4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Vége az ingyenpénz korszakának, Trump januári kormányra lépése kemény világot hoz a fejlődők pénzpiacai számára. A szerda esti Fed-közleménnyel egy lépéssel közelebb kerültünk egy fejlődő piaci devizaválsághoz. 2008 után a Fed és a vezető jegybankok nem engedték kitisztulni a pénzügyi rendszert és most a sorozatos politikai válságok jelzik, hogy nagyobb a baj, mint nyolc éve.
Janet Yellen Fed-elnök egy ülésen 2016. december 15-én. Fotó: EPA/Jim Lo Scalzo

Megremegett az amerikai részvénypiac a Fed szerdai kamatemelése és a vártnál agresszívabb Yellen-beszéd és FED- közlemény után. A dollárindex már 15 éves csúcson jár, miközben a nemesfémek tovább estek. Az amerikai 10 éves hozam új lokális csúcsra, 2,57 százalékra emelkedett, és ezzel november 8-a, Trump megválasztásának napja óta értékük 5,4 százalékát vesztették el. A Fed lépéseire legérzékenyebb, 2 éves hozam is hét éves csúcsra, 1,27 százalékra ugrott szerdán.

Csúnya ébredés jöhet januárban

A Wall Street részvény-befektetői eddig többnyire félvállról vették a kötvénypiaci mészárlást, pedig csúnya ébredésük lesz Jeff Grundlach kötvényguru szerint, amikor Trump január 20-án átveszi a kormányzást. Ha a 10 éves hozam 3 százalék fölé megy, akkor az már súlyosan befolyásolja a piaci likviditást a vállalati és a befektetésre nem ajánlott kötvényeknél (bóvli, azaz junk bond).

A 3 százalékos szint pár kényelmetlen kérdést vet fel az amerikai ingatlanpiac vonatkozásában is. A Goldman Sachs szerint a 2,75-ös amerikai tízéves hozamszint a kritikus szint, az efeletti értékek a részvénypiacok számára komoly szembeszelet jelentenének. Márpedig Grundlach szerint ha Trump megvalósítja vállalásait és levágja a vállalati adók mértékét, növeli a hadikiadásokat és adókönnyítéseket alkalmaz azon cégek számára, amelyek infrastrukturális beruházásokat hajtanak végre, akkor a 10 éves hozam 4-5 éven belül eléri még a 6 százalékot is.

Káncz Csaba

A globális fejlődő piacoknak egyértelműen negatív a Fed közleménye, ennek megfelelően vélhetően nem egynapos korrekció kezdődött szerdán ezekben az eszközökben. A dollárlikviditás szűkülése, a tovább erősödő dollár és a szigorodó monetáris kondíciók nyomás alá helyezhetik elsősorban a dollárban eladósodott és fizetésimérleg-hiánnyal rendelkező országokat. A szerda esti Fed-közleménnyel egy lépéssel közelebb kerültünk egy fejlődő piaci devizaválsághoz.

Bár hazánknak komoly fizetésimérleg-többlete van, az amerikai kötvényhozamok emelkedése által keltett fejlődő piaci tőkekivonás a hazai jegybankot is belátható időn belül kihívások elé fogja állítani. Azt a jegybankot, amely az elmúlt pár évben százmilliárdokat költött (számos esetben offshore hátterű) ingatlanvásárlásokra és erősen megkérdőjelezhető szakmai színvonalú alapítványok létrehozására és feltőkésítésére. Ennek a pénzszórásnak most az ingyen-pénz korszakának lecsengése vethet csúnya véget.

A rendszert nem engedték kitisztulni 2008-ban

A tavaly decemberi 25 bázispontos emelésig a FED az irányadó kamatát nulla közelében tartotta egészen a 2008 végi pénzügyi válság óta. Gyakorlatilag az ingyenpénz áradatát öntötte a pénzpiacokra a több ezermilliárd dolláros bankmentésekkel és a mennyiségi lazítás keretébe tartozó (QE) kötvényvásárlásokkal. A határtalannak tűnő monetáris stimulus nem tudta visszaállítani a globális gazdasági növekedést fenntartható szintre, ehelyett világszerte egyre erősödő kereskedelmi és geopolitikai feszültségeket látunk. Különösen az európai bankok könyveit még mindig több száz milliárd eurós értéktelen eszköz nyomasztja.

A világkereskedelem lassul, a termelői beruházások és a termelékenység alacsony szinten ragadtak be a fejlett világban, beleértve az Egyesült Államokat. A legutóbbi hónapok inkább arról tanúskodnak, hogy a szemünk előtt bomlik fel a második világháborút követő gazdasági és politikai rendszer. Erre utal a Brexit-népszavazás eredménye, Trump bejövetele Washingtonban és Matteo Renzi bukása Olaszországban.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Jó hírt kapott a magyarok pénztárcája: ennyivel emelkedik a minimálbér!
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 16:49
Három évre előre megkötötték a bérmegállapodást.
Makro / Külgazdaság Magyar Péter jobb lenne a gazdaságnak, mint Orbán Viktor? A Klasszis Klub Live-ban Felcsuti Péterrel beszélgetünk
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 12:48
A közgazdász, bankár november 28-án, csütörtökön 15 óra 30 perckor lesz élő adásunk vendége. Felcsuti Péterrel átbeszéljük, mi a legfőbb baja az idén a tavalyihoz hasonlóan ismét recesszióba zuhant hazai gazdaságnak, kitérve egyebek mellett arra, hogyan lehetséges az, bár az Európai Unióban messze a legtöbb támogatást az Orbán-kormány adja a gazdaság szereplőinek, mégis szinte alig van mutató, amelyben ne lennénk tökutolsók. Vajon ezen változtathat-e egy kormányváltás, Magyar Péter kvázi megváltó is lehet, vagy csak leváltó – ha egyáltalán? Az élőben zajló stúdióbeszélgetésre ingyenesen lehet regisztrálni, majd azt online követni és kérdéseket feltenni.
Makro / Külgazdaság Ha ti úgy, mi is úgy – visszavágnak az oroszok egy másik fronton
Privátbankár.hu | 2024. november 21. 07:05
Csak ugyanazt teszik, mint a „barátságtalan” nyugati országok, állítják.
Makro / Külgazdaság Íme Kína megelőző csapása, borult a forgatókönyv
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 14:16
Donald Trump, az Egyesült Államok megválasztott elnöke arra készül, hogy kormánya újabb büntetővámokat vezet az amerikai–kínai kereskedelemben. A rombolást azonban mintha Kína vette volna a kezébe.
Makro / Külgazdaság Újabb lesújtó hírt emésztgethet Nagy Márton
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 13:01
Sztrájk miatt akadozhat az autógyártás a Volkswagennél, ami láttán a növekedési álmait nagyrészt erre az ágazatra építő nemzetgazdasági miniszter bosszankodhat.
Makro / Külgazdaság Alig vánszorog az unió gazdasága, de mi még annak is csak a hátát látjuk
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 11:09
A magyar bruttó hazai termék a III. negyedévben és az elmúlt egy évben is csökkent, ezzel a sereghajtók közé tartozunk az Európai Unióban. Mind a Visegrádi Négyekhez tartozó társaink, mind Ausztria és Románia jóval jobb teljesítményt tud felmutatni.
Makro / Külgazdaság Baj van a briteknél, de így is szívesen cserélnénk velük
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 09:14
A vártnál magasabb októberi infláció is csak 2,3 százalékot jelent, szemben a magyar 3,2-vel.
Makro / Külgazdaság Nocsak, mire is jó a munkáshitel!
Privátbankár.hu | 2024. november 20. 08:36
A money.hu és a Használtautó.hu szakértői megnézték, hogy a 4 millió forint milyen, akár egyszerűbb teherszállításra is alkalmas használt járművekre lehet elég.
Makro / Külgazdaság Matolcsy Györgyék megüzenték: vigyázó szemünket a dollárra vessük!
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 17:40
A dollár erősödése és a kockázatkerülés tőkekiáramlást okozott a feltörekvő piacokon, így hazánkban is. Ráadásul a fejlett piaci hozamok közül is az amerikaiak emelkedtek a legjobban. A kelet-európai gazdaságok a vártnál gyengébben szerepeltek, de a 4,5 százalékos költségvetési hiánycél tartható, és a jövő évi növekedésre is jók a kilátások. A Magyar Nemzeti Bank a keddi kamatdöntést indokolta.
Makro / Külgazdaság Itt van a döntés, amire az ország várt
Privátbankár.hu | 2024. november 19. 14:01
Nem változtatott a jegybanki alapkamaton a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG