MTI Fotó: Balogh Zoltán |
Ausztria 750 katonát tervez a határra rendelni, ha az Olaszországból érkező menekültek száma nem csökken. A menekültek növekvő száma miatt az ország útlevél-ellenőrzés bevezetését készítik elő a Brenner-hágónál (a legfontosabb határátkelőnél), legalábbis Hans Peter Doskozil védelmi miniszter interjúja szerint, melyet a Kronen Zeitungnak adott. Szerinte az osztrák hadsereg bevetése elengedhetetlen, ha a menekültek áradata nem hagy alább.
A cikk még azt is részletezi, hogy melyik katonai egységből hány főt lehetne a határra vezényelni, és milyen harcjárműveket. Arra a kérdésre, hogy ez mikor is történne ez, a miniszter némileg kitérő szóval válaszolt, melynek jelentése a megfelelő időben, vagy hamarosan („zeitnah”).
Magyarország után Olaszország?
A svájci Tagesanzeiger emlékeztet arra, hogy a menekültek nagy száma miatt először Németország vezetett be határellenőrzést, déli határain, 2015 szeptemberében. Később Ausztria, Dánia, Svédország és Norvégia is tett hasonló intézkedéseket. Ausztria jelenleg csak Magyarország felé tart fent határellenőrzést.
A svájci lap szerint az első félévben 83 650 személy érkezett a Földközi-tengeren keresztül Európába, emellett 2000 főre beszülik azok számát, akik az út során elhaláloztak.
Kiakadnak az olaszok
A Deutschlandfunk szerint ugyanakkor az első félévben hét százalékkal visszaesett a menekültkérelmek száma az EU-ban. (Ebben Svájc, Norvégia, Lichtenstein, Izland is benne van.) A legtöbben Szíriából érkeztek, ezt követi Afganisztán, Irak, Pakisztán és Nigéria. Majdnem minden harmadik menedékkérő 18 év alatti volt.
Eközben az olaszok rendesen ki vannak akadva amiatt, hogy a Földközi-tengerből kifogott menekülteket mind hozzájuk szállítják. Német, spanyol vagy brit mentőhajó, mint Olaszországban teszi partra a menekülteket. Ez ellenkezik a tengeri joggal, amit én jól ismerek – mondta el Lampedusa sziget új polgármestere, egykori halász egy német lapnak adott interjújában. Az afrikai partokhoz közel fekvő szigeten rengeteg menekült ér partot, főleg a lakosság számához viszonyítva. De nem csak ő tiltakozik.
11 pont a minisztertől
Marco Minniti olasz belügyminiszter csütörtökön egy javaslatot készül beterjeszteni az EU elé Tallinban a Die Welt tudósítása szerint. Ebben szabályozni szeretné a civil („nem állami”, NGO) szervezetek tevékenységét a Földközi-tengeren.
A tervezet 11 pontot tartalmaz, az elsők szerint a líbiai vizekre tilos belépni, az ottani hatóságokat tilos akadályozni és tilos az embercsempészekkel kommunikálni. A lényeg az lehet, hogy az olasz kikötőkben csak súlyos vészhelyzetben lehetne a menekülteket kitenni. Emellett az olasz rendőrség embereinek pedig joguk lenne a hajókra belépni. Ezen kívül az NGO-k a finanszírozásuk módjáról és a hajóik műszaki feltételeiről adatokat kellene, hogy szolgáltassanak.