3p
Idén a kínai elnök nyitja meg a Davosi Világgazdasági Fórumot, aki szívesen találkozna ott a Trump-csapat embereivel. Ennek bizony itt lenne az ideje, hiszen mind a Dél-kínai-tenger, mind Tajvan, mind Észak-Korea ügyében gyorsan emelkedik a feszültség Washington és Peking között. De miért ment a magyar miniszterelnök a FIFA-gálára Davos helyett?
Davos (fotó: 123rf.com)

A kínai elnök környezete ez elmúlt órákban hivatalosan is jelezte, hogy Hszi Csin-Ping elnök szívesen találkozna Trump csapatának tagjaival a Davosi Világgazdasági Fórumon, amely idén január 17-20 között kerül megrendezésre. A fórumot a kínai elnök nyitja meg, aki nagyobb delegációval érkezik a svájci síparadicsomba, mint bármikor 1979 óta, amely az első év volt, hogy részt vettek Kína a fórumon. Ezen sorok írója 6 éve vett részt ezen az összejövetelen, és már akkor is 60 fős volt a kínai delegáció – képzelhetjük, hogy mekkora lesz idén. A magyar politika érthetetlen okokból évek óta elkerüli Davost, a miniszterelnök is inkább a FIFA-gálán jeleskedett Svájcban a napokban – holott inkább a világ vezetői mellett kellene mutatkoznia és az ország érdekeit érvényesítenie, mint a világ focistái mellett pózolni.

Kemény üzenetek Washingtonból

Idén a fórum a globalizáció elleni, egyre szélesebb körű elégedetlenségi hullámot tárgyalja meg. Mára nyilvánvaló lett ugyanis, hogy a fennálló nemzetközi status quo ellen erősödik az ellenállás, ahogy azt a Brexit és Trump megválasztása is jelzi. Kínai tisztviselők szerint Hszi Csin-ping elnök a globalizáció reformjáról akar beszélni és figyelmeztetni fog arra, hogy a populista válaszok „háborúhoz és szegénységhez vezethetnek”. Ez az üzenet nemcsak a fejlett nyugati világnak szól, hanem egyben figyelmeztetés hazafelé is, hiszen, ha kipukkadnak a kínai pénzügyi buborékok, akkor a kínai kommunista kaszt is pillanatok alatt a tömegek ellenállására számíthat. A kínai elnök karnyújtása a Trump-csapat felé nem független attól, hogy a két ország között egyre nő a politikai feszültség.

Káncz Csaba

Rex Tillerson külügyminiszter-jelölt szenátusi meghallgatásán ugyanis kiemelte, hogy Kínát el kell zárni azoktól a mesterséges szigetektől, amelyeket egyoldalúan einstandolt a Dél-kínai-tengeren. Peking hét mesterséges szigetet hozott létre a vitatott területeken az elmúlt években és azokra katonai eszközöket telepített. Tillerson kijelentése egy további eszkaláció Washington és Peking között, hiszen a szigetektől elzárni Kínát csak katonai eszközökkel lehetséges. Tillerson Észak-Korea ügyében is élesen támadta Pekinget, kiemelve, hogy „Kína teljes ellenőrzést gyakorol az észak-koreai rezsim fennmaradása felett”.

Tajvan ügyében is recseg-ropog a régi konszenzus

Pekingnek az is fejfájást okozhat, hogy vasárnap a tajvani elnök találkozott Ted Cruz szenátorral és Greg Abbott texasi kormányzóval Dallasban. Cruz határozott üzenetet küldött Kína irányába, amikor leszögezte: „Amerikában mi hozunk döntést arról, hogy milyen látogatóval találkozunk. Ez Washington és Tajpej viszonyáról szól, márpedig Tajvan a szövetségesünk, amelyet törvényi kötelességünk megvédeni”. Válaszul Peking egyetlen anyahajóját a tajvani öbölbe küldte, egy H-6 típusú stratégiai bombázóját pedig a Dél-kínai-tenger fölé irányította. Peking már a tavalyi év végén kiszivárogtatta, hogy számára a Tajvan ügye nem lehet tárgyalás kérdése és Trump átlépi a Rubicont, ha megkérdőjelezi az „egy Kína” elvet.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Mi történt a Balatonon?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 08:37
Megjöttek a számok a hotelekből. 
Makro / Külgazdaság Ez is a forint miatt történt
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 08:30
Áremelkedést hozott a március a magyar gyárakban. 
Makro / Külgazdaság Kinek is szállít az Izovac?
Privátbankár.hu | 2025. április 29. 07:17
Van Fehéroroszországban egy vállalat, amelynek technológiája nélkülözhetetlen eleme az okostelefonok és a táblagépek érintőképernyőinek, miközben a cég az orosz hadiiparral is üzletel.
Makro / Külgazdaság Bajban a német ipar? Megkongatták a vészharangot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 16:41
Egy kulcsfontosságú alapanyag ellátási biztonsága miatt aggódnak.
Makro / Külgazdaság Hihetetlen nyereséget termeltek a nagy kínai ipari cégek
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 11:46
A több mint 20 millió jüan (2,78 millió dollár) éves bevételű kínai ipari cégek együttes nyeresége 1509 milliárd jüan (206,8 milliárd dollár) volt az idei első negyedévben, 0,8 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit.
Makro / Külgazdaság Lehet-e idén is kétezer milliárdos költségvetési osztogatás? László Csaba lesz a Klasszis Klub Live vendége
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:31
A volt pénzügyminiszter május 7-én, szerdán 15 óra 30 perckor lesz a szokás szerint egyórás élő adásunk vendége. Amelyben terveink szerint átbeszéljük, hogy a Donald Trump által kirobbantott vámháború milyen hatásokkal járhat a világgazdaságra és Magyarországra. Természetesen nemcsak mi kérdezünk, hanem ezt Önök is megtehetik, akár előzetesen, akár a Klasszis Média YouTube-csatornáján, illetve az Mfor és a Privátbankár Facebook-oldalán közvetített adás során.
Makro / Külgazdaság Bejelentést tett Peking: így pörgetnék fel a gazdaságot
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 10:01
A kínai kormány új intézkedéscsomagot jelentett be a foglalkoztatás és a gazdaság stabilizálására, valamint a magas színvonalú fejlődés előmozdítására – közölte Csao Csen-hszin, a kínai nemzeti fejlesztési és reformbizottság (NDRC) alelnöke a tárca hétfői sajtótájékoztatóján.
Makro / Külgazdaság Feszült várakozás: mikor mozdul a kamat?
Privátbankár.hu | 2025. április 28. 09:16
A piacok figyelnek. 
Makro / Külgazdaság Egy súlyos hiba, ami mindenkivel kibabrálhat
Privátbankár.hu | 2025. április 27. 17:52
Donald Trump amerikai elnök nem tanult az Egyesült Államokban kicsit kevesebb mint 100 évvel ezelőtt bevezetett vámintézkedésekből. Ezt próbálják elmagyarázni a közgazdászok eredmény nélkül.
Makro / Külgazdaság Egy gyilkos támadás, amely atomháborút szabadíthat el
Káncz Csaba | 2025. április 27. 09:58
India és Pakisztán, Dél-Ázsia nukleáris fegyverekkel rendelkező rivális hatalmai háború felé sodródnak, miután India Pakisztánt vádolta meg egy brutális terrortámadás elkövetésével az indiai fennhatóság alatt álló Kasmírban. A két ország egylőre a „szemet szemért, fogat fogért” elv alapján vezet be intézkedéseket egymás ellen. Káncz Csaba jegyzete. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG