17:35
Nagyot estek a nyugat-európai piacok is. Zárás előtt a londoni FTSE -0,78%-os esést mutat, a frankfurti tőzsde részvényindexe 1,81%-os mínuszt mutatott, míg a párizsi DAX is nagyot esett a kereskedés vége előtt nem sokkal: -2,5%-on a benchmark.
Forrás: Yahoo Finance |
A BUX 1,85%-ot esett, amiben az OTP délutáni mélyrepülése játszotta a főszerepet.
17:14
Tovább gyengült a hazai fizetőeszköz. A forint a hét eleje óta a 300 szint körül ingadozott az euróval szemben, majd az EKB kamatdöntést követő sajtótájékoztató után gyengülni kezdett. 17 óra után a bankközi kereskedelemben az árfolyam már átlépte a 305-ös szintet is, sőt 306,45 forinton is jegyezték a közös európai valutát.
15:08
Az EKB kamatvágása mindössze néhány órával előzte meg a Brüsszelben ma kezdődő kétnapos EU-csúcsot, aminek eredményeitől az EKB korábban függővé tette a további segítséget. A kamatdöntés utáni sajtótájékoztatón Mario Draghi a bank elnöke gyakorlatilag megismételte azon aggodalmait, és inflációs várakozásait, amelyeket az előző, november eleji kamatdöntéskor már részletesen kifejtett.
A mai beszédben ugyanakkor volt bőven új elem. Mario Draghi elmondta, hogy hároméves likviditási eszközt vezet be az EKB, teljes kihelyezéssel, rögzített kamatszintek mellett. Ez a várakozások szerint nem csak a bankok közötti hitelezési feszültséget, hanem a vállalatok, és a bankok közötti feszültséget is oldani fogja. Mario Draghi elmondta, hogy bővítik a fedezetként elfogadható eszközök körét: az úgynevezett ABS-ek (asset backed securities) közül a továbbiakban 'A' minősítésűeket is elfogadnak, illetve a tagországok jegybankjai banki papírokat is elfogadhatnak.
Csökkentették a növekedési előrejelzést, most már nem zárják ki a recessziót sem a valutaövezet átlagában. Ezt támasztják alá az új, hivatalos számok, amelyek szerint az Európai Központi Bank -0,4 százalék és +1 százalék közötti euróövezeti gazdasági növekedést lát 2012-ben. Egy harmadik bejelentés pedig arról szólt, hogy az EKB 2 százalékról 1 százalékra csökkentette a bankok kötelező tartalékrátáját. Ez a lépés hasonló ahhoz, amit nemrég Kína jelentett be, a jelentősége pedig abban rejlik, hogy a csökkenő kötelező tartalék miatt a bankok nagyobb pénzeket tudnak mozgatni, tehát javulhat a hitelkihelyezési hajlandóság, és csökkenhetnek a hitelkamatok.
Többeknek csalódást okozhat ugyanakkor, hogy Monti elzárkózott a kötvényvásárlási programmal kapcsolatos találgatások kommentálásától. Sokan ugyanis arra számítanak, hogy a lépés kikerülhetetlen az euróövezeti válság megoldásában. A hír egyebek mellett azért felemás, mert a piaci hatása a holnap záródó EU-csúcs eredményei után látszik majd.
Mario Draghi sajtótájékoztatója alatt jelentősen gyengült az euró a dollárral szemben, az EUR/USD bőven 1,34 alá került. Hirtelen nagyot gyengült a forint is, az eurót 303 forint fölött jegyzik.
Egyelőre nem tudni, hogy átmeneti vagy tartós a hangulat romlása a piacokon, ami valószínűleg a sajtótájékoztató okozta csalódásnak köszönhető. Itt talál friss árfolyamokat >>