3p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Irakban Falludzsa városának ostroma nemrég indult meg, de nem lehet sokáig húzni az időt. Ramadán végén ugyanis visszatérnek az iraki honatyák, és ha nem bizonyít a jelenlegi, mérsékelt, általánosan elfogadott miniszterelnök, jöhet megint a zűrzavar. Abból pedig már elege van mindenkinek.

Dupla vagy semmi

Al-Abadi iraki miniszterelnök számára dupla vagy semmi a falludzsai ostrom. Ha sikerül elfoglalnia a várost, egyrészt megroppan az Iszlám Állam, és megnyílik az út megmaradt iraki nagyvárosuk, Moszul előtt, másrészt megerősödik politikai pozíciója. A miniszterelnök helyzete nem egyszerű: két oldal felé kell megtalálnia a kényes egyensúlyt. Mint mérsékelt síita, jó esélye van arra, hogy szót értsen a szunnitákkal, ugyanakkor a fanatikusabb síitákat is féken kell tartania. Irak felszabadítójaként mindkettőre lenne esélye.

Sok áldozat lehet

A Falludzsáért indított csatát május 23-án rendelte el a miniszterelnök, de a város elérésekor egy erős ellentámadással kellett szembenézniük, utána pedig a civilek védelmére hivatkozva helyezkedtek várakozó álláspontra. A várost mindössze legfeljebb 1-2 ezer fanatikus dzsihádista tartja megszállva, ennyi emberrel egy jól felszerelt hadseregnek illik elbírnia, főleg erős amerikai támogatással. Egy gond van csak, hogy a városban több tízezer civil lakos van még, akit a védők élő pajzsként használnak.

Az ostromlók abban reménykedtek, hogy a civileknek nagy számban sikerül kimenekülni, de ezek a várakozások eddig nem igazolódtak. Így óhatatlanul megmarad élő pajzs szerepük, ami ugyan rossz fényt vet a dzsihádistákra, de azoknak eleve olyan rossz a hírneve és nagy a bűnlajstroma, hogy azon már nehéz rontani. A demokratikusan választott iraki kormánynak és az őt támogató amerikaiaknak viszont mindenképpen igen kínos, ha komoly civil áldozatokkal jár a város elfoglalása. Márpedig egyre nagyobb a valószínűsége, hogy ez elkerülhetetlen lesz.

Színes csapat

A Reuters szerint ha az ostrom elhúzódik, akkor Moszul felszabadítása is a távol ködébe vész, ezesetben pedig szektaharc alakulhat ki a síita csoportok között. Amikor 2014-ben összeomlott az iraki hadsereg, Al-Abadi csak a síita milíciákra tudott hagyatkozni, őket pedig Irán képzi ki és befolyásolja, így a síiták radikálisabb irányzatát képviselik. Tavaly viszont sikerült újra ütőképes kormányhadsereget felállítani, amely sikeresen felszabadította Ramadi városát és más területeket. A milíciák szerepe eközben visszaszorult.

A falludzsai csatát úgy tervezték, hogy az elit erők vonulnak be a városba, őket szunnita harcosok követnék, a síita milíciák pedig a külvárosokat szállnák meg, elvágva a meglógni próbáló dzsihádisták útját. A miniszterelnök nagyon vigyáz arra, hogy a különböző csoportok között ne alakuljanak ki villongások, a városban pedig ne legyenek civilek elleni atrocitások a felszabadítók részéről. Az ENSZ olyan aggasztó, és sajnos hitelesnek tűnő riportokról számolt be, mely szerint néhány, a városból kimenekült férfit a kormányerők által ellenőrzött területeken kivégeztek.

Az iraki miniszterelnök nemcsak saját országának szunnitáival, hanem a környező szunnita arab államokkal is megpróbál jó kapcsolatokat építeni, és megelőzni, hogy Bagdad legyen a hegemóniáért folytatott szunnita szaúdi és síita iráni vetélkedés színtere.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Trump újabb fenyegetése a magyar gazdaságnak is baj
Király Béla | 2025. július 11. 13:13
A napokban azzal fenyegetett az amerikai elnök, hogy amely államok túl jó viszonyt ápolnak a BRICS-országokkal, azok további vámokra számíthatnak. Ez újabb jele a blokkosodásnak, ami ellentmond Orbán Viktor gazdasági semlegességének.
Makro / Külgazdaság A franciák is azt élik át, mint mi, de azért van egy nagy különbség
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 12:22
Ott is nőtt az infláció júniusban, de az így is csak 1 százalék, szemben a mi 4,6-os rátánkkal.
Makro / Külgazdaság Jól jártak Putyinék
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:51
Csökkent az olajexportjuk, az árak emelkedése miatt mégis nőttek a bevételeik.
Makro / Külgazdaság Mi történhetett a britekkel?
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:32
Váratlanul csökkent az angol, skót és walesi gazdaság együttes teljesítménye májusban.
Makro / Külgazdaság Végre a románok nézik a mi hátunkat
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 10:07
Bár nálunk is már két hónapja újra emelkedik az infláció, a románoknál több mint 1 százalékponttal nagyobb a pénzromlás.
Makro / Külgazdaság Folytatódhat a hazai üzemanyagárak emelkedése
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:34
Ám amennyiben a kutak lekövetik a nagykereskedelmi árak változását, akkor szombattól csak a gázolajért kellhet többet fizetni.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor most a közalkalmazottaknak kedvezne
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:52
A kormányfő a Kossuth Rádióban azt mondta, dolgoznak azon, hogy az állami alkalmazottak számára is tudjanak segítséget nyújtani.
Makro / Külgazdaság Nagy bejelentést tettek a kínaiak
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:23
13,8 százalékkal nőtt az autóeladás júniusban.
Makro / Külgazdaság Trump 35 százalékos vámot vet ki a kanadai termékekre
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:14
Augusztus 1-jétől. A többiekre „csak” 15-20 százalékosat?
Makro / Külgazdaság Jó hír jött Amerikából
Privátbankár.hu | 2025. július 10. 17:16
A munkaerőpiacot érinti.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG