Anifah Aman malajziai külügyminiszter fogadja Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminisztert Putrajayában 2015. május 26-án. MTI Fotó: Külgazdasági és Külügyminisztérium |
Szijártó Péter újranyitotta kedden Kuala Lumpurban hazánk malajziai nagykövetségét, és megnyitotta a regionális kereskedelmi képviseletünket is. A külgazdasági és külügyminiszter az MTI-nek telefonon elmondta: erre azért van szükség, hogy a magyar gazdaság számára a lehető legtöbbet ki lehessen hozni a malajziai gazdasági fellendülésből. Szijjártó Péter Kuala Lumpurban tárgyalt Anifah Aman malajziai külügyminiszterrel, valamint más állami intézmények, vállalati szövetségek szervezetek és vállalatok vezetőivel is.
Valahogy szerezni kéne egy darabot abból a 444 milliárd dollárból
A Délkelet-ázsiai Országok Szövetségének (ASEAN) soros elnökségét ellátó Malajzia a térség egyik legfejlettebb országa, a cseppfolyósított földgáz (LNG) egyik legjelentősebb exportőre a világon. Az ország tízéves befektetései tervet fogadott el, amelynek keretében 444 milliárd dollárnyi tőkét mobilizál befektetések és munkahelyteremtés érdekében. (Ez átszámítva 125 ezer milliárd forint, ha egyáltalán felfogható ez az összeg - ez 8 500 darab Groupama Arénát jelent.)
Szijjártó Péter szerint Malajzia tízéves befektetési tervének, természeti erőforrásainak, valamint az informatika területén végrehajtott fejlesztéseinek köszönhetően a világ huszadik legversenyképesebb gazdaságával rendelkező országa lett, és - mint fogalmazott a tárcavezető - Magyarországnak "ebből a folyamatból ki kell vennie a részét".
Mit adhatunk mi Malajziának?
Szijjártó Péter elmondta, elsősorban négy olyan területet vázoltak fel, amelyeken a magyar exportot növelni lehetne Malajziába és az ASEAN-országokba egy szabadkereskedelmi megállapodás révén: a prémium kategóriájú élelmiszerek, az innovatív környezeti-ipari technológiák, az egészségipari termékek kivitele, valamint az informatikai és szoftverfejlesztés.