A Magyarország körüli befektetői légkör javulása kizárólag az Európai Központi Bank és az amerikai szövetségi jegybank, a FED grandiózus kötvényvásárlási és készpénzbővítő lépéseinek köszönhető - mondta a nagy, párizsi székhelyű bankház, a Société Générale feltörekvő piacokkal foglalkozó vezető stratégája, Benoite Anne az alapblog.hu-nak adott interjúban.
A magyar kormány nem akar megállapodni az IMF-fel
Benoite Anne szerint a budapesti kormány egyáltalán nem akar megállapodást kötni a Nemzetközi Valutaalappal. Az interjúalany úgy fogalmaz, hogy a magyar kormány folyamatosan blöfföl, megvezeti a külföldi befektetőket. Egyelőre hisznek nekik, de ez csakis az EKB-nak és a FED-nek köszönhető. A végén azonban a magyar kormány valószínűleg elveszíti a pókerjátszmát. A SG vezető elemzője arra kérdésre. hogy visszavonja-e azt a hónapokkal ezelőtt az alapblog.hu-nak kifejtett véleményét, miszerint nagyobb az esélye a 320 forintos eurónak, mint annak, hogy létrejön a megállapodásunk az IMF-fel és az EU-val, azt mondta: 180 fokos fordulatot vett azóta a világ.
Ettől függetlenül mégsem vonná vissza azt a bizonyos kijelentést. Abból indul ki ugyanis, hogy fél év múlva még mindig ugyanott fogunk tartani, ahol most: sehol. Szerinte ugyanis semmi sem fog változni az IMF-EU kontra magyar kormány huzakodásban. Anne szerint semmiféle haladás sincs a tárgyalásokban. A magyar kormány ragaszkodik eddigi, szerinte jól bevált taktikájához: húzni az időt mindaddig, amíg tudja kizárólag a piacokról finanszírozni a szükségleteit. Úgy véli, hogy ez egy pókerjátszma a részéről, blöffökkel vezeti meg a külföldi befektetőket.
Az IMF nem kér olyat, ami fokozza a szociális igazságtalanságot
Benoit Anne |
Az alapblog.hu riportere, emlékeztette Anne-t, hogy a világban számtalan kormány, politikus sikeresen csinálja ugyanezt. Zentai Péter Törökországot hozta fel példának. Benoit Anne erre azt mondta: elismeri, hogy elfogul az IMF irányában. Nem titok ugyanis, hogy korábban a Valutaalap tisztségviselője volt. Emiatt pedig úgy véli, hogy az IMF fantasztikus érték, mert rendkívüli biztonságot képes nyújtani nagyon nyitott, következésképpen sebezhető nemzetgazdaságok, például Magyarország számára. Az IMF szerinte nem követel semmilyen olyan intézkedést, amely a szociális igazságtalanságokat fokozná. Átláthatóságot, kiszámíthatóságot kér csupán olcsó hitelekért cserébe. Értésre adja ugyanakkor, hogy a világban a hangulat megint rosszabbra fordulhat, és visszaesik a kockázati étvágy, ugyanakkor IMF-háttérrel maga mögött a magyaroknak nem kellene aggódniuk, nem szólva arról, hogy Magyarország számára a piaci finanszírozásnál sokkal olcsóbb az IMF által kínált lehetőség.
Anne azt mondta, nem tud másra gondolni, mint hogy a magyar kormány egyszerűen nem akarja, hogy kívülről belelássanak a kártyáiba. Ez szerinte azért abszurd, mert az Európai Unió országai nem tudnak együtt menetelni és együttesen fejlődni, ha a tagállamok nem ismerik egymás helyzetét. Az IMF nem ellenség, hanem egyértelműen barát, Magyarország legfőbb szövetségese.Arra a felvetésre, hogy a kormányzati intézkedéseknek köszönhetően javul Magyarország megítélése, a vezető elemző azt mondta: kétségtelen, hogy a fiskális helyzet javult, de ezt rossz, hosszú távon fenntarthatatlan eszközökkel érték el. A magyar költségvetési politika szerinte helytelen. Benoit Anne szerint ez a politika magában hordozza saját maga összeomlását. A piacok a felszínre figyelnek egyelőre, de előbb-utóbb – mint mindig – eljutnak a fundamentális problémák felismeréséhez.
"Mert hát miért is ne áramlanának óriási és egyre nagyobb pénzek olyan államkötvényekbe, amelyek ötször-hétszer magasabb hozamokat ígérnek, mint a németországiak, a svájciak, az amerikaiak? Akik Magyarországra hozzák a tőkéjüket, azokat semmi más nem érdekli, mint a hozam. Ám ezek az intézmények, magánszemélyek pillanatok alatt vissza fognak vonulni, amint másként ítélik meg a helyzetet..." /Benoit Anne/ |
Kezet csókolhatunk
A Société Générale vezető elemzője szerint az amerikai Fed pénzpiaci lazításokat elősegítő és az EKB korlátlannak ígért kötvényvásárlási politikájának köszönhetően a közeljövőben kedvező marad a környezet. Nyilván ebbe élik bele magukat a magyar döntéshozók. Csakhogy – meggyőződése szerint – roppant felelőtlenül, mindent egy lapra feltéve teszik ezt. Anne szerint épp az elmúlt öt év története a legjobb bizonyíték rá, hogy néha meglepően rövid időn belül az ellenkezőjébe tudnak átcsapni a kedélyek, Magyarország közvetlen környezete roppant sérülékeny, abban a pillanatban, ha felvetődik bármilyen kisebb fertőzés lehetősége, a befektetők azonnal búcsút mondanak a magyar kötvényeknek és jön a vérfürdő.
Anne szerint a forint erősödése és a kockázati étvágy javulása kizárólag a nemzetközi pénzügyi-gazdasági környezet javulásából következnek, nem a kormányzati politikából, amely nem befektetőbarát, nem fenntartható és nem segíti a gazdasági növekedést. Úgy véli, ez hamarosan mindenki számára ki fog derülni, már csak ezért sem lenne szabad a magyar kormánynak ennyire elbizakodottnak lennie az IMF-fel való huzakodás folytatásakor. A vezető elemző emlékeztet, hogy világszerte – éppen az EKB-FED páros hozzáállása miatt – félelmetesen megnőtt az étvágy a korábban kockázatosnak tartott államkötvények és egyéb tőkepiaci termékek iránt. Benoit Anne úgy véli, hogy ezért a magyaroknak mindenekelőtt az EKB-nak és a FED-nek kellene kezet csókolniuk.