1p
Egy Izland-féle összeomlás sem elképzelhetetlen Nagy-Britanniában. Az országot 35 év után minősítette le a Moody's, a döntés előhozza az eddig elrejtett feszültségeket: az egyik legjobban eladósodott európai állam eddig olcsón megúszta volna a válságot? Hol van már a magabiztos David Cameron?

Nagy-Britannia 35 év után kiesett az elitből, a Moody's múlt hét pénteken megfosztotta a szigetországot a tripla A-s, kiváló adósbesorolástól. Ezt eddig leginkább az angol font árfolyama szenvedte meg, mely 16 hónapja nem volt ilyen gyenge az euróval szemben. Elemzők szerint a Standard & Poor's és a Fitch Ratings is hasonló lépést tehet az elkövetkező hetekben, ami már nem csak a fontra lehet hatással, hanem az adósságfinanszírozást is megdrágíthatja. Devizapiaci kereskedők arra várnak, hogy a Bank of England (BoE) beavatkozzon és újra beindítsa a bankóprést.

Forrás: Privátbankár Dealbook



Paritáshoz közel kerülhet a font és az euró

David Bloom, a HSBC devizapiaci részlegének vezetője szerint a leminősítés utáni fontgyengülés hátterében strukturális problémák vannak, amikre a Moody's riportja is rámutatott. Bloom szerint a piac azon véleményét tükrözi a font árfolyamváltozása, hogy a brit kiigazítócsomag mérete eltúlzott, ugyanakkor az is bizonytalanságot szül a befektetők körében, hogy a növekedés beindítás érdekében a beharangozott intézkedéseket a kormány felpuhíthatja. Az elmúlt három hónapban a font 8,5%-ot vesztett értékéből a közös európai devizával szemben, jelenleg 0,87-0,88 körül ingadozik a szigetországi deviza jegyzése, a HSBC szerint a devizapár közel kerülhet a paritáshoz, 0,91-es szintig gyengülhet tovább a font árfolyama az euróval szemben.

Ez már nem menedék

Jim Leaviss, az M&G Investments egyik vezetője szerint a font már nem számít menedéknek a befektetők szemében, ezt a szerepét elvesztette. Az euró malmára hajtja a vizet a sterlinggel szemben, hogy az EKB piacok által támogatott lépései (a Draghi által képviselt, "beavatkozunk, amikor szükséges" politika és az eszközvásárlás) úgy tűnik, stabilizálják az eurózónát, Leaviss szerint így azok a pénzek, melyek eddig a brit piacra ömlöttek, most már az eurózóna bankjaiban landolnak.

Lavinát indíthat el a leminősítés?



Eddig csak elfedték a problémát

Az eurózóna csituló problémái egyre inkább Nagy-Britanniára irányítják a figyelmet, miközben az EU egyik legeladósodottabb országáról beszélünk, a brit 10 éves kötvényhozamok árazása erről egyáltalán nem árulkodik: jelenleg 2,11% a hozam, ez nagyon alacsony, bár év eleje óta 30 bázispontot emelkedett. Csakhogy ez a szint mesterségesen ilyen alacsony, ugyanis Nagy-Britannia nem eurózónatag, így nagyobb a monetáris politika játéktere, a BoE pedig rendületlenül vásárolja a kötvényeket, hogy azok hozamát alacsonyan tartsa.
A hozamszint úgy mozgott 2 százalék körül az elmúlt időszakban, hogy az infláció tavaly ilyenkor 3,6% volt, idén ez 2,7%-ra csökkent (a briteknél is az áfaemelés nyomta meg az inflációt), de nyugodtan mondhatjuk, hogy a BoE eddig az adósság elinflálására (is) játszott. Abból pedig van bőven, amit eddig olcsón tudott finanszírozni London - de lehet, hogy ennek most a leminősítések véget vetnek.

Ez drága mulatság lesz

A leminősítés a kötvényhozamokban nem volt érezhető, valószínűleg azért nem, mert a brit jegybank bármikor hajlandó beindítani a bankóprést, hogy az így keletkezett forrásból aztán felvásárolja saját kötvényeit a másodlagos piacon - magyarázza Stephen Major, a HSBC egy másik elemzője. A befektetési bank amúgy megfontolandónak tartja, hogy vételre ajánlja a brit kötvényeket, ha a brit  kockázati prémium emelkedne, így valós piaci kereslet is lehet a brit adósság iránt. Simon Hayes, a Barclays londoni elemzője sem zárja ki, hogy a leminősítés a továbbiakban negatív hatással lesz a hozamszintek alakulására.

Izland vagy Görögország?

Leaviss szerint, ha a másik két hitelminősítő is kivágja Nagy-Britanniát az elitből, ami nagyon is valószínű az elemző szerint, akkor az már biztosan érződni fog a hozamok emelkedésében, hiszen a kötvénytulajdonosok a megnövekedett kockázatok miatt valószínűleg megszabadulnak majd a papírjaiktól. Vagyis a BoE ügyeskedése ellenére is nőhetnek majd a hozamok, ami megdrágítja majd az amúgy is nyakig eladósodott szigetország adósságának finanszírozását.

Mindenesetre most a devizapiaci mozgások mutathatnak rá, hogy az Egyesült Királyság helyzete valójában milyen aggasztó is. Önmagában a font gyengülése még akár gyógyírt is jelenthetne a brit gazdaságnak, de a font erőteljes és gyors leértékelődése hatalmas további problémákat generálna. Hiába a tetemes adósság, Görögország példájától London még nagyon messze van. Nagy-Britanniában a jelen helyzetben valószínűbb egy olyan forgatókönyv a helyzet eszkalálódása esetén, mint ami Izlandon történt. Toby Nangle, a Threadneedle vezető elemzője szerint a legrosszabb forgatókönyv esetén a font leértékelődése egybe esne a pénzügyi rendszer összeomlásával, a piaci bizalom pedig teljesen megrendülne a szigetország irányába. Az elemző ugyanakkor hangsúlyozta, ettől egyelőre messze vagyunk.

Nyakig adósságban

A bizalmat a fent vázolt tényezők mellett tovább gyengítheti, hogy a brit államadósság gyors növekedésbe kapcsolt az elmúlt években, és nem is tudják majd ripsz-ropsz megállítani ezt az emelkedést: míg 2009-ben a GDP csupán 43%-a volt az állam adóssága, addig mára ez elérte a 70%-ot, valószínűleg a következő években 90% fölé emelkedhet a mutató, mire sikerül "visszafordítani". Ha azonban az állam adósságához hozzáadjuk a lakosság és az üzleti szektor adósságát, akkor a teher már bőven a GDP 200%-a felett van, ezzel Nagy-Britannia az EU egyik legjobban eladósodott országa.

A takarékossági csomag viszont a gazdasági növekedésre is rányomja a bélyegét, miközben az adósság tavaly ilyenkor átlépte az abszolút rekordnak számító 1000 milliárd fontot, a gazdaság teljesítménye év végén nagyot esett: tulajdonképpen csak a londoni olimpia negyedévében volt plusz tartományban, valószínűleg újra recesszióba süllyed az ország.

Hol van már David Cameron magabiztossága?

Ha a vészforgatókönyvek, a súlyos gazdasági és politikai következmények, nem is igazolódnak be 100 százalékosan, az biztos, hogy a szigetországnak újra kell pozicionálnia magát Európával szemben is - lehet, hogy megéri majd, kicsit halogatni a népszavazást az EU-ból való kilépésről (amit eddig a britek 50%-a támogatott).

Hol van már 2011. december 9.? Az EU-csúcs, amikor az eurót használó országok vezetői hajnalig üléseztek, míg David Cameron mélyen aludt szállodai szobájában. A brit miniszterelnök akkor kollégáival ellentétben kisimult arccal állt reggel a sajtó képviselői elé és kitörő lelkesedéssel beszélt arról, mennyire örül neki, hogy nem eurónak hívják a szigetországban a fizetőeszközt. Ma meg már az a kérdés, mikor gyengül be annyira a szebb napokat is megélt font sterling, hogy paritásba kerüljön az eddig lenézett közös európai valutával... Úgy tűnik egy korszak véget ért: mesterséges eszközökkel nem lehet elfedni a strukturális problémákat.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 22600 22150 22600 +1,80% 0 0 20 526 909 400 HUF 2025-01-10 17:14:14
MOL 2760 2760 2810 -1,43% 0 0 1 912 986 444 HUF 2025-01-10 17:05:16
MTELEKOM 1336 1316 1346 +0,45% 0 0 651 673 320 HUF 2025-01-10 17:05:13
RICHTER 10620 10520 10660 +0,85% 0 0 960 807 380 HUF 2025-01-10 17:05:18
OPUS 513 511 518 +0,20% 0 0 60 650 505 HUF 2025-01-10 17:05:03
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Megint jól megfinanszírozták valakik a kormányt
Privátbankár.hu | 2025. január 9. 12:31
Hozamemelkedés mellett értékesített értékesített 3, 5 és 10 éves lejáratú államkötvényeket csütörtöki aukcióján az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK).
Állampapír / Kötvény Csodát tett az AI az amerikai gazdasággal?
Privátbankár.hu | 2024. december 26. 16:21
A piacok a Fed kamatpolitikájára összpontosítanak, miközben a dollár és az amerikai államkötvény hozamok emelkedése nyomást gyakorol a nyersanyagok piacára.
Állampapír / Kötvény Roham az állampapírokért
Privátbankár.hu | 2024. december 23. 11:47
Több mint másfélszeres kereslet mellett értékesített diszkont kincstárjegyeket az Államadósság Kezelő Központ.
Állampapír / Kötvény Százmilliárdokat kapott vissza a jegybank
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 15:33
A tranzakció célja többek közt a pénzügyi sérülékenység csökkentése volt.  
Állampapír / Kötvény Mi legyen az állampapír-pénzekkel? Meddig mehet a bitcoin?
Privátbankár.hu | 2024. december 16. 18:35
Nemsokára lejár sok lakossági állampapír, mások jelentős összegű kamatot fizetnek ki. Milyen befektetésekben érdemes gondolkodni annak, aki a pénzek újrabefektetését tervezi? Meddig mehet még vajon a bitcoin árfolyama? Erről kérdezték a TrendFM reggeli műsorában Eidenpenz Józsefet, az Mfor.hu és a Privatbankár.hu főmunkatársát.
Állampapír / Kötvény Üti a bankokat a kormány, de tőlük is várja a lestoppolt brüsszeli pénzek kiváltását
Privátbankár.hu | 2024. december 6. 11:46
Ez is kiderül az állami költségvetés 2025. évi finanszírozási tervéből, amelyet a Pénzügyminisztérium és az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK) ismertetett.
Állampapír / Kötvény Pénzeső hull az állampapír-tulajdonosokra
Privátbankár.hu | 2024. december 5. 10:38
A lakossági állampapírok után jövőre kifizetendő 3000 milliárd forint rekordnak számít.
Állampapír / Kötvény Rekordot döntött az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:21
Az OTP-részvények ára 270 forinttal, 1,32 százalékkal 20 800 forintra, történelmi csúcsra nőtt.
Állampapír / Kötvény Orbán Viktorék örülhetnek, milliárdokat adnak az állam kezébe a magyarok
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 14:09
Csaknem 330 milliárd forintot tettek félre a háztartások bankbetétben és értékpapírban augusztusban is. A kedvenc az állampapír volt, amelynek állománya immár egy éve meghaladja a teljes banki betétállományt - derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 
Állampapír / Kötvény Óvakodjunk az inflációkövető kötvénytől?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 15:31
Nehéz most választani, hogy melyik a legkedvezőbb állampapír a kisbefektetők számára. Az inflációkövető kötvénytől nemsokára alacsony kamat várható, de több másik lakossági állampapír várhatóan meghaladja majd a következő egy év inflációját. Többféle módja van annak, hogy kriptovalutákkal pénzt lehessen keresni. Erről is beszélt Eidenpenz József kollégánk a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG