Korábban a leköszönő Jean-Claude Trichet kommunikációjából nem lehetett erre következtetni, és a piaci szereplők túlnyomó többsége is változatlan kamatszintet várt. Az előzetes várakozásokban legfeljebb az szerepelt, hogy szigorú véleményt mondanak a görög helyzetről felhívva a figyelmet az erősödő veszélyekre, esetleg további eszközvásárlást jelentenek be.
Mario Draghi a döntést követő sajtótájékoztatón elsősorban a súlyosbodó európai problémákkal indokolta a kamatvágást, amit egyébként a bőven az EKB célszintje fölött tartózkodó infláció egyáltalán nem indokolt. Az EKB ugyanis 2 százalék alatt szeretné látni a mostanra 3 százalékig emelkedő fogyasztói áremelkedést. Az Európai Központi Bank új elnöke az inflációról azt mondta várakozásaik szerint az a következő hónapokban még meghaladja a 2 százalékos célt, ugyanakkor azután – nagyjából 2012 második felében – a kívánt szint közelébe vagy az alá csökken.
A jegybankár szerint az európai bérek oldaláról nem tapasztalható jelentős árnyomás, és a világszerte csökkenő kereslet miatt az energia árak is csökkenhetnek a következő hónapokban.
Mario Draghi a kamatcsökkentés előnyének nevezte, hogy azzal tovább nő az európai bankszektor likviditása, és felgyorsulhat a munkahelyteremtés. Ez utóbbival kapcsolatban kívánatosnak nevezte a most még zárt munkaerő-piaci szegmensek megnyitását. A bankszektorral kapcsolatban pedig elmondta, hogy továbbra is szükségesnek látják az európai bankszektor további feltőkésítését, a stratégiai pénzintézetek kapitalizációjának növelését a következő évben.
Az EKB elnöke a sajtótájékoztatón folyamatosan visszatért az egyre súlyosbodó európai szuverén adósság-problémához, aminek egyelőre nem teljesen átlátható a kimenetele, így minden bizonnyal ez volt a legfontosabb motiváció a döntésnél. Draghi fontos okként említette az európai feldolgozóipar gyengélkedését, és a globális kereslet visszaesését. A jegybankár a beszédében végig „folyamatos aggodalmakról” beszélt mintegy éreztetve, hogy az EKB döntéshozói sem látnak egyelőre tisztán, viszont figyelembe veszik a piac egyre fokozódó idegességét.
A bejelentésre zuhanni kezdett az euró, aztán néhány perccel utána érkezett a hír a görög kormányfő esetleges lemondásáról. Ez egy időre ismét a közös pénzt erősítette, majd megint gyengülni kezdett az euró, az EUR/USD kereszt az 1.37-es szint alá került.
Privátbankár