4p

Megváltó vagy „csak” leváltó lehet Magyar Péter? Kihúzza az Orbán-kormány 2026-ig?
Meddig marad szankciós listán Rogán Antal? Mi lesz a régi ellenzékkel?
Online Klasszis Klub élőben Kéri Lászlóval!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is a politológustól!

2025. január 23. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Egy izgalmas operaházban viszi színpadra Christof Loy a Macbethet - egy olyan helyen, ami már egy terrortámadást is átvészelt. A Sagrada Familia közelében álló épület kiváló helyszíne lesz a vérbő műnek. A barcelonai előadás nézői biztosak lehetnek abban, hogy a komor előadást érteni fogják: ha szeretnének, kis monitorokon még magyarázatot is kapnak a történésekről.
GTG / Monika Rittershaus

Verdi maga legkedvesebb operáját, a Macbeth-et 1847. március 14-én mutatta be a Teatro della Pergolában - abban az operaházban, amely 1656-ban nyitotta meg kapuit, tehát a Macbeth premierje idején is patinás intézménynek számított.

A darab Shakespeare azonos című műve alapján készült, a szöveget Francesco Maria Piave és Andrea Maffei írták. A nagy művek születése körül gyakran van valami drámai körülmény, a Macbeth-hez viszont kivételesen nem társul semmi ilyesmi - a siker azonnali és elsöprő volt.

Véren és bűnökön át visz út csak a trónhoz, de annak jaj, ki gyáva, visszariad az úttól, s remeg a lába!

A történet szerint Macbeth felesége unszolására meggyilkolja a királyt, s önmaga foglalja el a trónt. Azonban a gyermekeik elvesztésébe, a korábbi háborúk traumáiba és a jó király meggyilkolásának terhébe lassan mindketten beleőrülnek, majd igazi shakespeare-i halált szenvednek. Aki nem olvasta, tegye meg, mert nagyon izgalmas. Akinek nincs ideje olvasni, az legalább nézze meg azt a filmet, amit Justin Kurzel rendezett Michael Fassbender és Marion Cotillard főszereplésével.

Hogy Macbeth vagy Lady Macbeth a főhős, az az olvasótól illetve a rendezőtől függ - az azonban biztos, hogy Verdi olyan erős áriákat írt Lady Macbeth karakteréhez, hogy nehéz nem az ő tragédiáját középpontba állítani.

Jöjj hát, hadd öntsem a szívedbe erőm és bátorságom!

Íme Lady Macbeth leghíresebb áriája, a Nel di della vittoria io le incontrai, a levél-jelenet. Az éjszaka közepén levél érkezik Macbeth-től, melyben vall a jóslatról és a tervéről szerelmének. Az ária a valaha élt legjobb operaénekesnő, Anna Netrebko előadásában, a Metből szól.

Egy érdekesség: van itt egy, a darabba egyébként nem illő főhajtás Netrebko részéről. A levelet a színpadon Netrebko nem olvassa végig, hanem egy idő után fejből mondja a szövegét. Maria Callas játszotta hajdan úgy Lady Macbethet hogy bele sem nézett a szövegbe: az volt a gondolata, hogy Lady Macbethet annyira feltüzelte a levél tartalma, hogy már vagy ezerszer olvasta az éjjel folyamán és már fejből tudja. Ebben a verzióban viszont látjuk, hogy Lady Macbeth megkapja a levelet, először olvassa azt, nem kellene fejből tudnia. Vagy egy banális rendezői hiba ez, mely szokatlan volna a Mettől, vagy inkább Netrebko elődje előtt tiszteleg.

(Kiegészítő információ: a leghíresebb Macbeth-áriát a legjobb operaénekesnő áttetsző hálóingben adja elő.)

Az előadást most Európa egyik legizgalmasabb operaházában, a Gran Teatre del Liceu-ban, Barcelonában tekinthetjük meg október 7. és 23. között Christof Loy német rendező kreációjában.

Ti árnyak a mélyben, ti sápadt arcú rémek, ti adtok véres bűnre erőt a földi lénynek

A katalán operaház 1847 áprilisában nyitotta meg kapuit, azóta eléggé mostohán bánik vele a sors. Többször leégett, legutóbb 1994-ben, volt katonai kórház illetve bombaraktár és fegyvertár, 1893-ban pedig terroristák két bombát helyeztek el az évadnyitó előadás alatt a nézőtéren, melyből egyet sikerült is felrobbantaniuk, számtalan ember halálát okozva.

Mára az egyik legmodernebb operaház, a repülőgépekhez hasonlóan monitorok vannak minden ülés hátán, így mindenki kiválaszthatja, milyen felirattal akarja nézni a darabot, illetve kérhet az előadáshoz jegyzeteket, magyarázatot is.

A Macbethet ha lehet, még komorabbá tette Loy, aki az operára mint képzőművészeti eszközre tekint- Ez látszik az előadáson is: a színek, fények, díszletek tökéletes komor összhangot képeznek.

Bár a Gran Teatre nem mindig tud feltétlenül világhírű sztárokat felsorakoztatni, azt azért tudni kell, hogy a szereposztás egészen kiváló, a hangokra nem lehet kifogása senkinek.

Jegyek 15-től 300 euróig kaphatóak. Az előadás honlapja >>

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Kultúra A Los Angeles-i tűzvész átírta az Oscer-menetrendet
Privátbankár.hu | 2025. január 14. 10:07
Pár nappal ismét elhalasztotta hétfőn az amerikai filmakadémia az Oscar-jelölések bejelentését a Los Angelesben és környékén pusztító tüzek miatt.
Kultúra A Beatles örök: hisztéria, titkok és a legenda újraéledése
Elek Lenke | 2025. január 5. 14:06
A Beatles nemcsak zenekar, hanem korszakalkotó világnézet is volt, ami máig hat. Dokumentumfilm, turizmus és új filmek is őrzik a legendát – a Fab Four örök!
Kultúra Királyi családok a változó világban: mítoszból valóság
Elek Lenke | 2025. január 4. 17:08
Hogyan formálódnak át a hercegek a monarchiák élő szimbólumaiból a modern kor elvárásaihoz igazodva? Tradíciók és úttörő változások találkozása.
Kultúra Így mulat az orosz elit szilveszterkor: döbbenetes összegek
Elek Lenke | 2024. december 29. 17:31
Csajkovszkij Diótörője presztízskérdés Oroszországban. Nem annyira a művészet a meghatározó.
Kultúra Újabb aukciósház húzott hasznot Magyar Péter pártjának népszerűségéből
Kenessei András | 2024. december 24. 16:35
Az idén negyvenéves Nagyházi Galéria az egyetlen a magyar aukciós piacon, amely felveheti a verseny az idén 250 éves BÁV-val, noha csak harminc éve lépett be a hazai aukciós piacra. A verseny természetesen az árverési műfajok sokféleségére is értendő, nemcsak az elért árakra és csúcsárakra.      
Kultúra Ferenc pápa ezért falat bontatott
Privátbankár.hu | 2024. december 24. 11:45
Az egyházfő szenteste megnyitja a Szent Péter-bazilika szent kapuját és ünnepi misét vezet.
Kultúra Mi lehet a baj a nagy művész meghalt kishúgát ábrázoló képpel?
Kenessei András | 2024. december 22. 11:08
Zsolnay, Csontváry, Munkácsy – akárhogy is nézzük, ez a három név határozta meg a Virág Judit Galéria (VJG) 77. árverését és természetesen az aukció sikerét. Semmit sem veszélyeztetett az a tény, hogy a VJG a négy, legnagyobb hazai művészeti aukciós ház közül sorrendben utolsóként lépett a karácsonyi árverések sorába.
Kultúra Ma is tarol a népi demokráciában kissé túlértékelt festő
Kenessei András | 2024. december 21. 16:56
A Kieselbach-festményárverések mindig nagyon tartalmasak, a kalapács alá vitt darabok értékesek, a leütési árak pedig (néha szinte váratlanul) magasak. Az idei karácsonyi árverésen 266 tétel volt az árverőház ajánlata, közülük 213 talált vevőre, ami 80 százalékos elkelési arány.
Kultúra Hatalmas kasszasiker a Tisza név
Kenessei András | 2024. december 14. 19:18
Ahogy tavaly, úgy az idén is a BÁV kezdte a legkorábban a karácsonyi árverések sorozatát  – már ami a legnagyobb árverőházakat illeti.
Kultúra Lehet, hogy Önnél is rejtőzködik egy milliókat érő Zsolnay-kerámia?
Kenessei András | 2024. november 24. 17:46
November közepén negyedik alkalommal tartott árverést a Virág Judit Galéria (VJG). Ezen csak és kizárólag Zsolnay kerámiákat vittek kalapács alá, két, külföldi tulajdonos gyűjteményéből. Azonban nemcsak ez volt újdonság, hanem az árverés helyszíne és egy megváltozott árverési szabály is. Ezek ellenére (vagy talán éppen ezért) az aukció nagy sikerrel zárult.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG