A Fed monetáris döntéshozó testülete, a nyíltpiaci bizottság (FOMC) kétnapos ülését követően szerdán bejelentette, hogy változatlanul 0,00-0,25 százalékon hagyja az irányadó kamatot, és nem csökkenti a likviditásnövelő kötvényvásárlási program havi 85 milliárd dolláros keretösszegét. A FOMC bejelentése megfelelt a piaci várakozásoknak, a közlemény megfogalmazása nem tartalmazott új elemeket, a megszövegezése pedig a megszokott fordulatokat alkalmazta.
Nem túl fényesek a gazdaság kilátásai
A döntés indoklásában a testület megállapítja, hogy a legutóbbi, szeptemberi ülés óta a gazdasági aktivitás mérsékelt ütemben tovább erősödött, a foglalkoztatási helyzet pedig szerény javulást mutatott, a munkanélküliségi ráta azonban még túl magas. A rendelkezésre álló adatokból a lakossági kiadások és a vállalati beruházások növekedésére lehet következtetni, a lakáspiaci forgalom azonban az elmúlt hónapban kissé romlott.
A FOMC úgy látja: a költségvetési politika nagyban fékezi a gazdasági növekedést.
Az energiaárak ingadozásától eltekintve az áremelkedés mértéke elmarad a Fed inflációs céljától, a hosszú távú inflációs kilátások pedig stabilnak mondhatók.
Egyhamar nem fognak szigorítani
A Fed továbbra is szoros figyelemmel követi a gazdasági és pénzügyi helyzet alakulását és annak függvényben dönt gazdaságösztönző célú kötvényvásárlási programja további sorsáról. A kötvényvásárlások keretösszegének csökkentését csak további, a gazdasági helyzet javulását alátámasztó makrogazdasági mutatók birtokában kezdi meg.
A Fed közleménye rögzíti, hogy az irányadó kamat mindaddig a 0,00-0,25 százalékos sávban fog maradni, amíg a munkanélküliségi ráta meghaladja a 6,50 százalékot, az áremelkedési kilátások pedig egy-két éves távlatban legfeljebb 0,5 százalékkal haladják meg a testület 2,00 százalékos hosszú távú inflációs célját.
A Fed a laza monetáris politika szigorításának megkezdése után is a lehető legmagasabb foglalkoztatás garantálását és az inflációs cél követését tartja majd szem előtt - szögezi le a monetáris döntéshozó testület közleménye.
Nem söpörte el a piacokat a hír A vezető New York-i tőzsdeindexek a gazdaság gyenge kilátásaira reagálva gyengültek. A 30 vezető iparvállalat DJIA indexe a nap végére 0,41 százalékkal, az S&P 500-as mutató 0,49 százalékkal csökkent. A dollár kissé erősödött az euróval szemben. |