A Fitch Ratings szerint az Európai Bizottság bejelentése kedvező fejlemény, a hitelminősítőt ugyanakkor nem hatotta meg, hogy végre tárgyalhatunk az IMF-fel. A Fitch szerint továbbra is fennáll annak a valószínűsége, hogy Magyarország visszalép a tárgyalásoktól. |
A hiteltárgyalások során is lesznek olyan kérdések, amelyekben a magyar kormány nem enged majd az álláspontjából - mondta az InfoRádióban Prőhle Gergely. A Külügyminisztérium helyettes államtitkára az interjúban sürgette a tárgyalások mielőbbi elkezdését, egyben emlékeztetett, hogy előbb a szakértői egyeztetéseket kell lefolytatni a tárgyalások pontos menetéről. Az EU kétoldalú kapcsolatokért felelős helyettes külügyi államtitkár azt mondta, hogy a jegybanktörvény még nyitott kérdéseiben, a jegybankelnök fizetése és esküje témájában a magyar kormány nem fog engedni, mert ezek elvi kérdések. Prőhle szerint ez a szabályozás nem kizárólag a jegybank elnökére vonatkozik, hanem minden állami tisztségviselőre. Azt, hogy az MNB elnöke esküdjön fel az Alkotmányra, a helyettes államtitkár szintén elvi kérdésnek nevezte.
Tegnap Fellegi Tamás, a tárgyalásokat vezető tárcanélküli miniszter azt mondta, hogy az egykulcsos adó kérdése a magyar félnek elvi kérdés, ugyanakkor elképzelhetőnek nevezte, hogy az a további tárgyalások egyik témája lesz. Prőhle Gergely az InfoRádiónak megismételte ezt az álláspontot és azt mondta, hogy az egykulcsos adó, az adórendszer vagy a szociális juttatások más kérdéseiben a magyar kormány következetes, az egykulcsos adón nem kívánnak változtatni, az nem alku tárgya.
Közben Domokos László, az Állami Számvevőszék elnöke szerint egy elővigyázatossági hitelkeretről szóló megállapodás javítani fogja Magyarország adósságfinanszírozási pozícióit, de ez csupán az első lépés a pénzügyi stabilitás irányában. A Dow Jones hírügynökségnek azt mondta: az IMF-fel és az EU-val kötendő hitelmegállapodás külső tényező, és nem mentesíti az országot attól, megtegye az alapvetően szükséges lépéseket a magyar adósság minőségének javítására.
Domokos László elmondta, hogy Magyarországnak óriási a külső kitettsége adóssága finanszírozásában, és ez csak nőtt a 2008-ban felvett IMF/EU-hitellel. Magyarország a Lehman Brothers csődjét követő pénzpiaci válságban 20 milliárd euró hitelt kapott az IMF-től és az EU-tól. Az ÁSZ elnöke hangsúlyozta, hogy optimalizálni kell a magyar adósság lejárati struktúráját.
Domokos László szerint a magyar költségvetés helyzete jelentősen javult 2010 óta, és a GDP-arányos költségvetési deficit 3 százalék alatt lesz. Úgy vélte, hogy a kormány előtt álló igazi kihívás a fenntarthatatlan egyszeri bevételi források pótlása fenntartható strukturális változtatások révén. Hozzáfűzte, hogy a kormány tervei megfelelnek ennek a célkitűzésnek.