Tavaly 28 305 cég szűnt meg Magyarországon, ez bő 4000-rel több, mint egy évvel korábban. „Az utolsó negyedévében soha nem látott mennyiségű cég szűnt meg Magyarországon, és ha a tendencia folytatódik, a megszűnések száma akár meg is duplázódhat" – mondta Tóth Tamás, az adatokat közzétevő Opten céginformációs szolgáltató ügyvezető igazgatója.
Felemás éve volt a magyar cégvilágnak
Az év első hónapjaiban az egekbe szökött a cégalapítási kedv, március elején ugyanis szigorúbb cégalapítási feltételek léptek hatályba, ezért sokan igyekeztek még a régi szabályok szerint, olcsóbban és kevesebb ellenőrzéssel létrehozni új vállalkozásaikat. A havi öt-hatezer új céget hozó cégalapítási hullámot követően azután áprilistól a mélybe (havi két-háromezerre) zuhant az új bejegyzések száma, bár a tendencia lassú emelkedést mutat, és idén várhatóan visszatérünk a korábban jellemző 4000-es havi értékekhez.
Az első félévben ezzel párhuzamosan soha nem látott végelszámolási dömping tizedelte a vállalkozásokat. Az első negyedévben több mint 9000, a másodikban több mint 10 000 cég végelszámolása indult meg, ami óriási ugrás a megelőző évi öt-hatezres negyedéves adatokhoz képest. A jelenség hátterében az állt, hogy a NAV és a cégbíróságok hajszát indítottak azokkal a cégekkel szemben, amelyek nem tettek eleget adminisztratív kötelezettségeiknek. A mérleg leadását elmulasztó cégekkel szemben kényszer-végelszámolási eljárások indultak, amik gyakran felszámolásba fordultak át.
Az év második felében csökkenni kezdett mind a felszámolások, mind a végelszámolások száma. E változás mögött – a cégalapítási kilengésekhez hasonlóan – jogszabályi változások húzódtak meg, a cégtörvényből ugyanis kikerült a kényszer-végelszámolás intézménye, és helyét a kényszertörlés vette át. Az új eljárás miatt nemcsak a végelszámolások száma esett vissza, hanem a felszámolásoké is, miután a kényszertörlési eljárás nehezebben fordul át felszámolásba, mint korábbi kényszer-végelszámolás.
Csak ezután jött a fekete leves
A cégstatisztikai fordulatokban bővelkedő év utolsó negyedévére maradt a fekete leves: látványosan megugrott a törlések száma. Míg 2010 utolsó negyedévében 6438 cég szűnt meg, 2011 hasonló időszakában pedig csak 5895, addig a mögöttünk álló három hónapban 9418 társaságot töröltek a cégbíróságok. „Úgy gondoljuk, hogy a negatív rekord mögött részben ugyan átmeneti, döntően azonban tartós jelenségek húzódnak meg, ezért 2013-ban tovább fog emelkedni a megszűnések száma” – véli az Opten igazgatója.
Átmeneti ok lehet, hogy a korábbi kemény hatósági fellépés nyomán megindult eljárások végeredménye mostanában emelkedik jogerőre, ezért sok céget törölnek a hatóságok. Tartós tényező lehet azonban az igazgató szerint, hogy lassan befejeződnek az első kényszertörlési eljárások, amelyekkel a hatóságok a kisebb-nagyobb adósságokkal magukra hagyott, kiürített cégeket szeretnék kiszűrni a rendszerből.
A fiktív cégek kiszűrése a cél
Nagyon sok virtuális cég szerepel működő cégként a nyilvántartásokban – mondta Tóth Tamás, aki szerint ezek a cégek gazdasági értelemben megszűntnek, rosszabb esetben bedöntöttnek tekinthetők, tulajdonosaik azonban vagy sajnálják a pénzt a megszüntetésére, vagy úgy gondolják, kisebb-nagyobb fiktív tranzakciókra még jók lehetnek, ezért nem válnak meg tőlük. A nagyszámú megszűnés ebben az értelemben kedvező tendenciát jelent, hiszen a hatóságoknak azt a törekvését igazolja vissza, hogy kiszűrjék a rendszerből a fiktív cégeket – mondja Tóth Tamás.
A tisztulási folyamat mellett azonban érdemes kiemelni, hogy éves szinten a cégalapítások száma (38 ezer) még mindig jóval magasabb, mint a megszűnések száma (28 ezer). Ez egy felpörgő gazdaság esetében még jó előjel is lehetne, de az itthoni helyzetben – ahol egy év alatt a működő vállalatok közel 5 százaléka megszűnik – inkább elővigyázatosságra int. Éppen ezért minden korábbinál indokoltabb a céginformációs szolgáltatások igénybevétele és a körültekintő tájékozódás az üzleti partnerek kiválasztásában és nyomon követésében.
Jövőre még több törlés lehet
Az Opten szakemberei szerint a felszámolások száma 2013-ban előreláthatóan csökkenni fog, amire gyakorlatilag a rendszerváltás óta nem volt példa. Ennél is nagyobb fordulat várható a végelszámolásoknál, ezek száma ugyanis akár 40-50 százalékkal is csökkenhet a kényszertörlés bevezetése miatt. Ezek azonban csak látszólag kedvező folyamatok, ugyanis a törlések száma akár meg is duplázódhat 2012-höz képest.