyan kérdéséket is, mint például a tanév szerkezetének átrendezése, ami egyébként nemcsak azt jelentené, hogy a nyári hónapokban egy-két héttel többet lennének iskolában a gyerekek, hanem azt is, hogy az őszi és a tavaszi szünetek meghosszabbodnának" - mondta Palkovics László.
Az oktatási államtitkár az eduline.hu után a Magyar Időknek adott interjút, amelyben többek az iskolások nyári szünetének lerövidítéséről is kérdezték. Palkovics ugyanakkor hozzátette, erről még hosszas egyeztetések jönnek a tárgyalóasztaloknál, mi legyen a szünettel.
"A tanítási szünet hosszának részleteit az új NAT tartalmazza majd, amely 2018 szeptemberében lép hatályba, így a szünetre vonatkozó változások 2019-ben várhatók, de mint mondtam, erről még hosszas egyeztetések várnak ránk a tárgyalóasztaloknál" - mondta.
Arra a kérdésre, hogy ismét felvetődött a 9 osztályos általános iskola szükségessége és ezt az államtitkár támogatná-e, Palkovics azt mondta, a 9 osztályos iskola kérdésével foglalkozni kell, mivel számtalan előnye van, de veszélyekkel is jár.
Januártól jönnek a tankerületi központok
Az államtitkár elmondta: a tankerületi központok vezetői január 1-től látják el feladataikat, a centrumok is akkortól kezdik meg működésüket.
Palkovics szerint komoly feladatnak néznek elébe, a mostani Klebelsberg Intézményfenntartó Központból szinte az összes feladatot át kell vinni a tankerületi centrumokhoz.
A tankerületi központok vezetőit szeptember elsejével felkérik arra, hogy azokon a településeken, ahol az önkormányzat működteti az iskolát, januárig lebonyolítsák az átvételt.
Januárra a mostani Klik utódja egy sokkal kisebb szervezet lesz, amely középirányítói feladatokat fog ellátni. Nagyjából száz fő fog itt dolgozni, gyakorlatilag csak azok a funkciók maradnak, amelyek ahhoz szükségesek, hogy a tankerületi központok jól tudjanak működni - tette hozzá Palkovics.
Nem szűnnek meg szakok
Arra a kérdésre, hogy folytatódik-e az alap- és mesterképzési szakok megszüntetése, az államtitkár azt válaszolta, nem terveznek további szakokat megszüntetni, helyette bővítés várható.