Tavaly átfogó vizsgálat készült a gyerekbiztos zárást igénylő termékekről, összesen 15 uniós tagállamban, ezek eredményeit ismertette most az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ). Az eredmények alapján Magyarország bár az uniós átlag felett teljesített, még így is veszélyes magyar gyereknek lenni: az ellenőrzött termékek húsz százalékánál volt probléma a csomagolással, vagy egyáltalán nem látták el gyerekzárral.
Mire kell gyerekzár?
Gyakorlatilag minden olyan terméket, ami fokozottan veszélyes anyagokat vagy keverékeket tartalmaz, el kell látni gyerekzárral. Ilyenek például a konyhai zsíroldók, a lefolyótisztítók, a különböző oldószerek, a vécétisztítók, rozsdamarók, a grillgyújtó folyadékok, vagy épp a háztartási savak, lúgok. További előírás, hogy az ilyen termékeket ne lehessen összetéveszteni élelmiszerekkel vagy kozmetikumokkal – elég csak az édes illatú tisztítószerekre, légfrissítőkre gondolni, és fontos, hogy a termék ne keltse fel a gyerekek érdeklődését (tehát ne legyen mondjuk mesefigurás).
Mindennel probléma van
Az ÁNTSZ hat hónap alatt mintegy 230 célzott ellenőrzést végzett el, ebből 46 esetben találtak gondot. A legtöbbször a gyerekbiztos zárással, illetve az ehhez szükséges tanúsítványokkal voltak problémák, de a legveszélyesebb termékek esetén például a vakok és gyengén látók által kitapintható veszélyjelzést is kell elhelyezni a csomagoláson, ez is sokszor hiányos volt. Visszahívni azonban csak egyetlen terméket kellett a polcokról.
Ezzel együtt fontos, hogy az adott vegyszert gyerekek számára nehezen elérhető helyen tartsuk, mivel ha az adott termék - például a málnaszörp színű grillgyújtó - folyton szem előtt van, akkor gyerekzár ide vagy oda, a gyerkőc meg fogja találni a módját, hogy megkaparintsa és kinyissa. Az előzékenység dupla védelmet jelent.
Ezt feltétlenül mentsd el a telefonodba! Mérgezés gyanúja esetén éjjel-nappal, ingyenesen hívható a 06/80-201-199, az Országos Közegészségügyi Központban működő egészségügyi toxikológiai tájékoztató szolgálat telefonszáma. Itt a várható tünetekről, az elsősegélyről és az orvosi ellátás szükségességéről is adnak felvilágosítást. |