3p

Tényleg itt a repülőrajt, jön a gazdasági áttörés?
Mi vár a magyar vállalkozásokra? Mit okoz az árrésstop?

Online Klasszis Klub élőben Oszkó Péterrel!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. április 8. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Ahogy folyamatosan emelkedik a geopolitikai hőmérséklet a világban, úgy tartanak az egekbe a globális fegyverkezésre fordított kiadások. Különösen a feltörekvő hatalmak szánnak egyre nagyobb összegeket a katonai potenciáljuk növelésére. Térségünk számos állama rohamtempóban növeli hadikiadásait.
24 méter hosszú, három méter átmérőjű SS-24-es típusú hatástalanított interkontinentális, ballisztikus rakéta. Hatótávolsága 12 ezer kilométer volt, s akár hat nukleáris robbanófejet is be tudott fogadni. 2005-ben állították ki Kecelen. MTI Fotó: Ujvári Sándor

Az Egyesült Államok továbbra is messze kiemelkedő összegeket költ ilyen célokra, többet, mint az őt követő kilenc állam együttesen. Míg 2000-ben még 300 milliárd dollár volt a Pentagon költségvetése, addig 2014-re ez 610 milliárd dollárra ugrott, ami egyben a globális katonai kiadások 35 százalékát jelentik. Eközben az amerikai cégek kontrollálják a globális fegyverkereskedelem 75 százalékát.

Tavaly már a globális termelés 2,5 százalékát emésztették fel a katonai kiadások és elértve az 1.8 ezermilliárd dollárt. Ezek a költések mára jelentősen meghaladták az 1980-as évek végi korábbi csúcsokat.

Brutális hadikiadások világszerte

Az Egyesült Államokon kívül még számos hatalom költ a világon elképesztő összegeket fegyverekre évente: Kína 130 milliárd dollárt, Oroszország 85 milliárdot, Szaúdi-Arábia 80 milliárdot, az Egyesült Királyság és Franciaország 60-60 milliárdot, Japán és India 50-50 milliárdot, Németország 45 milliárdot, Dél-Korea 35 milliárdot, Brazília, Olaszország és Izrael 30-30-30 milliárdot, Ausztrália, Törökország és az Egyesült Arab Emirátusok (Emirátusok) pedig egyenként 25 milliárdot.

Térségünk biztonságérzete is átalakult

A tavaly februári kijevi puccs óta megbolydult térségünk számos állama rohamtempóban növeli hadikiadásait. Ukrajna idén egyenesen megkétszerezte ez irányú kiadásait, miután tavaly már 20 százalékkal emelte azt. Litvánia 50 százalékkal növelte idén katonai költségvetését, Lengyelország 20 százalékkal, míg Lettország 15 százalékkal.

Magyarországon 2016-ban a honvédelem költségvetése 20 százalékkal fogja meghaladni az ideit.

Olajból fegyver a Közel-Keleten

A hagyományosan darázsfészeknek számító Közel-Keleten is drámai mozgásokat látunk. Szaúd-Arábia agresszívan növelte kiadásait, amely tavaly már elérte a 80 milliárd dollárt – ez 2010-ben még 45 milliárd volt! -, ami csak paraszthajszállal van lemaradva Moszkva katonai kiadásaitól.

Az Emirátusok 23 milliárd dollárt költött, ezzel egy évtized alatt megháromszorozta kiadásait. Állhatatos lobbizásának következményeként az első nem-NATO tag lehet, amely hamarosan Predator drónokat vásárolhat Washingtontól.

Szaúd-Arábia és az Emirátusok lettek mára az amerikai fegyverek második és negyedik legnagyobb kuncsaftjai a világon.

Katar 24 milliárdért vásárolt tavaly, beleértve egy 11 milliárdos tételt, amin Apache támadó helikoptereket és modern rakéta-rendszereket szerzett be. Megtérült tehát a Boeing és a Lockheed Martin befektetése, akik pár éve új lobbi-irodákat nyitottak Dohában.

Washington 2014-ben megháromszorozta iraki eladásait, 15 milliárd dollár értékben szállítva harci repülőket, támadó helikoptereket és lézer-irányítású bombákat.

Káncz Csaba jegyzete

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bedurvult a vámháború: duplán visszaszúrt Kína Trumpnak
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 15:46
Kína április 10-től 34 százalékig terjedő vámot vet ki az Egyesült Államokból származó importra és az amerikai vámok ügyében pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) – közölte a kínai kereskedelmi minisztérium pénteken.
Makro / Külgazdaság Megvan, miért hagyhatta ki Trump Oroszországot a vámháborúból
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:46
Egy elemző szerint azért, mert nem sok hatása lenne.
Makro / Külgazdaság Trump vámjai sérthetik a NATO alapokmányát – állítja a norvég külügyminiszter
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 13:02
Az Egyesült Államok új vámtarifái sérthetik a NATO alapokmányát, amely tiltja a gazdasági nyomásgyakorlást a szövetségesek között – közölte Norvégia külügyminisztere, Espen Barth Eide pénteken.
Makro / Külgazdaság Rémisztő lehetőség: tényleg így számolták ki Trumpék a pusztító vámokat?
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 12:48
Honnan szedték az amerikai kormányzatnál a világgazdaságot káoszba taszító vámtételeket? A válasz egészen elképesztő lehet.
Makro / Külgazdaság A világpiaci felfordulás szombaton a hazai benzinkutakhoz is elér
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:59
Változnak az árak.
Makro / Külgazdaság Még a gödör alját sem sikerült elérni – elemzők a friss ipari adatról
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 11:36
A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) péntek reggeli közlése szerint az ipar teljesítménye 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A Nemzetgazdasági Minisztérium és az elemzők is reagáltak.
Makro / Külgazdaság Összehangolt kibertámadás: 4,2 ezer millárd dollár volt veszélyben
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 09:44
Azonnali intézkedéseket kellett tenni a megtámadott ausztrál nyugdíjalapoknál.
Makro / Külgazdaság 417 oldalt raktak össze a britek arról, hogyan vágnának vissza az amerikai vámokért
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:46
Kilistázták azokat a termékeket, amelyekre megtorlóvámokat vethetnének ki.
Makro / Külgazdaság Tizennégy havi mélypontjára esett vissza a magyar gazdaság húzóágazata
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 08:30
A hazai ipar februári teljesítménye éves szinten 8 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – jelentette péntek reggel a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Makro / Külgazdaság „Jelentős kockázat” a világgazdaság egészére: az IMF-nél sem pezsgőznek Trump vámjai miatt
Privátbankár.hu | 2025. április 4. 06:39
Konstruktívan kéne dolgozni a feszültségek és a bizonytalanság csökkentésén az IMF vezetője szerint.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG