Biztosnak tűnik, hogy el kell halasztani a csütörtökre tervezett EU-Kanda csúcstalálkozót a szabadkereskedelmi egyezmény (CETA) ügyében, mert a belga szövetségi kormány várhatóan ezen a héten már nem tud megegyezni a vallon tartományi kormánnyal arról, hogy Belgium aláírhatja a megállapodást.
Ahogy arról már korábban írtunk, Vallóniában elbukott az unió és Kanada közötti szabadkereskedelmi megállapodás (CETA), ennek kapcsán Donald Tusk egyenesen ultimátumot adott a belga kormánynak, hogy legkésőbb ma estig fogadják el a megállapodást. André Antoine, a vallon parlament elnöke azonban ezt visszautasította.
Hogy ez mekkora baj? az EP elnöke, Martin Schulz szerint semekkora. Azt mondta: CETA ügyét nem lehet bukottnak nevezni, és "nem dráma", ha az aláírására szervezett csúcstalálkozót el kell halasztani. "Ha kell még 14 nap, akkor egyszerűen elhalasztjuk a csúcsot" - mondta Martin Schulz. Nem tartja elveszettnek az ügyet az EP legnagyobb frakciójának vezetője sem. "Van még remény Vallónia meggyőzésére" - mondta Manfred Weber az Európai Néppárt színeiben.
Nem normális, hogy egy tartomány megfúrhat egy megállapodást
Weber szerint a CETA körüli vitáknak az a tanulsága, hogy pontosan ki kell jelölni a hatásköröket, így az EU-ra tartózó ügyeket az EP elé kell utalni, ha parlamenti hozzájárulásra van szükség. Csorbítja az EU tekintélyét, hitelességét, hogy nem tudja aláírni a sok évi munkával kidolgozott megállapodást csak azért, mert az EP mellett még 38 regionális, tartományi és nemzeti parlament hozzájárulását is meg kell szerezni.
Szijjártó Péter szerint egyébként jó lenne nekünk, ha összejönne a CETA.
Az EU-Kanada szabadkereskedelminek nevezett, de valójában deregulációs egyezménye megrendült. Ez egy újabb arcvesztés a már számos fronton defenzívába szorult és értékrendjében a múlt században ragadt Európai Bizottságnak. A magyar miniszterelnök most nem vette fel szabadságharcos jelmezét, a Fidesz frakció kezéből egyszerűen kivette a döntés jogát. Káncz Csaba jegyzete. >>> |