1p

Hamarabb hazhozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Bár már csak 2 hét van hátra az évből, még mindig széles skálán mozognak a gazdasági kutatóintézetek jóslatai az államháztartás 2011-es egyenlegéről. 2012-re 3-ból 2 intézet recessziót jósol, a reálbérek csökkenése mellett jövőre 11 százalék körül alakulhat a munkanélküliség.

A Magyar Közgazdasági Társaság és a Budapesti Gazdasági Főiskola szervezésében egyszerre mutatta be a magyar gazdaság fő számaira vonatkozó 2012-es prognózisát három kutatóintézet csütörtökön. (Heim Péter a Századvég Gazdaságkutató részéről lemondta a részvételt.)

2011: másfél százalékos növekedés

2011-re a kormány 3 százalékos várakozásának mintegy felét, 1,4-1,5 százalékot várnak a kutatóintézetek – ennek oka Petschnig Mária Zita szerint a belgazdasági recesszió, amely a mezőgazdaság kivételével minden szektort érint. Palócz Éva kiemelte a svájci frank árfolyamnak a magyar devizaadósságok szempontjából rendkívül kedvezőtlen hatását is. Vértes András szerint az elhibázott gazdaságpolitika következtében szeptember óta a forint teljes mértékben elvált a többi régiós devizától.

Bár az évből már csak két hét van hátra, az államháztartás 2011-es egyenlegére még mindig széles skálán mozgó prognózisokat tartanak érvényben a kutatóintézetek: a GKI 3 százalékos többletet vár, a Pénzügykutató 1,7 százalékos többletet, a Kopint-Tárki azonban 3 százalékos deficitre számít. Az alapkamat év végére várható mértékében is van eltérés: a Kopint-Tárki a jelenlegi 6,5 százalékos szint tartására, a Pénzügykutató és a GKI 7 százalékra történő emelésre számít.

2012: borús jövőkép

A GKI Gazdaságkutató 1,5 százalékos, a Pénzügykutató 0,7 százalékos GDP-visszaesést vár 2012-re, míg a Kopint-Tárki előrejelzése szerint a magyar gazdaság 0,3 százalékkal növekszik majd jövőre. Mindhárom gazdaságkutató intézet a háztartások végső fogyasztásának csökkenését jósolja: a Kopint-Tárki 1, a Pénzügykutató 1,4, a GKI pedig 3,5 százalékos visszaesést jelez előre 2012-re.

Az intézetek szerint az export bővülése folytatódhat: a GKI 8, a Kopint-Tárki és a Pénzügykutató szerint 6 százalékos emelkedést valószínűsít. Az import bővülését 6, 4,2 illetve 5,3 százalékosra várják.

Az inflációval kapcsolatos becslések 5 százalék körül szóródnak az év átlagában, az eurót két intézet átlagosan 290, egy pedig 300 forintra várja 2012-re; a jegybanki alapkamatot az év végére a GKI 7 százalékra, a Pénzügykutató pedig 6,5 százalékra várja.

A bruttó keresetek ugyan bővülnek, a reálkereseteknél azonban mindhárom intézet csökkenést vár (mínusz 3,4 – mínusz 1,4 százalékkal). Az intézetek 50 százalékos foglalkoztatási arány mellett 11 százalékos munkanélküliséget várnak.

Az államháztartás egyenlegét 2012-re csak a GKI prognosztizálta (-2,9%)

Gazdaságkutatók előrejelzése 2012-re

 

GKI Gazdaságkutató

Kopint-Tárki

Pénzügykutató

GDP (%-os változás)

-1,5

0,3

-0,7

GDP belföldi felhasználás (%-os változás)

-4,3

-1,9

-1,6

Háztartások végső fogyasztása (%-os változás)

-3,5

-1

-1,4

Export (%-os változás)

8

6

6

Import (%-os változás)

6

4,2

5,3

Fogyasztóiár-index éves átlaga (%)

5

4,6

4,3

Folyó fizetési mérleg egyenlege (GDP %-ában)

3

-

2,6

Államháztartás egyenlege (ESA-95 szerint, a GDP %-ában)

-2,9

-

-

MNB alapkamat az év végén (%)

7

-

6,5

EUR/HUF árfolyam (éves átlag)

290

290

300

Nettó reálkereset  (%-os változás)

-3,5

-1,5

-3,3

Foglalkoztatási arány (15-74 évesek, év végén, %)

-

50

50

Munkanélküliségi ráta (%)

11

11

10,9

Még változhat a kép

Az Európai Bizottság korábbi jelentése szerint jövőre 0,5 százalék lehet Magyarország gazdasági növekedése, a jegybank 0,6 százalékos GDP növekedést prognosztizált, és még Járai Zsigmond szerint is nagyon lassú, csupán stagnálás közeli növekedés várható 2012-ben Magyarországon - az OECD pedig nemrég 0,6 százalékos csökkenésre módosította a 2012-es magyar GDP-növekedési előrejelzését az előző prognózisban jelzett 3,1 százalékos növekedésről.

Mire a jövő évi prognózisok elkészültek, a kormány mind a devizahitelesek helyzetével, mind a jövő évi költségvetéssel kapcsolatban komoly változtatásokat jelentett be - ezek kimenetele változtathat a gazdaságkutatók prognózisán is.

Mivel a magánnyugdíjpénztárak a csütörtöki bejelentés értelmében továbbra sem jutnak hozzá a befizetésekhez, működésük ellehetetlenül; így minden bizonnyal az állam hozzájut majd a magánnyugdíjpénztáraknál maradt 260 milliárd forinthoz is – mondta Petschnig Mária Zita.

Palócz Éva elmondása szerint úgy számolnak, hogy az IMF-fel folytatott tárgyalások sikerrel zárulnak, a nemzetközi szervezet pedig kikényszeríti azokat a változásokat, amelyek a Kopint-Tárki prognózisában szereplő makrogazdasági adatok kialakulásához vezetnek.

Kilábalás helyett mély recesszióba csúszik a magyar gazdaság – véli Vértes András, a GKI Gazdaságkutató vezetője. Az NGM és a Bankszövetség csütörtökön bejelentett, a devizahitelek rendezéséről szóló megállapodása miatt vélhetően a lakossági fogyasztás csökkenése 2012-ben a most prognosztizáltnál enyhébb lesz.

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Donald Trump „a történelem legnagyobb kereskedelmi megállapodását” jelentette be
Privátbankár.hu | 2025. július 23. 06:44
Az Egyesült Államok és Japán megállapodást kötött a Trump által kivetett súlyos vámok csökkentéséről.
Makro / Külgazdaság Varga Mihálynak nem maradt választása
Herman Bernadett | 2025. július 22. 14:00
Nem változott most sem az alapkamat. Az infláció magas, a növekedés pedig nem a fogyasztás miatt gyenge. A forintra is sokan spekulálnak, meg van kötve a jegybank keze. 
Makro / Külgazdaság Összelapátolta az állami cégek pénzét a kormány, hogy mentse az államháztartást
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 12:30
Június végéig az éves hiány 58,1 százalékát érte el az államháztartás. Ehhez ki kellett venni az állami cégekből 200 milliárdnyi osztalékot, és több adót kellett beszedni.
Makro / Külgazdaság Lezárult az idei egyik legnagyobb NER-es üzlet?
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 11:05
Nyerges Zsolt nevére vett egy évi 50 milliárdos csomagot.
Makro / Külgazdaság Már 27 halálos áldozata van a katasztrófának, köztük 25 gyerek
Privátbankár.hu | 2025. július 22. 08:35
A 27 áldozatból 25 iskolás gyerek volt. 
Makro / Külgazdaság Erősen visszavágta Kína két olyan nyersanyag exportját, amely a fegyver- és napelemgyártáshoz kell
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 15:01
Kína jelentősen visszafogta két fontos nyersanyag – a fegyverek, a távközlési berendezések és a napelemek gyártásához szükséges alapanyag – exportját a Reuters hírügynökség által a hivatalos kínai vámadatokon végzett elemzés alapján.
Makro / Külgazdaság Románia és Görögország lett az EU rossztanulója hiány és államadósság terén
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 14:07
Az euróövezetben és az Európai Unióban is csökkent a GDP-arányos államháztartási hiány az idei első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévvel összevetve, miközben nőtt az államadósság aránya – közölte az EU statisztikai hivatala, az Eurostat hétfőn.
Makro / Külgazdaság Nyissa ki a pénztárcáját, többet kell fizetni a kutakon!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 11:18
Újra...
Makro / Külgazdaság Ezt mindenképpen tudnia kell a 3 százalékos lakáshitelről!
Privátbankár.hu | 2025. július 21. 10:43
Tisztábbak a feltételek.
Makro / Külgazdaság Sereghajtóvá vált a magyar gazdaság: három év alatt a térség minden állama lehagyott minket
Sasvári Péter | 2025. július 21. 10:21
Vészesen lemaradt a magyar gazdaság a többi V4-es országtól egy új kimutatás szerint. Az elmúlt néhány évben a magyar gazdaság sokkal rosszabb számokat produkál, mint a Visegrádi Négyek többi állama. De mi áll emögött? Hogyan lettünk éllovasból ismét sereghajtók?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG