1p
Történelmi megállapodást kell kötnie a demokrata Obamának és republikánus ellenfeleinek, ha nem akarják, hogy az USA csődbe menjen. Amerika menedék, pedig sokkal nagyobb ott a baj, mint Európában. Interjú a guruval.

Februárban már a csőd elkerülése lesz a tét

Trhillerbe illő módon, a végső határidő után pár órával mégis megállapodtak a republikánusok és a demokraták tavaly év végén a fiscal cliff elkerüléséről - de mindez csak lélegzetvételnyi időre jelent megoldást az Egyesült Államoknak, ahol a két nagy párt éleződő ideológiai ellentéte akár államcsődbe is sodorhatja a világ vezető hatalmát (mely a megszorongatott demokrata elnök szerint mindig tripla A-s marad) - így vélekedik a híres dán filozófus leszármazottja, a világ szerte nagy figyelemmel kísért gazdaságkutató, Jacob Funk Kirkegaard. A Peterson Intézetnek dolgozó guru többek között az amerikai elnök egyik tanácsadója, állítólag kevés olyan top elemző van, akinek prognózisai ennyire telibe találnak.

Kirkegaard az Alapblognak adott interjújában arról beszélt, februárban a piacok és a republikánusok is nagy nyomás alá helyezik az újrázó Obama elnököt.

"Mindenesetre legyen mindenki számára világos: ha február végéig nem határozzák meg egyértelműen, mekkora lehet az Egyesült Államok belső és külső eladósodásának rövid és középtávú plafonja, és nem írnak elő ehhez pontos, betartandó, szankcionálandó időrendet, akkor – minden túlzás nélkül – Amerika becsődöl!" - mondja az elemző a kialakult helyzetről.

A szakértő szerint bár az elnök politikai ellenfelei, a republikánusok beleadnak mindent, februárban így is lesz megállapodás, mely kiadáscsökkentéssel és az adóbevételek növelésével jár majd. Utóbbi azonban nem adóemeléseket jelent, hiszen a terhek növelése hozzájárulhatna a gazdaság bővülésének hanyatlásához. Kirkegaard szerint a növekedéssel egyetemben is nőhetnek az állam bevételei, illetve egyéb "kiskapukon" keresztül is. Adóemelés aligha lesz.

Romokban a költségvetés, a befektetők mégis menedéknek tekintik az USA-t

A guru szerint a helyzet az Egyesült Államokban sokkal drámaibb, mint a sokszor lomhasággal és tehetetlenséggel vádolt Európai Unióban. Úgy tűnik a józan ész és a pragmatizmus az óceán mindkét partján egyre fontosabb, a költségvetésre és az adósságdinamika megfékezésére Washingtonban és Brüsszelben is egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek.
"Talán kevesen tudják, hogy az Egyesült Államok kormányának, az amerikai központi államnak a bevételei évente nem haladják meg az amerikai GDP 16 százalékát! Az európai államoknál ugyanez átlagosan 46 százalék! Washington bevétele tehát egy uniós országénak az egyharmada, ami abszurdum" - hívja fel rá a figyelmet Kirkegaard.

A kutató szerint George W. Bush kormányzása alatt a szövetségi tartalékok kiürültek, miközben Amerika példátlan recesszióba süllyedt, a kormány adót csökkentett, és közben két háborút vívott. Az Egyesült Államoknak 4 éve nincs rendes költségvetése, a büdzsét tulajdonképpen 3 havonta újraírják. Kirkegaard szerint az amerikai költségvetés közép távú reformjára mindenképp szükség van: "a józan ész, Amerika és a világ érdeke, hogy történelmi jelentőségű kompromisszum köttessék az Egyesült Államok költségvetésének átfogó, hosszú távra szóló reformjáról, hogy véget érjen az euróövezet országaiban elképzelhetetlen és egyébként is fenntarthatatlan rögtönzések korszaka a költségvetési politikában" - mondta Kirkegaard.

Ennek ellenére a befektetők mégis menedékként gondolnak az amerikai eszközökre, a dollárra és a kincstárjegyekre is. Kirkegaard szerint azért, mert bár a két nagy párt éles harcot vív egymással, az amerikai politikai rendszer ennek ellenére is mindig képes volt a kompromisszumra a történelmi pillanatokban. "Amerika a problémák megoldására van kódolva" - mondja a guru.

Kirkegaard szerint a zéró kamatpolitika tovább maradhat fent, mint azt a legtöbb elemző várja, mivel a munkanélküliség minden eddiginél nagyobb kihívások elé állítja a gazdasági döntéshozókat. Míg eddig a válságos periódusokban a gazdaság mindig felszívta a munkanélküli rétegeket, addig ennek most semmi jele sem látszik, a munkanélküliség továbbra is 7-8%, ami továbbra is indokolttá teszi a lazább monetáris feltételeket.




A guruval készült interjú első része teljes egészében itt olvasható, holnap jelenik meg a második rész, melyben Kirkegaard arról is beszél, Magyarország miért számít negatív kivételnek Európában.


A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Költekezésbe kezdhet a kormány
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 15:27
Mindez az EU által elfogadott országspecifikus mentesítési záradékkal lehetséges. 
Makro / Külgazdaság Érződik a brit gazdaság teljesítményén a globális bizonytalanságok enyhülése
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 14:09
A vártnál sokkal nagyobb mértékben javultak a brit gazdaság júniusi aktivitási mérőszámai.
Makro / Külgazdaság Jegybanki előrejelzés: ennyibe kerülhet az üzemanyag
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 08:59
Az energiaárak továbbra is kulcsfontosságúak a magyar gazdaság számára.
Makro / Külgazdaság Miért nem jutnak sokan saját otthonhoz Magyarországon? – a lakhatási válság számokban
Privátbankár.hu | 2025. július 3. 06:57
Bár több a lakás, mint a háztartás, egyre többen nem jutnak saját otthonhoz – derül ki a GKI elemzéséből.
Makro / Külgazdaság Elmozdult a 30 éves amerikai jelzáloghitelek kamata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 17:04
Az Egyesült Államokban közel három hónapja a legalacsonyabbra csökkent a 30 éves jelzáloghitelek kamata a június 27-én záródott héten – közölte az amerikai jelzáloghitelező bankok szövetsége (Mortgage Bankers Association of America – MBA) szerdán.
Makro / Külgazdaság Meglepte az elemzőket az euróövezet friss adata
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:51
Nőtt a munkanélküliség, pedig nem ezt várták.
Makro / Külgazdaság Megint megfinanszírozták valakik az Orbán-kormányt
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 12:21
30 milliárd forinttal, ráadásul kisebb kamattal, mint legutóbb.
Makro / Külgazdaság Óvatos optimizmus Németországban
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 11:36
Túl van a legmélyebb ponton a német gépgyártás?
Makro / Külgazdaság Az egész világ és Donald Trump is erre a döntésre vár – nyilatkoztak az illetékesek
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 10:36
Kamatot vág-e a Fed? És mikor? Megszólalt a Trump által sokat kritizált elnök, illetve az amerikai pénzügyminiszter is.
Makro / Külgazdaság Ki fog itt tanítani?
Privátbankár.hu | 2025. július 2. 08:51
Tovább nőtt a meghirdetett tanári állások száma.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG