A Rheinise Post német újságnak nyilatkozó szakember szerint a politikusok jól láthatóan Görögország további pénzelése mellett döntöttek. Éppen ezért problémás lehet a görög pénzügyeket vizsgáló - az IMF, az Európai Bizottság és az EKB képviselőiből álló - trojka számára független jelentést összeállítani. "Hogyan lehet objektíven megítélni egy program teljesítését, ha közben rettegünk egy esetleges negatív eredmény következményeitől?" - tette fel a kérdést Weidmann. A szakember bízik benne, hogy a hitelezők kozmetikázatlanul és őszintén tárják fel a görög helyzetet, mielőtt további pénzeket utalnának az országnak.
A válságkezelés miatt nem szabad eltéríteni az euróövezeti jegybankok figyelmét elsődleges feladatukról, az infláció féken tartásától - nyilatkozott korábban Weidmann. Részletek >> |
A Reuters beszámolója szerint az EKB és a nemzeti bankok a görög adósság jelentős részét felvásárolták, így Görögország legnagyobb hitelezőinek minősülnek, de az érintett adósság esetében haircutról (az adósság egy részének elengedéséről) nem lehet szó. Ha ugyanis a központi bankok elengednék a görög adósságot, az Weidmann szerint közvetlen finanszírozásnak minősülne, ami az uniós szabályok szerint tilos.
Weidmann cáfolta, hogy lemondással fenyegetett az EKB kötvényvásárlási tervei miatt. Amikor elvállaltam ezt a munkát, tudtam, mire számíthatok - mire lenne jó, ha lemondanék? - tette fel a kérdést Weidmann. A szakember nem érzi úgy, hogy Angela Merkel magára hagyta volna: szerinte egyserűen csak arról van szó, hogy a kormányzatoknak és a jegybankoknak eltérő feladatköreik és érdekeik vannak.
Weidmann biztos benne, hogy az euró még 10 év múlva is létezni fog - tisztán látszik ugyanis a politikai akarat az övezet egybentartására.