1p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az állampapírhozamokat sokféle tényező befolyásolja a jegybanki alapkamattól gazdasági, gazdaságpolitikai híreken keresztül a külföldi és belföldi nagybefektetők hangulatáig és kénye-kedvéig. A lakossági befektetők eközben szinte burokban születtek: számukra sokkal stabilabb és jelenleg nagyon kedvező feltételeket kínálnak.

Dinamikusan nő a lakosság kezében levő állampapírok állománya, egyre többen gondolkozhatnak el azon, mi is befolyásolja az állampapír-befektetéseik hozamát, mire számíthatnak. Egyfelől az állampapírok kapcsán azok biztonságáról hallanak sokat, másrészt pedig a napi gazdasági hírek tele vannak olyan címekkel, mint például „A spanyol kötvényhozamok küldték padlóra Európát”, vagy „Alig volt vevő a kincstárjegyekre az aukción”.

Szabad piacon szabad árfolyamok

A kettősség abból adódik, hogy az államok a legjobb adósok közé tartoznak, így az állampapírok visszafizetése – extrém esetektől eltekintve, mint nemrég Görögországban – nagyon nagy valószínűségű, rendszerint nagyobb, mint a legtöbb más gazdasági szereplőé (bankok, vállalatok, önkormányzatok). Ugyanakkor az állampapírok értékpapírok, amelyek többségének – általában éppen néhány lakossági papírtól eltekintve – árfolyama szabadon változhat lejárat előtt. Így a futamidő alatt a kereslet és a kínálat, a piaci szereplők jövőbeli várakozásai szerint ingadozik a pillanatnyi értéke.

 

Azt azonban, aki egyszer megvásárol vagy lejegyez egy állampapírt az akkori fix hozammal, majd lejáratig megtartja azt, nem érik meglepetések. A papír lejár, és kifizeti azt, amit az eredeti feltételek szerint ki kell fizetnie. A vásárláskori hozam – fix kamatozású papírok esetében – már nem változik. Változás akkor van, ha lejárat előtt akarunk, vagy kényszerülünk megszabadulni befektetésünktől, és eközben a piac is változik.

 

Apró pici rezdülések is vannak

Az, hogy milyen hozammal ad valaki kölcsön a magyar államnak, vagy milyen hozammal veszik meg az állampapírjait, nagyrészt piaci folyamatok során dől el. A diszkont kincstárjegyeket és államkötvényeket először intézményi befektetők számára értékesítik aukciókon, ahol a vevők egymásra licitálnak, így alakul ki egy ár. Szinte nincs is két egyforma aukció, két egyforma nap, az árak, az eladott mennyiségek majdnem minden alkalommal mások és mások.

Ezután az úgynevezett másodlagos piacon – korábban inkább a tőzsdén, manapság inkább tőzsdén kívüli elektronikus kereskedési rendszeren – adják-veszik az értékpapírokat, nagyon hasonlóan a részvényekhez. Szintúgy a részvénypiachoz hasonlóan másodpercnyi pontosságú információk, hírek is képesek befolyásolni az árakat, de hosszú távú trendek, illetve masszív fundamentális tényezők is.

Az alapkamatot, a banki kamatot vagy az inflációt figyeljük?

Az egyik ilyen fontos tényező a jegybanki alapkamat. Ez a mutató ugyanis többek között azt is jelenti, hogy olyan kamat mellett a Magyar Nemzeti Bank elfogad pénzeket  a piaci szereplőktől. Ha pedig évi hét százalékos kamattal el lehet helyezni nála két hetes betétet, akkor nagy valószínűséggel nem érdemes például öt százalékos hozammal rövid lejáratú állampapírt venni. (Az alapkamat változásával, csökkenésével kapcsolatos várakozások azonban beépülnek a hozamokba, így jelenleg, augusztus közepén is évi hét százalék alatt van a legrövidebb állampapírok hozama.) Az alapkamat főleg a rövid futamidejű hozamokra hat, a hosszabb kötvényekre egyre kevésbé.

A belföldi befektetőket orientálhatja az infláció szintje is Ha a – jövőben várható – infláció például öt százalék, és csak 5,5 százalékos hozammal tudnánk értékpapírt vásárolni, amiből még 16 százalék kamatadó is lejön, akkor pénzünk csak veszít értékéből. Ilyenkor magasabb kamatozású befektetést kereshetünk, vagy elkölthetjük a pénzünket. Nagyon fontos az is, hogy a fontosabb konkurens befektetési formák – leginkább a betétbiztosítás által biztosított bankbetétek, akciós betétek – kamata hogyan alakul, mert ha magasabb az állampapírokénál, inkább oda megy a megtakarítások egy része.

Külföldről nézve minden relatív

Régi államkötvény részlete

A külföldi befektetők számára már sokkal fontosabb a hozamkülönbözet (spread), ami a külföldi állampapírok és a hazai állampapírok hozama között fennáll. Most, hogy a legkisebb kockázatúnak tartott államok (Németország, Dánia, USA stb.) állampapír-hozamai évi 1-2 százalékra süllyedtek - a legrövidebbeké néha még negatív is lehet - a magyar állampapírok évi 7,0-7,5 százalék körüli hozama vonzó, a külföldi befektetők állampapír-állománya az idén már sokat emelkedett.

Ez a hozamkülönbözet is relatív azonban, attól is függ a vonzereje, hogy az országnak mekkora kockázatokat tulajdonítanak, illetve más országokban mekkora felárat kínálnak az állampapírok milyen kockázatok mellett. Ezért is emlegették sokszor a magyarországi IMF-tárgyalásokat, amelyek közeledtével, majd elkezdődésével párhuzamosan erősödött a forint és csökkentek az állampapír-hozamok .

Előnyt kaptak a hazai kisbefektetők

A hozamainkat nagymértékben befolyásolhatják az európai adósságválság fejleményei és a külföldi befektetők általános kockázatvállalási hajlandósága is. Hogy mikor melyik tényező jelentősebb, azt nagyon nehéz megítélni, erre utal az is, hogy a lengyel zloty változatlanul nagymértékben együtt mozog a hazai fizetőeszközzel.

A magyar kisbefektetők az utóbbi időben nagymértékben védve voltak ezektől a piaci mozgásoktól, elsősorban több éves fix kamatozású államkötvények és diszkont kincstárjegyek vásárlásánál vannak ennek kitéve. A kifejezetten számukra kínált lakossági állampapírok, mint a Kamatozó Kincstárjegy (évi 7,5 százalék), Féléves Kincstárjegy (7,0), Kincstári Takarékjegy I. (7,25) és II. (7,5) kamatát a kibocsátó hosszú időn keresztül stabilan tartja, ráadásul időnként magasabban, mint amit az intézményi befektetők az utóbbi időben elérhettek a másodpiacon. Az inflációkövető (Prémium) államkötények kamata az inflációtól függ, és egyes sorozatoknál az évi 9,5 százalékot is eléri.

Lejárat előtti eladásnál azonban a vételi árfolyamok alacsonyabbak, lakossági értékpapíroknál is fel kell áldozni hozunk egy részét, a különböző sorozatoknál különböző mértékben. Érdemes tehát olyan futamidejű papírokat választani, amelyeket biztosan meg tudunk tartani a lejáratig.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21540 21440 21750 -0,28% 21540 21560 3 967 776 950 HUF 2024-11-22 12:35:22
MOL 2660 2654 2690 -0,60% 2656 2660 345 882 246 HUF 2024-11-22 12:36:11
MTELEKOM 1238 1234 1254 +0,81% 1238 1240 817 884 344 HUF 2024-11-22 12:30:59
RICHTER 10710 10700 10900 -0,93% 10700 10730 1 023 147 030 HUF 2024-11-22 12:30:16
OPUS 509 507 513 -0,20% 507 509 26 799 084 HUF 2024-11-22 12:06:12
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Állampapír / Kötvény Rekordot döntött az OTP
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 19:21
Az OTP-részvények ára 270 forinttal, 1,32 százalékkal 20 800 forintra, történelmi csúcsra nőtt.
Állampapír / Kötvény Orbán Viktorék örülhetnek, milliárdokat adnak az állam kezébe a magyarok
Privátbankár.hu | 2024. október 7. 14:09
Csaknem 330 milliárd forintot tettek félre a háztartások bankbetétben és értékpapírban augusztusban is. A kedvenc az állampapír volt, amelynek állománya immár egy éve meghaladja a teljes banki betétállományt - derül ki a Bank360.hu elemzéséből. 
Állampapír / Kötvény Óvakodjunk az inflációkövető kötvénytől?
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 30. 15:31
Nehéz most választani, hogy melyik a legkedvezőbb állampapír a kisbefektetők számára. Az inflációkövető kötvénytől nemsokára alacsony kamat várható, de több másik lakossági állampapír várhatóan meghaladja majd a következő egy év inflációját. Többféle módja van annak, hogy kriptovalutákkal pénzt lehessen keresni. Erről is beszélt Eidenpenz József kollégánk a Trend FM hétfő reggeli műsorában.
Állampapír / Kötvény Vitték ezeket a banki papírokat, mint a cukrot!
Privátbankár.hu | 2024. szeptember 10. 14:28
Erősödő befektetői igény és kiegyensúlyozott kockázati étvágy mellett zajlott kedden az MBH Jelzálogbank eredetileg 6 milliárd forint értékben meghirdetett jelzáloglevél-kibocsátása. Az aukción csaknem 14 milliárd forintos igény mutatkozott, amelyből a hitelintézet végül a maximálisan elfogadható 9 milliárd forint értékben fogadott el ajánlatokat.
Állampapír / Kötvény Siessen, már nem sokáig lehet hét százalékos kamattal megvenni ezt az állampapírt!
Eidenpenz József | 2024. augusztus 13. 16:35
Új hároméves lakossági államkötvényt hoznak forgalomba a következő napokban a régi helyett, amelynek kamata alacsonyabb lesz. A különbség azonban nem igazán jelentős, és annyit estek mostanában az állampapírhozamok, hogy a változás akár nagyobb is lehetne. Az értékpapírt egyébként meglehetősen kedvelik a magánbefektetők, ez is lehet az oka annak, hogy visszafogták a kamatát.
Állampapír / Kötvény Ne törje a kobakját, melyik állampapírt válassza – gyűjtse őket!
Eidenpenz József | 2024. július 22. 05:40
Megállni látszik az idő, a forint sávozik, a kamatok és az infláció stagnál, az irányok nem világosak. Az egyik állampapír a magas inflációra, a másik a csökkenő kamatokra és alacsonyabb inflációra, a harmadik a forintgyengülésre, a negyedik a kamatemelkedésre gyógyír. De semmi akadálya, hogy többet is vásároljunk egyszerre.
Állampapír / Kötvény Melyik állampapír most a legjobb?
Privátbankár.hu | 2024. július 15. 14:16
Az állampapírok várható kamata, hozama között jelenleg eléggé csekély a különbség, az inflációtól, kamatoktól és a forint árfolyamától is függ a megtérülés. Így egyes esetekben az egyik, máskor a másik előnyösebb. A kisbefektetők leginkább használt kriptovalutája pedig nem a bitcoin, nem is az ether, hanem a solana. Erről beszélt a Trend FM rádió reggeli műsorában Eidenpenz József, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársa.
Állampapír / Kötvény Amikor az inflációkövető kötvény is csődöt mondhat
Privátbankár.hu | 2024. június 24. 16:01
A 2022-2023-as nagy inflációs sokk bebizonyította, hogy van, amikor az inflációkövető kötvény sem segít, ha túlságosan nagy késéssel kullog a pénzromlás után. De mi segíthet még pénzünk reálértékének megőrzésében? Miért csorognak lefelé a kriptovaluták, és miért nem valószínű, hogy nyáron csúcsot döntsenek? A Trend FM rádióban Eidenpenz Józsefet, a Privátbankár.hu és az Mfor.hu főmunkatársát kérdezték.
Állampapír / Kötvény Itt az új állampapír, de érdemes egyáltalán vásárolni?
Eidenpenz József | 2024. május 31. 05:48
A jövő héttől új Magyar Állampapír Plusz-sorozatot lehet kapni, amelynek a legfőbb újdonsága elődjéhez képest a magasabb kamata. De milyen szituációkban érdemes ezt vásárolni, és mikor valamilyen másikat? A kép egyáltalán nem olyan egyértelmű, mint korábban. Lehet, hogy akkor járunk a legjobban, ha ebből is veszünk egy kicsit, meg abból is.
Állampapír / Kötvény Marad a MÁP Plusz, de magasabb kamattal
Privátbankár.hu | 2024. május 28. 16:01
Június 3-tól megújult kondíciók mellett vásárolhatják meg a lakossági befektetők a Magyar Állampapír Pluszt, amely ötéves futamideje alatt évi 6,73 százalékos EHM-mel (egységesített értékpapír hozam mutató) kapható, ezzel párhuzamosan kivezetik az Egyéves Magyar Állampapírt.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG