A polgárok zsebe
A szocdem kancellárjelölt teljes erőbedobással megkezdte a kampányt a szeptember 24-én tartandó választásokra. Mindenekelőtt veszélyt hirdetett, miszerint különböző országok nacionalista erői le akarják rombolni az Európai Uniót, megfosztva ezzel Németországot legfőbb exportpiacának egységétől.
Martin Schulz (Kép forrása: EPA) |
Példaként Donald Trump elnök-jelöltként való találkozását említi Nigel Farage korábbi UKIP (Egyesült Királyság Függetlenségi Pártja) vezetővel.
Egy berlini konferencián hétfőn Schulz elmondta, hogy van egy nyilvánvaló szándék az Európai Unió megosztására, ami azt a veszélyt hordozná Németország, a világ harmadik legnagyobb exportőre számára, hogy elveszítené legfőbb egységes piacát. Ezzel nyilvánvalóan a lehetséges gazdasági hatásokra és így a választópolgárok jólétének veszélyeztetettségére utal, és feltehetően erre akarja építeni kampányát, miszerint megvédi majd népét ettől a veszélytől.
Van mit behozni
Schulz múlt héten lett a szociáldemokraták vezetője és kancellárjelöltje, miután Sigmar Gabriel jelenlegi alkancellár váratlanul lemondott pártvezetői posztjáról, megnyitva az utat a sokkal népszerűbb, és így a jelenlegi kancellár számára sokkal nagyobb kihívást jelentő jelölt számára. A közvélemény-kutatások azt mutatják, hogy az eddig nem túl erős szocdemek számára lökést adhat Schulz előtérbe kerülése, és leszűkítheti a Merkel vezette CDU és a bajor CSU alkotta szövetség előnyét. A Bloomberg szerint egy hétvégi felmérésen a CDU-CSU 37 százalékos, az SPD 23 százalékos támogatottsággal rendelkezett.
Az elmúlt 11 év
Schulz hirtelen megindított offenzívájára válaszul Angela Merkel is megkezdte a kampányt. Egy párttalálkozón elmondta, hogy saját szerepét a stabilitás megtestesítőjeként határozza meg bő 11 év hivatali idő után. Hangsúlyozta, hogy rengeteg a bizonytalanság, sok a változás és a váratlan kihívás, ezért nagyon fontosak a CDU eddigi gyökerei, céljai, az általa képviselt stabilitás. Bírálta az amerikai elnök döntését, miszerint hét ország polgárai számára beutazási tilalmat rendel el az Egyesült Államokba. Merkel szerint ez egy értelmetlen lépés, melyet ebben a formájában egyáltalán nem indokol a terrorizmus elleni harc.
Menekültkérdés halasztva
A CSU, a Bajorországot kormányzó Keresztényszociális Unió vezetője, Horst Seehofer kijelentette, hogy támogatja Merkelt a közös kampányban, félretéve a menekültkérdésről folyó vitát. A két párt vezetője jövő héten Münchenben fog találkozni, hogy egyeztessék álláspontjaikat. Seehofer a Bild am Sonntag c. lapnak elmondta, hogy erős kancellárt szeretnének, és hogy szerinte Merkel nemcsak Németország elsőosztályú képviselője, de nemzetközi szinten, azaz a világ vezetői között is kimagasló egyéniség.