Vannak, akik csak egy-két éjszakára keresnek maguknak szállást a nyaralás alatt, erre pedig olcsóbb megoldást jelentenek a kiadó lakások, nyaralók. A szállásadónak azonban plusz fejtörést okozhat a nyári „könnyű pénz”, a tevékenység ugyanis szálláshely-szolgáltatásnak minősül, amiért komoly büntetés jár, ha az ember elfelejt a bevételekből adózni. Emellett bevallást is kell készíteni és számlát vagy nyugtát kell adni, ezek elmulasztása szintén bírsággal jár, ezt közölte a NAV a Privátbankár.hu-val.
Legtöbben ezt a tevékenységet nem egyéni vállalkozóként, hanem adószámos magánszemélyként végzik, a kiadáshoz azonban mindenképp szükséges az adott település engedélye és egy adószám. Ezért a szolgáltatás megkezdése előtt az ingatlan fekvése szerinti önkormányzat jegyzőjénél kell bejelentkezni, és adószámot kell igényelni a 17T101-es nyomtatványon a NAV-tól. A kereskedelmi szálláshely-szolgáltatásnál, ha a vendég részére nem kellett számlát adni, úgy online pénztárgépet kell használni vagy azt helyettesítendő számlát kell kiállítani. A pénztárgépes nyugta helyett kibocsátott számlákról a szállásadónak havonta adatot kell küldeni a NAV-nak. Az online pénztárgép használata nem kötelező 2017-től a falusi szálláshely-szolgáltatás esetében.
Többféleképp is lehet adózni
Az egyik adózási mód, ha önálló tevékenységként végzi a szállásadó a szálláshely-szolgáltatást. Ebben az esetben a szálláshely kiadásból származó jövedelme után 15 százalék szja-t és 22 százalék egészségügyi hozzájárulást kell fizetnie, ismertette az adóhatóság. Ha a bérbeadó alanyi adómentességet választ a tevékenysége megkezdésekor, vagy egy következő adóévre, akkor évi 8 millió forintig mentesül az általános forgalmi adó fizetés alól.
A legkedvezőbb adózási forma azonban a tételes átalányadózás. Idén január 1-től a tételes átalányadó éves összege szobánként 38 400 forint, mely független attól, hogy a fizető-vendéglátó egész évben, vagy csupán néhány hónapra adja ki ingatlanát. Tételes átalányadózáskor nem kell egészségügyi hozzájárulást (eho) fizetni. Ha a szállásadónak több lakása vagy üdülőháza van, akkor csak abban az esetben választhatja a tételes átalányadózást, ha csak egyben folytat fizető-vendéglátó tevékenységet.