3p
Ahogy folyamatosan emelkedik a geopolitikai hőmérséklet a világban, úgy tartanak az egekbe a globális fegyverkezésre fordított kiadások. Különösen a feltörekvő hatalmak szánnak egyre nagyobb összegeket a katonai potenciáljuk növelésére. Térségünk számos állama rohamtempóban növeli hadikiadásait.
24 méter hosszú, három méter átmérőjű SS-24-es típusú hatástalanított interkontinentális, ballisztikus rakéta. Hatótávolsága 12 ezer kilométer volt, s akár hat nukleáris robbanófejet is be tudott fogadni. 2005-ben állították ki Kecelen. MTI Fotó: Ujvári Sándor

Az Egyesült Államok továbbra is messze kiemelkedő összegeket költ ilyen célokra, többet, mint az őt követő kilenc állam együttesen. Míg 2000-ben még 300 milliárd dollár volt a Pentagon költségvetése, addig 2014-re ez 610 milliárd dollárra ugrott, ami egyben a globális katonai kiadások 35 százalékát jelentik. Eközben az amerikai cégek kontrollálják a globális fegyverkereskedelem 75 százalékát.

Tavaly már a globális termelés 2,5 százalékát emésztették fel a katonai kiadások és elértve az 1.8 ezermilliárd dollárt. Ezek a költések mára jelentősen meghaladták az 1980-as évek végi korábbi csúcsokat.

Brutális hadikiadások világszerte

Az Egyesült Államokon kívül még számos hatalom költ a világon elképesztő összegeket fegyverekre évente: Kína 130 milliárd dollárt, Oroszország 85 milliárdot, Szaúdi-Arábia 80 milliárdot, az Egyesült Királyság és Franciaország 60-60 milliárdot, Japán és India 50-50 milliárdot, Németország 45 milliárdot, Dél-Korea 35 milliárdot, Brazília, Olaszország és Izrael 30-30-30 milliárdot, Ausztrália, Törökország és az Egyesült Arab Emirátusok (Emirátusok) pedig egyenként 25 milliárdot.

Térségünk biztonságérzete is átalakult

A tavaly februári kijevi puccs óta megbolydult térségünk számos állama rohamtempóban növeli hadikiadásait. Ukrajna idén egyenesen megkétszerezte ez irányú kiadásait, miután tavaly már 20 százalékkal emelte azt. Litvánia 50 százalékkal növelte idén katonai költségvetését, Lengyelország 20 százalékkal, míg Lettország 15 százalékkal.

Magyarországon 2016-ban a honvédelem költségvetése 20 százalékkal fogja meghaladni az ideit.

Olajból fegyver a Közel-Keleten

A hagyományosan darázsfészeknek számító Közel-Keleten is drámai mozgásokat látunk. Szaúd-Arábia agresszívan növelte kiadásait, amely tavaly már elérte a 80 milliárd dollárt – ez 2010-ben még 45 milliárd volt! -, ami csak paraszthajszállal van lemaradva Moszkva katonai kiadásaitól.

Az Emirátusok 23 milliárd dollárt költött, ezzel egy évtized alatt megháromszorozta kiadásait. Állhatatos lobbizásának következményeként az első nem-NATO tag lehet, amely hamarosan Predator drónokat vásárolhat Washingtontól.

Szaúd-Arábia és az Emirátusok lettek mára az amerikai fegyverek második és negyedik legnagyobb kuncsaftjai a világon.

Katar 24 milliárdért vásárolt tavaly, beleértve egy 11 milliárdos tételt, amin Apache támadó helikoptereket és modern rakéta-rendszereket szerzett be. Megtérült tehát a Boeing és a Lockheed Martin befektetése, akik pár éve új lobbi-irodákat nyitottak Dohában.

Washington 2014-ben megháromszorozta iraki eladásait, 15 milliárd dollár értékben szállítva harci repülőket, támadó helikoptereket és lézer-irányítású bombákat.

Káncz Csaba jegyzete

A rovat támogatója a 4iG

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Orbán Viktor megmagyarázta, miért dadogott Brüsszelben
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 19:29
A miniszterelnök egy interjúban arról is beszélt, mikor lesz látható a repülőrajt.
Makro / Külgazdaság Micsoda hét: újabb árcsökkenés jön a benzinkutakon
Privátbankár.hu | 2025. július 17. 13:27
A héten már másodjára megy lejjebb az egyik üzemanyagfajta ára. 
Makro / Külgazdaság Minden oka megvan, hogy jókedve legyen a Morgan Stanley-nek
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 18:03
A Morgan Stanley, az egyik legnagyobb amerikai bank a vártnál nagyobb második negyedéves nyereségről és bevételről számolt be szerdán.
Makro / Külgazdaság Ezt nem köszöni meg Marine Le Pen
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 16:15
Az uniós törvényszék szerint vissza kell fizetni a Jean-Marine Le Pen által jogtalanul felvett pénzeket, hiába számolta el személyes kiadásokként.
Makro / Külgazdaság Ennyire szeretnének árat emelni a vállalatok – a GKI megmérte
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 15:36
A vállalatok áremelési szándékai júniusra nyolchavi mélypontjukra estek. Ugyanakkor az áremelési törekvések – az építőipar kivételével – minden szektorban saját hosszú távú átlaguk közelében maradtak. Azaz a várakozások szerint az infláció rövid távon továbbra is tartja magát.
Makro / Külgazdaság Figyelmeztető: közel kétéves mélypontra zuhant a megélhetésünket jelző mutató
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 08:30
Az infláció ismételt emelkedése is vastagon belejátszott abba, hogy a KSH szerda reggeli közlése szerint a májusi reálkeresetek az áprilisinál jóval alacsonyabbak lettek, 2023 novembere óta nem látott szintet értek el..
Makro / Külgazdaság Vámháború: mi lehet augusztus 1-je után? Ma délután Klasszis Klub Live Győrffy Dórával
Privátbankár.hu | 2025. július 16. 07:46
A közgazdász, egyetemi tanár, az MTA doktora 15 óra 30-tól élőben válaszol a mi és olvasóink, nézőink kérdéseire.
Makro / Külgazdaság Világszerte vizsgálják az Air India Boeingjének vesztét okozó kapcsolókat
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 13:33
Számos légitársaság ellenőrzi, hogy minden rendben van-e a Boeingek üzemanyagkapcsolóival
Makro / Külgazdaság Van itt uniós pénz: 70 milliárd kamatmentes hitelre pályázhatnak a magyar cégek
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 12:59
Módosítottak a kiíráson, új célokra is lehet igényelni a hitelprogram forrásaiból.
Makro / Külgazdaság Vágni vagy nem vágni – a Fed vezetői sem tudják
Privátbankár.hu | 2025. július 15. 10:26
Erős a politikai nyomás, a Fed-et vezető testület pedig megosztott.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG