A kormány eltörölte korábban a keretszámokra alapozott felvételiztetési rendszert a felsőoktatásban a diákok és a hallgatói szervezetek megmozdulásai után. A kormány ugyanis - költségvetési okokból - csupán 10 ezer államilag támogatott hellyel akarta elindítani a szeptemberben induló tanévet az egyetemeken és a főiskolákon.
Balog Zoltán |
240 pont lesz a bekerülési határ az ingyenes felsőoktatásban - így döntött végül az erőforrás-miniszter, Balog Zoltán, aki ezek után további megbeszéléseket folytatott a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával (HÖOK). Ennek legújabb eredménye, hogy a kormány azon a 16 szakon is hirdet államilag támogatott helyet, ahol eddig nem tervezte, így jövőre lesznek, akiknek nem kell majd fizetniük a közgazdász- vagy a jogászképzésért. A bekerülési küszöb ide magasabb lesz, mint a többi szakon meghúzott 240 pontos határ. Ezeken a szakokon a hallgatók 15-20%-a tanulhat majd 100%-os állami ösztöndíjjal.
Új szerződések, a felvételi után
Ezentúl a hallgatói szerződések ügyében is engedhet a kormány, ezzel kapcsolatban a tárgyalások tovább folytatódhatnak, Balog Zoltán szerint áprilisban lesz meg az új szerződés, amit a tavaly felvételizettekkel is újra aláíratnak majd. A felsőoktatási jelentkezés határideje egyébként március vége, vagyis a középiskolások úgy jelentkeznek majd a felsőoktatásba, hogy nem tudják pontosan, tanulmányaik megkezdéséhez, milyen szerződést kell aláírniuk (az államilag támogatott szakokon ez a tanulmányok megkezdésének feltétele lesz). Az biztos, hogy a kormány megszabja, az államilag finanszírozott szakokon mennyi idő alatt kell elvégezni az egyetemet, főiskolát, illetve hogy mennyi ideig kell majd itthon dolgozniuk a diplomaszerzés után.