Jó előre kifundálták
Ez a legkevésbé kockázatos lépés - mondta Matolcsy kinevezéséről a miniszterelnök, aki szerint nagyon fontos, hogy kormányzati tapasztalattal rendelkező személy vegye át a jegybank vezetését. Orbán Viktor szerint a teljesítmény és a tények is Matolcsy Györgyöt igazolják. Az NGM-et Varga Mihály veszi át, az IMF-főtárgyalói posztot megtartja, mert az "belefér, annyira elvékonyodott a feladatkör". |
Igaza lett az elemzőknek, akik az új jegybankelnök megnevezésének elhalasztásából már azt olvasták ki, valószínűleg a piacok által kevésbé elfogadható, de a kormányfőhöz közel álló szakember veheti át a jegybank vezetését. Egyre több jel mutatott az utóbbi napokban arra, hogy Matolcsy György lesz az MNB következő elnöke - a "héja" Simor András után tehát egy "galamb" veszi át a magyar központi bank irányítását. Mindezt - ahogy ezt szintén már tegnap lehetett sejteni - ma reggel jelentette be a közrádiónak adott szokásos interjújában a tegnap este 11-kor Libanonból hazaérkező miniszterelnök. A jegybankelnökjelölt parlamenti bizottsági meghallgatása 14 órakor kezdődik, hétfőn már el is foglalhatja hivatalát. A bizottság jóváhagyása után a kinevezésre már csak a köztársasági elnöknek kell rábólintania - ezzel valószínűleg nem lesz gond.
A reggeli rádióinterjúban Orbán Viktor nem nyilatkozott arról - a jegybank függetlenségére hivatkozva -, hogy szerinte milyen eszközöket vethet be az MNB a jövőben a gazdaság élénkítésére.
Matolcsy György és Orbán Viktor: marad a bizalmi állás |
A hét elején maga a kormányfő is úgy nyilatkozott: hosszú ideje készíti elő a jelölést, úgy tudjuk, az eredeti forgatókönyv szerint már a múlt hónap elején tartott gyulai kihelyezett frakcióülés után nyilvánosságra hozták volna a jelölt nevét, ezt végül mégis elhalasztották. Valószínűleg azért, hogy Matolcsy megkedveltesse magát a piacokkal: ehhez elég volt egy nyugtató hangvételű interjú és az, hogy a gazdasági tárca vezetője a nyilvánosság előtt nem elmélkedett arról, milyen unortodox eszközökkel tudná felpörgetni a gazdaságot az MNB.
Nem először sakkozik így Orbán Viktor
Matolcsy György 3 évig volt a második Orbán-kormány nemzetgazdasági minisztere. A csúcstárcát 2010-ben a kormányváltás után hozták létre, megszüntetve ezzel az 1848 óta folyamatosan önállóan működő Pénzügyminisztériumot, beolvasztva a gazdasági tárcába. Matolcsy a 2014-es választási kampányt felvezető sikerpropaganda nyitányán hagyja ott a minisztériumot, tegnap megjelent tárcájában azt írta, egy korszak lezárult a gazdaságpolitikában.
Matolcsy kinevezése az MNB élére pályafutásának megkoronázása, Orbán Viktor nem először nevezi ki épp hivatalban lévő pénzügyminiszterét a jegybank elnökének, Járai Zsigmond is így lett MNB-elnök. Ismétlődik a 2000 végi forgatókönyv abban is, hogy a jegybank élére távozó Matolcsy helyét Varga Mihály veszi át, Járai után is ő lett a pénzügyminiszter.
Matolcsy György korábban már volt miniszter, a gazdasági tárcát 2000-ben vette át, nevéhez fűződik a Széchenyi Terv megalkotása. A távozó nemzetgazdasági tárcavezető a második Orbán-kormány egyik legbennfentesebb tagja, a kormányfő jobbkeze. 10 éve tagja a Fidesznek, a Heti Válasz állandó "publicistája", Kozármisleny díszpolgára 2009 óta.
Lazításra hajló új elnök kellett, Matolcsynak most is vannak újszerű ötletei
A kormány nem titkolta eddig sem, hogy szorosabban szeretne együttműködni a jegybankkal, ez főleg a gazdaság motorjainak beindítása miatt fontos a számára. Simor András pedig kevésbé hajlott a monetáris lazításra, szerinte a magyar jegybanknak amúgy is korlátozott a mozgástere a gazdaság megtámogatásában, mert a növekedési potenciálunk eleve alacsony, és a nemzetközi példák sem igazolják, hogy a mennyiségi lazítások fel tudják - tartósan - pörgetni a GDP-t. A kormánynak olyan jegybankelnökre van szüksége céljai eléréshez, aki támogatja a monetáris lazítást: Matolcsy György heti jegyzeteiben mintha előre jelentkezett volna a pozícióra, arról is sokat írt korábban, hogy nem csak a kamatpálya alakításával lehet tovább lazításokat végrehajtani, hanem nem szokványos eszközökkel is.