A háztartások fogyasztása - amely a bruttó hazai termék 60 százaléka - 0,5 százalékkal, a cégek tőkeberuházása 3,2 százalékkal esett a harmadik negyedévben, míg a kormányzati fogyasztás 4 százalékkal emelkedett. A szigetország exportja 5 százalékkal csökkent. A visszaesés mértéke valamivel mérsékeltebb volt a pénzpiaci elemzők által vártnál, ugyanakkor a beruházások csökkenésének üteme felülmúlta a várakozásokat. Ez az irány előreláthatólag a következő negyedévben is folytatódni fog, miután veszteségei miatt a Sony és a Panasonic is beruházásainak jelentős visszafogásáról döntött.
Elemzők szerint az amerikai és európai bizonytalanság, a Kínával való politikai feszültségek és a jen tartósan erős árfolyama miatt az exportorientált japán gazdaság gyengélkedése a közeljövőben is folytatódni fog. Közgazdászok arra is figyelmeztettek, hogy az esetleges újabb monetáris intézkedések hatása nem lenne számottevő. A jegybank szeptember és október folyamán is lazítást jelentett be, azonban ezzel sem sikerült felpörgetnie a gazdaságot. A második negyedévben csak 0,1 százalékos növekedést produkált a japán gazdaság. |
"Ezek nagyon súlyos számok. Sürgősen lépnünk kell" - mondta Noda Josihiko miniszterelnök az adatok láttán. A kormányzat legfrissebb helyzetértékelésében 0,3 százalékos visszaesést vár a negyedik negyedévre. Maehara Szeidzsi gazdasági miniszter azt mondta: a gazdasági adatok fényében nem zárható ki, hogy Japán recesszióba lépett, miután a kormány legutóbbi kompozit indexe szerint az ősz folyamán a legfőbb gazdasági mutatók tovább romlottak.
A miniszter arra szólította fel a jegybankot, hogy további monetáris lazítással segítsen a helyzet kezelésében. Ugyanakkor Sirakava Maszaaki jegybankelnök erre reagálva leszögezte, hogy a pénzkínálat növelése önmagában nem lenne képes javítani a helyzeten nullához közeli alapkamat mellett. Szerinte deregulációra és strukturális reformokra van szükség a gyengülő japán gazdaság talpra állításához.