3p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európai politikusok gyakran beszélnek arról, hogy fel kell gyorsítani az elutasított menedékkérők visszatoloncolását hazájukba, ám a számok egyáltalán nem biztos, hogy emelkedni fognak. Eddig ugyanis a balkáni országokba mentek vissza sokan, ahonnét azonban most jönnek, ott az államok nem együttműködők.
Az olasz parti őrség egyik mentőhajójában a dél-olaszországi Corigliano kikötőjében, miután kimentették őket a tengerből. (Kép forrása: MTI/EPA/Francesco Arena)

Európa legnagyobb önbecsapásának nevezi a menekültkérdésben a német Die Welt az elutasított menedékkérők kitoloncolásának alig-alig működő rendszerét. Egész Európa arról beszél, hogy gyorsítani kell a kiutasításokat, Angela Merkel német kancellár is nemzeti erőfeszítésre hívott fel még tavaly szeptemberben. Az emberek visszaküldése hazájukba mégis nagyon alacsony szinten van és lehet, hogy még csökkenni is fog.

Marco Minnitti olasz belügyminiszter is a kiutasítások számának szisztematikus növelésére tett ígéretet márciusban, és azt mondta, hogy ezzel világos jelzést küldenének azoknak, akik Európába akarnak jönni. Stefan Löfven svéd miniszterelnök egy áprilisi merénylet után szintén a kiutasítások lehetőségének javítását ígérte.

Kéne az együttműködés

Az egész kontinenset érintő kiutasítási offenzíva mögött az van, hogy a nyitott határok idején beáramlott menekültek mintegy felét várhatóan nem is ismerik el menedékkérőkként. Így vissza kéne őket küldeni hazájukba, akár akaratuk ellenére is. Ennek ellenére nem nő a visszaküldöttek száma, hanem csökken, és ez még fokozódhat is.

Tavaly Németországból 25 375 embert küldtek vissza hazájába, ám ennek nagy része a viszonylag együttműködő európai balkáni országokba ment, csak 7451 embert küldtek más államokba.

Nincs is rá kapacitás?

A Európai Stabilitási Kezdeményezés (ESI) számai szerint Olaszország, Németország, Svédország kissé növelni tudta a kiutasítottak számát 2014-2016-ban, Franciaország csökkentette. Eközben azonban nagy mértékben nőtt azok száma, akiknek elvileg el kellett volna hagyniuk Európát, a németeknél mintegy harmadával. Az ESI szerint az európai országok nincsenek is abban a helyzetben, hogy ennyi embert visszavigyenek a származási országba.

Többen fulladnak meg

Aki most érkeznek, a legtöbbször már nem a Balkánról jönnek, hanem afrikai, ázsiai országokból, amelyek egyáltalán nem működnek együtt a polgáraik visszafogadásában. A cikk szerint a legtöbben most Nigériából jönnek. Tavaly Olaszországban csak 521 nigériait ismertek el menekültnek, 4198-an átmeneti védettségi státuszt kaptak, majdnem 14 ezer kérelmet elutasítottak.

Ennek ellenére csak 120 főt toloncoltak ki az országból. Így tavaly 181 ezer 431 főre nőtt az olaszoknál élő nigériaiak száma, a szám az idén is tovább nőtt.

A Földközi-tengerben megfulladtak száma is növekvő tendenciát mutat, tavaly 4576 fő volt.

(Líbia maga a pokol – miért nem tudják lezárni a földközi-tengeri utat? - írtuk nemrég.)

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Makro / Külgazdaság Bődületes nagyságúra nőtt Kína devizatartaléka
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 17:41
Kína devizatartaléka, amely a legnagyobb a világon, áprilisban tavaly szeptember óta a legmagasabbra szintre, 3282 milliárd dollárra nőtt a márciusi 3241 milliárd dollárról – közölte az ország devizafelügyelete (SAFE).
Makro / Külgazdaság Az árrésstop ugyanúgy visszaüthet, mint tette azt az árstop?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 15:21
A vártnál magasabb áprilisi inflációs adatra a Nemzetgazdasági Minisztérium és az Országos Kereskedelmi Szövetség mellett reagáltak az elemzők. 
Makro / Külgazdaság Csak nem rólunk vesznek példát az olaszok?
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 12:47
Nemcsak nálunk mérséklődött az ipari termelés csökkenése márciusban, hanem a dél-európaiaiknál is.
Makro / Külgazdaság Jó hírt fújt be a szél a magyar gazdaság legfontosabb exportpiacáról
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 11:46
Márciusban hosszú idő után nőttek a német elektromos-digitális ágazat megrendelései.
Makro / Külgazdaság Itt a bejelentés: ennyiért tankolhatunk a hétvégén
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 10:04
A nagykereskedelmi árak nem változnak, így a benzinkutakon múlik, elmozdítják-e a 95-ös oktánszámú benzin és a gázolaj árát.
Makro / Külgazdaság Bod Péter Ákos: Ez zsákutcás irány
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:47
Bod Péter Ákos szerint a 2025-ös visszaesés nem meglepő, a „150 gyár” program pedig nem oldja meg a gazdaság strukturális gondjait.
Makro / Külgazdaság Orbán Viktor: „Indokolatlan, elfogadhatatlan árak vannak”
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 09:13
A 2026-os költségvetés nemzeti kormányra épít, nem küld pénzt Ukrajnába, és kiterjeszti az árrésstopot a háztartási cikkekre is.
Makro / Külgazdaság Nesze nekünk árrésstop! – lelombozó tényekre derült fény
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 08:30
Az áprilisban már egész hónapon át érvényes hatósági korlátozás ellenére márciushoz képest nőttek az árak. Az élelmiszerek is csak 1,3 százalékkal mérséklődtek.
Makro / Külgazdaság Úgy tűnik, Matolcsy György a közeljövőben sem fog unatkozni
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:53
Távozása előtt napokkal jegyezték be.
Makro / Külgazdaság Gyenge adat érkezett, még nem látszik a fordulat a magyar termelésben
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:53
2025 márciusában a szezonálisan kiigazított ipari kibocsátás 0,1 százalékkal emelkedett februárhoz képest, ám a munkanaphatással korrigált éves adat már 5,4 százalékos visszaesést mutatott – közölte a KSH. A szakértők szerint a hosszú távú teljesítmény még mindig elmarad a 2021-es szinttől, a külpiacok gyengesége és az akkumulátorgyártás visszaesése pedig továbbra is fékezi a kilábalást. A kormány a programok bővítésével és nagyberuházásokkal igyekszik ellensúlyozni a külső negatív hatásokat.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG