Az előrejelzésekhez képest lényegesen kevesebb munkahelyet készülnek csak külföldre telepíteni a londoni City pénzügyi szolgáltató cégei a brit EU-tagság megszűnése után – írja a Financial Times. A londoni gazdasági napilap a City 15 legnagyobb bankjának legutóbbi vezetői nyilatkozataira, illetve tucatnyi bankvezetővel készített saját interjúira alapozva úgy becsüli, hogy a londoni nagybankok összesen aligha több mint négyezer állást telepítenének külföldre – a korábbi több tízezres várakozásokkal szemben.
Áttörés a Brexit-tárgyalásokon: megvan a megállapodás! A legfontosabb kérdésekben megállapodtak a felek: rendezték a brit és uniós állampolgárok kérdését, feloldották az óriási feszültséget a két Írország között és a pénzügyekben is sikerült lefektetni a legfontosabb szabályokat - részletek >>> |
A Deutsche Bank londoni befektetési részlegének egyik vezetője nemrég még négyezer munkahely áttelepítéséről beszélt, a becslések szerint azonban csak 350 állást vinne el a Citytől – ez az alkalmazotti állomány 5 százaléka. A JP Morgan elnök-vezérigazgatója már a Brexit népszavazás előtt szintén négyezer munkahely áttelepítését helyezte kilátásba a 16 ezres londoni központból, az elemzés ugyanakkor inkább 700 áthelyezett állást valószínűsít 2019 tavaszáig.
Egyes bankvezetők ugyanakkor továbbra is tartanak a Brexit hosszútávú drámai hatásaitól, a Morgan Stanley Internatonal vezérigazgatója kifejtette: nem az a lényeg, hogy mi történik a Cityben a Brexit másnapján, a történet mindig is arról szólt, hogy mi lesz 3-5 év múlva.
Összeomolhat London exportja
Az Oliver Wyman globális vállalati tanácsadó cég modellszámításai szerint a legrosszabb esetben EU-piachoz kötődő citybeli üzleti aktivitás 40-50 százalékkal zuhanna a közvetlen hatásoknak köszönhetően. Ez 18-20 milliárd font (6500-7200 milliárd forint) bevételkiesést és 31-35 ezer munkahely megszűnését okozná a londoni pénzügyi szolgáltatási szektorban. A tovagyűrűző másodlagos hatások miatt még további 14-18 milliárd font bevétel és 34-40 ezer munkahely kerülhet veszélybe.
Nevetséges dolog miatt esett pofára a brit kormány - További részletek >>> |
Az Oliver Wyman londoni elemzői szerint a legrosszabb forgatókönyv szélsőértékhatása így akár 38 milliárd font (csaknem 14 ezer milliárd forint) bevételkieséssel és 75 ezer munkahely megszűnésével is járhat a Cityben. A Centre for London elemzőház hasonló tanulmányt állított össze, az elemzőház szerint ha London pénzügyi központja elveszíti hozzáférését az Európai Unió egységes belső piacához, az 70 ezer citybeli pénzügyi szolgáltatási munkahely megszűnéséhez vezethet. Hozzátették: ez katasztrófával érne fel, mivel London teljes exportján belül a pénzügyi és egyéb kapcsolódó szolgáltatások a londoni gazdaság teljes exportjának 50 százalékát teszik ki.
Balkanizálódó Egyesült Királyság – órák alatt felrúgták a megállapodást Európával A belharcokban végzetesen lebénult brit kormány EU-s megegyezését órák alatt felrúgták a lázadók. Pénteken az Európai Tanácsban nagy veszekedés lehet az ügyből. Az biztos, hogy Írország nemzetstratégiai megfontolások miatt nem fogja hagyni London kettős játékát. További részletek a Privátbankár.hu-n. >>> |